ההכשרה בתחום כוללת מצד אחד טכנולוגיה, הנדסה ותעשייה, ומצד שני עיצוב ואומנות. עם רקע זה יודע מעצב תעשייתי לזהות חוסר מסויים, באוכלוסייה באופן כללי או בפלח מסויים בתוכה, להמציא מוצר שימלא את אותו החוסר, ואז לייצר ולעצב אותו.

מה חדש בעולם העיצוב התעשייתי?

מגמת החדשנות בעיצוב התעשייתי חותרת כל הזמן לחפש מה עוד לא נעשה, מה יקל על חיינו או יוביל אותם עוד שלב אחד קדימה, וככזה החידושים בו הם בלתי פוסקים. לשאול מה חדש בעולם זה יהיה כמו לשאוב מים מבאר ללא תחתית – תמיד יהיה חדש, תמיד יהיה לאן להתפתח.

אך בכל זאת, ניתן לשים לב למגמות מסוימות ששייכות לתקופה האחרונה, ומושפעות כמובן מההיסטוריה של התחום, ומכל מה שמתרחש כרגע בעולם. נדמה שכיום, עם התפתחות הטכנולוגיה לשימוש יומיומי בכל תחומי חיינו, החידושים הבולטים בתחום קשורים לשתי מגמות עיקריות:

  1. שימוש בטכנולוגיה על מנת להקל על משימות יומיומיות או אחרות בחיינו.
  2. מודעות אקולוגית, חזרה לטבע ושמירה על איכות הסביבה.

מבחינת עיצוב מוצר, למשל, מגמת החזרה אל הטבע תכלול שימוש בחומרי גלם כמעט לא מעובדים, במראה טבעי וכמה שפחות מהוקצע. מגמת השימוש בטכנולוגיה תתמקד מבחינה עיצובית במוצר קטן, יעיל, כמה שיותר נוח וכמה שפחות מכביד. העיצוב ותכנון המוצר הולכים כמובן יד ביד ובאים לשרת את אותה המטרה.

כשהמטרה היא להשתמש בטכנולוגיה על מנת להקל על חיינו, החידושים בעולם העיצוב התעשייתי כיום נוגעים למשל למוצרים המיועדים להקל על אוכלוסיות מוגבלות ואפילו לייצר עבורן פתרונות למגבלות, מוצרים רבים קשורים בשליטה על מערכות הבית או הציוד האישי דרך הטלפון הנייד ומרחוק. מוצרים רבים נוגעים גם לשעות הפנאי שלנו, ומשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת על מנת לאפשר התמקצעות בתחביבים כל אחד בכוחות עצמו ובביתו שלו.

המגמה האקולוגית מייצרת פתרונות לכל הנזקים שההתפחות התעשייתית בעולם ייצרה. אם מדובר במוצרים ביתיים שעוזרים לכל אחד מאיתנו למזער את הנזק הסביבתי שהוא עצמו מייצר, או במוצרים שמיועדים למפעלים תעשייתיים ומוסדות גדולים ואחראים על מזעור הפסולת והנזק שלהם.

כל תחומי חיינו מושפעים מהחידושים בתחום העיצוב התעשייתי – הביטחון, הרפואה, התעשייה, המזון, איכות השינה, ניצול הזמן שלנו בעולם שחי בקצב כל כך מהיר, ועוד. שילוב המגמות הבולטות כיום מוביל את העיצוב התעשייתי ליצירת פתרונות שמצליחים, בניגוד לעבר, לנצל את ההתפתחות הטכנולוגית אך לא להרוס את העולם בו אנו חיים לשם כך.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו