העיר ראשון לציון מזמינה את הציבור הרחב לארבעה סיורים קלילים ומהנים, המשלבים טעימות מההווי החלוצי של המושבה של פעם עם סיפורים מרתקים באתרים ההיסטוריים שלה וזיכרונות מרגשים של אנשים שגרים בה מראשית דרכה של העיר.

לדברי ראש העירייה, דב צור: "יצרנו סיורי חוויה, המתאימים לכל המשפחה, שמספרים את סיפורה של העיר בדרך חווייתית, המשלבת את כל החושים ונעה בין טעמים, ריחות, סיפורים, נגיעות אמנותיות ועוד". 

לסיפורים הכי מעניינים בראשון לציון – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מחזיק תיק התיירות, חבר המועצה מיכאל רייף, הוסיף: "לראשון לציון יש הרבה מה להציע. החלטנו לאסוף את פנינות החן הללו לרצף סיורים מרתק ומהנה לכל המשפחה בחול המועד סוכות. הסיורים הללו מאפשרים למבקרים לגלות את שלל הגוונים של ראשון לציון, מהיסטוריה מפוארת, דרך אמנות עכשווית וחוויות קולינריות מעניינות".ארבעת הסיורים יתקיימו במהלך חול המועד סוכות, כמפורט להלן:

 

"שביל הראשונים" – סיור בעקבות מייסדי ראשון לציון

איפה: מוזיאון ראשון לציון, רח' אחד העם 2 (פינת ככר המייסדים), ראשון לציון

מתי: ימים ראשון עד שלישי, 8-10 באוקטובר, 15:30-18:00

מה: "שביל הראשונים" – סיור מרתק במתחם המוזיאון ובאתרים נוספים הפזורים בלב ההיסטורי של העיר ראשון לציון, בליווי שחקנים המציגים את הווי המושבה החלוצית של פעם, תוך שילוב סיפורי החלוצים שחיו כאן פעם.

בתוך המוזיאון:

המורה דוד יודילוביץ', המורה הראשון בארץ שלימד את כל השיעורים בעברית בלבד, יציג למבקרים שיעור לדוגמא ברוח ימים עברו בבית הספר "חביב" - בית הספר העברי הראשון בארץ. גב' שרה שליט, רעיית המייסד אליעזר אלחנן שליט, תארח את המבקרים בבית המשפחה ותספר על תלאותיהם בדרך להגשמת החלום המשפחתי להקים מושבה לתפארת.

מחוץ למוזיאון:

המבקרים יעברו בין אתרים היסטוריים שונים: בית הכנסת הגדול שעל קירו המזרחי נחשפו ציורי קיר מרשימים של שני עמודים, פעמון המושבה לגביו יגלו למי הוא צלצל, בית המייסד אהרון מרדכי פריימן, שם ייחשף הקשר בינו לבין השיר העברי הראשון שנכתב בארץ : "חושו אחים חושו", בית העם, שם נשא בנימין זאב הרצל בביקורו היחיד בארץ ישראל נאום התרשמות מהמושבה. הסיור יסתיים בבאר המושבה. הסיור ילווה בשחקנים.

עלות: 25 שקלים ₪ לאדם.

הרשמה: דרך מוזיאון ראשון לציון. טלפונים: 03-9598862 או 03-9598890

 

"התימנים הראשונים" – סיור בעקבות יהודי תימן

איפה: שכונת שיבת ציון, גן השכונה, ראשון לציון

מתי: ימים ראשון עד שלישי, 8-10 באוקטובר, 10:30-13:00

מה: "התימנים הראשונים - סיור בעקבות יהודי תימן" – סיור מרתק שיספר את סיפורם של יהודי צפון תימן, שעלו לארץ ישראל בשנת 1909 והתיישבו בראשון לציון. הסיור ימחיש את תלאותיהם של עולי תימן, שהיו מראשוני העלייה הראשונה המאורגנת של יהודים ממדינות ערב, ויספר על התעקשותם להקים את השכונה הראשונה במושבה: "שיבת ציון", על צביון חייהם המסורתי והתרבות התימנית הייחודית להם.

הסיור יחל בגן השכונה שם יפגשו המבקרים את תושב השכונה שיספר על תלאותיהם וקליטתם במושבה, בבית הכנסת המקורי בשכונה: "דק"ק שיבת ציון" ייערך מפגש עם מנהל המקום ומתפלל שיספר זיכרונות מהווי המקום, מהחדר התימני, מאפייני התפילה התימנית וייתן קולו בפיוט. אלי מימון, שמתגורר עד היום בבית סבו וסבתו שעלו ארצה ב 1909 יפתח את הבית למבקרים. נצפה בביתו של  אברהם טביב שנשאר במקוריותו. טביב היה הח"כ התימני הראשון בכנסת הראשונה, פעיל ציבור למען הקהילה התימנית מראשיתה. המבקרים ימשיכו לביתו של אחיו, הסופר מרדכי טביב. הסיור יסתיים ברחבת בית הכנסת עם כיבוד ממטעמי תימן.

עלות: 50 ₪ לאדם.

הרשמה: דרך מוזיאון ראשון לציון. טלפונים: 03-9598862 או 03-9598890

 

"עקבות של אמנות עכשווית בעיר הגדולה" – סיור אמנותי בעיר

איפה: בגלריה העירונית, ליד מוזיאון ראשון לציון, רח' אחד העם 2, ראשון לציון

מתי: יום שישי, ה- 6 באוקטובר, 10:00-13:00

מה: "עקבות של אמנות עכשווית בעיר הגדולה – סיור אמנותי בעיר" – שש תחנות מלאות עניין, גוונים וצבע, בין אתרי האמנות המיוחדים בעיר: התערוכות החדשות בגלריה לאמנות בבית גורדון לונדון ההיסטורי, תומרקין וליפשיץ ברחבת בניין העירייה, הסטודיו של גדעון גכטמן ז"ל בשיכון המזרח, הגלריה הפתוחה לאמנות וסביבה בפארק שקמה ועמודי כלילה במוזיאון יעקב אגם לאמנות. הסיור בהדרכת האמנית לאה טופר.

עלות: 30 ₪ לאדם.

הרשמה: דרך מוזיאון ראשון לציון. טלפונים: 03-9598862 או 03-9598890

  

סודות עולם היין – שכרון חושים בראשון לציון

איפה: מוזיאון ראשון לציון, רח' אחד העם 2 (פינת ככר המייסדים), ראשון לציון

מתי: ימים ראשון עד שלישי, 8-10 באוקטובר, 18:00-19:30

מה: "סודות עולם היין – שכרון חושים בראשון לציון" – סיור בתערוכת "הלל. כרמל. בצלאל" המשולב בסדנה משכרת במיוחד על סודות עולם היין.

התערוכה - חושפת 120 מוצגים נדירים מהשנים הראשונות של יקב ראשון לציון והחדשנות שהוביל באותה תקופה, ביניהם: תמונתו של דוד בן גוריון כפועל ביקב, חותמות כשרות מקוריות של רב היקב הראשון, פעמון העבודה של היקב ועוד.

הסדנה – הסומליה ג'סי בודק, זוכה פרס ירדן לתרבות היין לשנת 2005 בקטגוריית הסומליה הטוב ביותר בישראל, יוביל את המבקרים במסתורין של עולם היין, ילמד על זנים וצבעים, ידלג בין ארצות היין וישלב את חמשת החושים במנהגי טעימות היין. בודק שימש בעברו סומליה במסעדות היוקרה "קרן" "רפאל" "מול-ים" "טוטו".

עלות: 50 ₪ לאדם הכוללים סדנה, טעימות יין וביקור בתערוכה.

הרשמה: דרך מוזיאון ראשון לציון. טלפונים: 03-9598862 או 03-9598890

קרדיט צילום: עידן גרוס

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו