מפעילי צהרונים טענו בימים האחרונים כי הפחתת מחירי הצהרונים בהתאם לחוק שיזם שר האוצר, משה כחלון, גרמה לכך שלא ייגשו למכרזים להפעלתם, אלא שבדיקה ברשויות הגדולות מגלה כי במרבית הערים נמצאו פתרונות לנושא.

משבר הצהרונים החל בעקבות קביעת מחיר מקסימום של 935 שקלים לכל היותר, בהתאם לתוכנית נטו משפחה, ובעקבותיו ויצו ונעמת הודיעו בימים האחרונים כי בתנאי המכרז החדשים הם לא ייגשו למכרזים ולא יפעילו צהרונים. גם רשת הצהרונים הפרטית "בצהרי היום" הודיעה כי במצב הנוכחי לא תיגש למכרזים. אתמול נערך במשרד החינוך דיון בנושא, עם זאת הדבר לא צפוי להשפיע על פתיחת הצהרונים ומחירם.

לעידכונים הכי מעניינים בראשון לציון – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אלא שכאמור, שבדיקה בערים הגדולות בישראל מראה כי העיריות לא חיכו למשבר וכמעט השלימו את ההיערכות לפתיחת הצהרונים בשנת הלימודים תשע"ח. ברוב הערים מופעלים הצהרונים על ידי חברות עירוניות או עמותות, ובחלק קטן מהן על ידי מפעילים חיצוניים שכבר זכו במכרז והתחייבו לעמוד בתנאים. עיקר הבעיה מתמקדת בעיר תל אביב, שבה שמחירי הצהרונים עמדו עד כה על 1,500-1,200 שקלים והמפעילים טוענים כי במצב החדש הם צפויים להפסדים. בת"א פועלים 400 צהרונים הכוללים כ־10,000 ילדים. בעירייה פירסמו אתמול מכרז מעודכן אשר מקל על המפעילים ועונה על צרכי ההורים והילדים, ולדבריהם בתנאים אלו הודיעו רוב המפעילים כי בכוונתם לגשת למכרז.

מכל מקום, במשרד החינוך ציינו אתמול כי מתוך 253 רשויות בישראל, כ־238 נרשמו לתוכנית הצהרונים. כזכור, משרד החינוך והאוצר יממנו ויסבסדו את הצהרונים על פי הדירוג החברתי־כלכלי של כל רשות, וחלק מהערים הזרימו תקציבים נוספים לטובת הצהרונים.

בראשון לציון יפעלו 40 צהרונים, המכרז טרם נסגר אך בעירייה מעריכים כי חלק מהמפעילים יהיו כאלו שעבדו איתה בעבר וציינו כי יישאו בעלויות של חשמל, מים, ניקיון ואבטחה. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו