הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים על נשירת תלמידים לשנת הלימודים תשע"ד במעבר לתשע"ה, מהם עולה כי גם השנה, לראשון לציון אחוז הנשירה הנמוך ביותר מבין 14 הערים הגדולות בישראל.

השנה עומד אחוז הנשירה בראשון לציון על 0.43% בלבד, שזה כ-160 תלמידים. אחרי ראשון לציון ארבע ערים שאחוז הנשירה שלהן נע סביב ה-0.6%. זו השנה השנייה ברציפות שראשון לציון מציגה את השיעור הנמוך בארץ. מדי שנה, בשש השנים האחרונות, צומצמו מספר התלמידים הנושרים . בעיריית ראשון לציון מסבירים זאת בפעולות שנעשו במערכת החינוך שמטרתן למנוע נשירה בכל מחיר ממוסדות החינוך בעיר. למשל בבתי הספר בעיר קיימות ועדות התמדה שבהן משתתפות מפקחות של משרד החינוך וכן נציגי אגף פרט. תפקיד הועדות הן לבחון כל מקרה לגופו ובהתאם "לתפור" תוכנית מיוחדת למידתו של התלמיד. צוות ההוראה בבית הספר עוקב אחר התקדמות התלמיד בתוכנית. נקודה נוספת ולא ברורה מאליה היא הקצאת אלפי שעות תגבור במימון העירייה. שיעורים אלו מאפשרים לתלמידים לא להישאר מאחור, דבר שיכול לייאש אותם ומשם הדרך לנשירה קצרה מאוד.

אגב, נתון זה מתעצם עוד יותר נוכח העובדה שבמקביל לצמצום אחוז הנשירה, חלה עלייה מתמדת ומשמעותית באחוז הזכאות לבגרות. בשש השנים האחרונות נרשמה עלייה של יותר מ-15 אחוזים בזכאות לבגרות, מה שמציב את ראשון לציון במקום השני ברשימת הזכאות לבגרות בקרב הערים הגדולות. יש לציין כי ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, עוקב באופן אישי לא רק אחר ההישגים ואחוז הזכאות לבגרות, כי אם גם לנתונים כמו הנשירה מבתי הספר. לדברי צור מעבר בתי הספר למתכונת השש שנתית מגדילה את האחריות של מנהלי בית הספר להצלחת התלמידים מרגע קליטתם בכיתה ז' ועד לכיתה י"ב. "זכאות לבגרות הוא דבר חשוב מאוד ואנו מציבים זאת בצמרת סדרי העדיפות שלנו" אמר ראש העירייה, דב צור "יחד עם זאת, אנחנו תמיד מביטים על אלו שמתקשים להשתלב הן חברתית והן פדגוגית. כדי למנוע מהם לוותר ולנשור מהלימודים, צוות ההוראה בבית הספר נמצא שם כדי לחבק אותם, להעניק להם עידוד, סיוע ותגבור. לשמחתי אני רואה שהעקשנות והנחישות שלנו משיגות את המטרות".

צילום:עידן גרוס

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו