אם לא יהיו הפתעות, תושבי ראשון לציון ייהנו כבר השנה מחוף ים חדש שיצטרף ליתר חופי העיר. החוף הדרומי, שבמשך שנים הוחזק על ידי משרד הביטחון ושימש שטח אימונים, עבר בשנה האחרונה תהליך הכשרה שבו נדרשה עיריית ראשון לציון, באמצעות צוותים מיוחדים ובפיקוח יועץ בינלאומי לפינוי ימי, לסרוק 22.5 דונם מחוף הים ומהים ולפנות מפגעים ונפלים בשטח באמצעות כלים הנדסיים וצוללנים. עלות הכשרת החוף שהיוותה תנאי להעברתו לשימוש חוף רחצה היא כ-13 מיליון שקלים מתקציב העירייה. בימים אלו מתבצעות עבודות להקמת גדר היקפית הן ביבשה והן בים שיבטיחו את שלומם של המתרחצים.

למרות שבתחום שיפוט העיר יש שבעה קילומטרים של חוף, רובו בשימוש משרד הביטחון ורק כ-800 מטרים משמשים לחוף רחצה. לפני כשלוש שנים נחתם הסכם בין משרד הביטחון לעיריית ראשון לציון על העברת 150 מטרים רצועת חוף משימוש צה"לי לטובת חוף רחצה פתוח לציבור. אחד המכשולים שעיכבו את התהליך היה סוגיית האחריות הפלילית לפינוי הנפלים. מכיוון שזוהי הפעם הראשונה בתולדות המדינה שמשרד הביטחון מפנה שטח ששימש לאימונים לטובת חוף רחצה, הותנה שחרור החוף בפינוי הנפלים מרצועת חוף הים ובתוך הים.

ההסדר כלל התחייבות מצד העירייה כי היא תישא באחריות ובעלות של פינוי השטח מנפלים, ניקויו והכשרתו כחוף רחצה פתוח לציבור ותמלא אחר המתווה אשר ייכתב בשיתוף הגורמים הביטחוניים. העירייה החלה להיערך לפינוי הנפלים, פרסמה מכרז, ראשון מסוגו בארץ, לסקר ופינוי נפלי פגזים ותחמושת בשטח הים והיבשה המיועדים לשמש כחוף רחצה מוכרז. מהלך מסוג זה מעולם לא נעשה בארץ ולצורך העניין אף פורסם מכרז בינלאומי.

ראש העירייה, דב צור, אמר על כך: "זו בשורה לתושבים ואנו מקווים שזוהי סנונית ראשונה ושאחרי שעברנו את המכשול הזה עוד ועוד שטחי חוף יועברו לידי הציבור, בדגש על שטח החוף של ראשון לציון, אשר כשבעה ק"מ ממנו עוד נמצאים בידי צה"ל".  צור הוסיף והדגיש, כי השטח ישמש אך ורק לטובת הציבור הרחב, "אין כאן היבט נדל"ני, אין לי עניין לבנות רבי-קומות, אלא להעניק איכות חיים לתושבי העיר, שזו רצועת החוף שלהם".

 מחזיק תיק חופים ואגמים, חבר המועצה עידן מזרחי, מוסיף: "בשעה טובה פרויקט פינוי הנפלים הושלם וכבר בקרוב יוכלו תושבי העיר ליהנות מעוד 150 מטרים של חול זהב. בימים אלו עובדים בחוף לסיום החומה ושאר ההכנות לקראת פתיחת העונה. אני שמח שלאחר תקופה ממושכת של עבודה קשה אנחנו סוף סוף נראה את התוצאות ונהנה מהחוף החדש.

אני צופה לרצועת החוף הדרומית החדשה פעילויות שונות ומגוונות לכל תושבי העיר ומבקריה ובתקווה שרצועת חוף זו תוכרז כחוף הילדים. כמו כן, מצפה שנעמוד גם שם בסטנדרטים של חוף כחול לשמירה על איכות הסביבה ושיחד נשמור על המשאב היפה שלנו. אני מזמין את כל תושבי העיר להגיע ב- 20 לאפריל עם פתיחת עונת הרחצה ליהנות מהחוף היפה שיש לנו, חניה חינם לתושבי העיר, בילוי, פנאי ושמש".

חופי הרחצה של ראשון לציון נחשבים לפופולאריים במיוחד ומושכים, מדי שנה, לא פחות מ-2.5 מיליון מתרחצים שמצטופפים בשטח קטן יחסית לערי החוף בישראל.

לעיר חמישה חופים מוכרזים שכל אחד מהם משתרע לאורך כ-150 מטרים. חוף מספר 4, הוכרז בשנה שעברה כחוף כחול ולכן לא ניתן להשכיר בו כסאות ומיטות שיזוף. ביתר החופים החליטה העירייה להקצות לפחות 30% משטח החוף לטובת ציבור המתרחצים מבלי שיאלצו לשלם כסף עבור כיסא או שמשייה.

גם השנה יעמוד לרשות המתרחצים חוף נפרד עבור הציבור הדתי. כל החופים בראשון לציון מונגשים לנכים. בנוסף חוף הנכים, שהונגש כבר לפני 14 שנים, עבר באחרונה שדרוג משמעותי, במסגרתו הורחבו שבילי הגישה לים וכן מתחם המקלחות בכדי לאפשר תמרון נוח וקל יותר עבור ציבור הנכים.

החוף הצפוני מיועד לספורט ימי שאינו ממונע, בימים אלו נמשכת בנייתו של מועדון השייט שיתפרס על שטח של 300 מ"ר, יחליף את המועדון הישן ויעניק הדרכה ושירות ליותר גולשים בענפים נוספים כמו קיאקים, מפרשיות, גלשני רוח ועוד. בנוסף ישמש המועדון שני בתי ספר יסודיים בלימודי הסביבה הימית והחופית.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו