תושבי רחוב יהודה הלוי יכולים לנוח ביום שישי. פתרון יצירתי הביא סוף לסכסוך ארוך שנים בין תושבי שכונת רמב"ם לרב יצחק גרוזמן שנהג להפעיל מדי שבוע מערכת כריזה בעוצמה גבוהה המודיעה על זמני כניסת השבת ומשמיעה זמירות לשבת. עיריית ראשון לציון תעדכן את תושבי העיר על כניסת השבת באמצעות מסרונים שיישלחו לטלפונים הניידים של התושבים שירשמו לקבלת העדכון. עד כה נרשמו כמאתיים תושבים. בכך תהיה ראשון לציון הרשות הראשונה והיחידה בישראל שתפעיל שירות זה. הפתרון הוסכם על ידי שני הצדדים ויחליף את מערכת הכריזה השנויה במחלוקת של הרב גרוזמן.

במשך שנים הפעיל הרב, רגע לפני כניסת שבת ביום שישי, את מערכת הכריזה שלו שנשמעה למרחוק ברחבי השכונה. הרב הסביר כי מבחינתו מדובר בתזכורת מוזיקלית נעימה ושמאות תושבים מודים לו על כך. אלא שחלק מתושבי הרחוב כנראה לא נמנים על אלו והם התלוננו על עוצמת הרעש. עיריית ראשון לציון ביצעה בעבר מספר מדידות לעוצמת הרעש ובעבר אף הגישה כתב אישום בנושא בעקבותיו הורתה השופטת על צו הריסה מיידי למתקן ששימש למיקום הרמקולים של מערכת הכריזה. המתקן והרמקולים אכן הוסרו, אך הכריזה המשיכה באמצעים שונים. לרב גרוזמן נרשמו גם מספר דוחות בשנים האחרונות אבל הכריזה לא פסקה.

לאחרונה התערבו גם המשרד להגנת הסביבה ועמותת מלר"ז ודרשו לאכוף את תקנות הרעש ולהפסיק את הכריזה המבשרת על כניסת השבת.

פגישות רבות נערכו בנושא עם כל הגורמים ובינהם האגף לאיכות הסביבה בראשות צבי מילשטיין וכן גורמי האכיפה והמשפט בעיר. לבסוף, בעידודו של ראש העירייה, דב צור, שביקש למצוא פתרון מיטבי לכולם, קודם תהליך בו היו שותפים מצד אחד נציגי התושבים ומצד שני, הרב גרוזמן והרב סגל מקהילת חב"ד. בתהליך תמכה גם ניצה אבירם, מנהלת המוקד העירוני שנתנה את המענה הטכנולוגי.

ביום שני האחרון, התקיימה ישיבה בה השתתפו הרב גרוזמן, הרב סגל, חבר המועצה אוהד אוזן ומחזיקת תיק איכות הסביבה, חברת המועצה יפעת מאירוביץ יפת.  הרבנים הסכימו להצעת הפשרה שהוצעה לפיה העירייה תעניק את השירות לכלל התושבים, ובכל שבוע, כחצי שעה לפני זמן הדלקת הנרות, ישלח המוקד העירוני הודעת SMS לתושבים ובו זמן הדלקת הנרות.

דב צור, ראש העירייה, אמר עם קבלת הפשרה בקרב הצדדים: "אני מברך את העוסקים במלאכה על ההסדר היצירתי. המדובר בשירות ייחודי של עיריית ראשון לציון המהווה רק חלק מהשירות שלנו לכל חלקי האוכלוסייה, ההסדר מדגים שברצון טוב ניתן להגיע לפתרונות מיטביים"

יפעת מאירוביץ יפת, חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק איכות הסביבה, הוסיפה: "הפשרה אליה הגענו עם הרב הינה מצב כולם נהנים, מצד אחד, אנו מסייעים לתושבים, המתלוננים, שדרשו עמידה בתקנות הרעש והתלוננו על רעש הכריזה ומצד שני, תודות לשיתוף הפעולה והראייה לטווח הרחוק של הרב גרוזמן אנו מציעים שירות חדש לתושבים המעוניינים לדעת את מועד הדלקת הנרות מדי שבוע".

 

תמונה: עיריית ראשון לציון

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו