הקיץ בפתח ושדות הקוצים במגרשים הריקים הופכים למוקדים מועדים לשריפות. שילוב של אקלים יבש, חום ורוחות מוביל לא פעם לשריפות בשטחים פתוחים בעיר. בחלק ניכר מהמקרים מדובר בשטחים פרטיים מוזנחים ולא מגודרים. כאן נכנסת החברה לביטחון, שבמהלך כל השנה, ובוודאי בקיץ, פועלת למפות את המגרשים הריקים בעיר ושולחת לבעלים התראות שאלה ינקו ויגדרו את המגרש שברשותם. במידה ופניות החברה לביטחון לא נענות, נרשם דו"ח לבעל המגרש.
 
היה וגם הקנס הכספי לא מוביל את בעל המגרש לפעול, מינהל איכות הסביבה נכנס לפעולה ולוקח על עצמו לנקות ולגדר את השטח ובמקביל נרשמת לבעלי הקרקע הערת אזהרה בטאבו, כך שביום שהבעלים יבקש לעשות שימוש במגרש, למכור או לבנות בו, יהיה עליו לשלם את עלות הגידור והניקיון עם הריבית וההצמדה. יש לציין עוד כי מטרת הגידור היא גם למנוע תופעות של השלכת פסולת במקום. בעונת הקיץ בשנה שעברה התרחשו כ-12 דליקות בממוצע בכל חודש.

סגן ראש העיר ומחזיק תיק הביטחון, רז קינסטליך, הוסיף כי פעילות החברה לביטחון ומינהל איכות הסביבה מצמצמת את היקף השטחים המוזנחים אולם האחריות היא בראש ובראשונה על בעלי המגרשים שעליהם החובה לטפל בהם.

ועוד לפני החום הכבד שיגיע אלינו, במוקד העירוני דיווחו כי בחודש האחרון נשרפו לא פחות מעשר מכולות אשפה ברחבי העיר. חמש מהן בערב יום העצמאות. בחברה לביטחון מעריכים כי חלק מהמכולות הוצתו בזדון, אך חלק מתוך רשלנות של מבלים שביקשו להיפטר מהגחלים של המנגל על ידי השלכתם לפח. בכל המקרים נגרמו נזקים למכולות הדורשים שיוף וצביעה מחדש בעלות של אלפי שקלים. בערב ל"ג בעומר האחרון דווחו שלוש שריפות קוצים בשטחים פתוחים.

 

צילום: יניב אוחנה

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו