כדי להתמודד עם אחד המטרדים הנפוצים ביותר בעיר והוא זיהום הסביבה מצואת כלבים שלא נוקתה על ידי הבעלים, פועלת העירייה בכמה דרכים על מנת להפחית את היקף התופעה. אחרי אישור מועצת העירייה לאשר העלאת גובה הקנס לבעלי כלבים שלא אספו צואתם ל-730 שקלים, מחלק השירות הווטרינרי ערכות לאיסוף צואת כלבים. את הערכה ניתן לקבל במעמד החיסון השנתי כנגד כלבת וכן אצל הרופאים הווטרינרים הפרטיים בעיר שקיבלו את הערכות מהשירות הווטרינרי.

על פי הערכת השירות הווטרינרי, יש בראשון לציון בין 12 אלף ל-14 אלף כלבים ומדי שנה מדווח המוקד העירוני על כ-900 פניות תושבים על צואת כלבים בלבד. פקחי החברה לבטחון רושמים בכל שנה כ-2000 קנסות לבעלי כלבים על כך שלא אספו את צואת כלביהם אחריהם, וזאת למרות שילוטים ברורים ובולטים ברחבי העיר, הקמת 15 פארקים לכלבים ואזהרות והתראות לבעלי כלבים. כבר לפני כחמש שנים, עם כניסתו של ראש העירייה, דב צור, לתפקידו,  הוא הציב את הטיפול בנושא בסדר היום, כאשר במקביל לתגבור פקחים והטלת קנסות, הוביל קמפיין עירוני בשם "הולכים על ראשון נקייה". במסגרתה הוצבו ברחבי העיר 500 מתקנים ייעודיים לשקיות "שקי-קקי" לאיסוף צואת כלבים, שקיות עשויות עמילן תירס, המתכלות תוך 90 יום בסביבה אורגנית. כמו כן הוכפלה תדירות ניקיון הרחובות במרבית חלקי העיר.

חלוקת הערכות נעשה במקביל לפניית ראש העירייה, דב צור, לשר הפנים, גדעון סער ולשרת המשפטים, ציפי ליבני, על מנת שאלה יאשרו העלאה של גובה הקנס לאלף שקלים בכל הארץ. "למיטב הבנתנו, נראה כי רק הרתעה בדרך זו תוביל לחינוך הציבור לשאת באחריות לאיסוף גללי כלביהם מהרחוב ומהגנים הציבוריים ולמנוע זיהום סביבתי" כתב צור בפנייתו. יש לציין כי לא מעט מהפניות מתקבלות מהורים שיצאו עם ילדיהם לשחק בפארקים ובגינות הציבוריות בעיר, וילדיהם היו חשופים לצואה שהושארה במקום. צור מדגיש במכתבו כי מהלך זה אינו נובע מהרצון להגדיל הכנסות לעירייה שכן עם בחירתו לראשות העיר הוא ביטל את אגרות החנייה למרות אובדן ההכנסה הגדול. 

ימי החיסון בשירות הווטרינרי הם ביום ב':  16:00-18:00  |   ימים ה'- ו': 9:00-11:00

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו