ממלא מקום ראש עיריית ראשון לציון, מוטי עג'מי, קיבל בשבוע שעבר את האוסקר של פרסי איכות הסביבה בישראל- פרס העיר הירוקה מטעם תערוכת קלינטק. בכך הפכה ראשון לציון לעיר הגדולה הירוקה בישראל. "הפרס הזה מהווה תעודת הערכה למאמצים הרבים שעושה העירייה במהפכה הירוקה שכל תכליתה לא רק לשפר את איכות החיים כיום אלא לשמור על עיר איכותית ובריאה גם לדורות הבאים" אמר עג'מי מיד לאחר קבלת הפרס שאותו קיבל יחד עם מנהל אגף איכות הסביבה, צבי מילשטיין.

התערוכה הבינלאומית "קלינטק" בוחנת 11 קריטריונים מרכזיים בכל אחת מהרשויות בארץ: התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה, מחזור והפרדת פסולת, מים ושפכים, עידוד השימוש בתחבורה ציבורית, בניה ירוקה, גינון, חינוך סביבתי, חזות פני העיר, מסחר ותעשיה ירוקים, טיפוח שטחים ציבוריים וטבע עירוני וניהול עירוני בר קיימא.

תהליך הבדיקה והמיון נמשך כחודשיים על ידי ועדת מומחים מהשורה הראשונה בישראל, ביניהם ראש התוכנית ללימודי סביבה במכללת עמק יזרעאל- ד"ר אשר וטורי, מרצה במכללת נתניה והמכללה האקדמית תל אביב יפו- פרופסור נאוה חרובי,מנהל תחום אחריות תאגידית ופיתוח בר קיימא ב"עדנה פשר" יועצים- צביקה פופר, מנכ"ל חיים וסביבה- נאור ירושלמי ועורכי הדין הסביבתיים צבי לוינסון וגיל דרור. לבקשת הועדה, שלחה עיריית ראשון לציון דו"חות פעילות שנתיים בתחומיהסביבה המצביעים באופן מפורש על העבודה וההשקעה העצומים שעושה הרשות בתחומי הסביבה. בנוסף, הסתמכה הועדה על נתונים אובייקטיביים שנאספו מרשות המים והחשמל, המשרד לאיכות הסביבה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנוגעלצריכת חשמל, מים וייצור פסולת לנפש. נתונים בלתי תלויים אלו מהווים סממן לאפקטיביות הפעולות שנוקטת עיריית ראשון לציון ומהווים תוספת לשקלול התוצאות. בין היישובים הנוספים שנבחרו: אשדוד, חולון, כפר סבא, יבנה, מודיעין, יוקנעם, שוהם והמועצות האזוריות עמק חפר וגוש עציון.

בתערוכה התרשמו במיוחד בפרויקטים ירוקים שהעירייה מובילה כמו בית הספר מרום ראשון החדש שנבנה על פי תקן הבנייה הירוקה LEED האמריקאי ובו כיתות מוארות, בנייה עם פתחים המאפשרים אוורור טבעי, חללי חוץ ללימוד בטבע, שטחים ירוקים, חממה לחקלאות אורגנית, כרם קטנה, תחנה מטראולוגית, בריכה אקולוגית ללימוד על מחזורי החיים, שטחי חקלאות ועוד. כמו כן הציבה עיריית ראשון לציון, באמצעות החברה הכלכלית, דונמים רבים של לוחות סולאריים המייצרים אנרגיה ירוקה, הציבה מרכזי מיחזור רבים ומגוונים, ממחזור בקבוקים, קרטונים ונייר ועד לזכוכיות ואלקטרוניקה. במרכז חינוך הוקצו מקומות לגינות אקולוגיות בעיר, נסללו שבילי אופניים ונבנו פארקים וגנים רבים המשמשים ריאות ירוקות לעיר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף: "בחירת ראשון לציון כאחת מעשר הערים הירוקות בישראל היא רווח לכולנו ובמיוחד לדור העתיד, ילדינו יזכו לחינוך הטוב ביותר, תוך יישום עקרונות השמירה על הסביבה שילוו אותם במהלך כל חייהם, יעודדו את השמירה על איכות חיינו בעיר ויצליחו להביא לחסכון אדיר באנרגיה. עיריית ראשון לציון תמשיך לפעול בכל המישורים להגברת המודעות לשמירה על הסביבה. אני קורא לתושבי העיר להירתם לעשייה הסביבתית, יחד נתרום כולנו לסביבה טובה יותר".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו