עיריית ראשון לציון מציגה: גם חשמל ירוק וידידותי לסביבה וגם הכנסות במיליוני שקלים מדי שנה המשמשים להשקעה בחינוך ובאיכות הסביבה. מנכ"ל החברה העירונית של ראשון לציון, ניצן פלג, מבקש מרשות החשמל לעדכן מחדש את גובה התמלוגים של חברת חשמל ליצרני חשמל ירוק. על פי ניצן המדינה קבעה כי 10 אחוזים משוק החשמל בישראל יופק באמצעות מערכות ירוקות. החברה הכלכלית ראשון לציון ,אחת מחברות הפיתוח העירוניות הגדולות בישראל. אחראית על פיתוחן של שכונות מגורים ואזורי תעשייה בראשון לציון. בשנים האחרונות היא החלה בהפקת חשמל ירוק באמצעות הצבת מערכות סולאריות על גגות בתי ספר ומבני ציבור בעיר.

לטענת אנשי החברה, לאחרונה שונה תעריף לספקים חדשים וכיום הוא עומד על פחות מ-70 אגורות לקילוואט שעה.  בעוד שבהסכמים ישנים, התעריף עמד על למעלה מ- 1.70 ש"ח לקילוואט שעה. "ברגע שאנחנו מפתחים שכונה חדשה שבה יהיו עוד  3000-5000 בתי אב, מוסדות ציבור, שטחי מסחר, רחובות מוארים ועוד, אנחנו מגדילים את סך שוק החשמל ובעצם מצמצמים את סך האנרגיה הירוקה המופקת בישראל. בתעריפים העדכניים אין כדאיות כלכלית להיכנס להשקעה של מערכות יצור מקומיות. לכן רשות החשמל חייבת לקבוע תעריף כלכלי לחברות עירוניות ורשויות ציבוריות, בדומה לחברה הכלכלית בראשון לציון שמפתחת שכונות חדשות בעיר. כך שהכמות היחסית של צריכת חשמל  שתתווסף עם הקמת השכונות החדשות תעמוד ביחס ישיר על יצור החשמל  הירוק, כך תמיד ישמר האיזון של 10 אחוזים מסך היצור ליצור ירוק"- מסביר פלג.

 החברה הכלכלית בראשון הגישה בשבוע האחרון את הצעת התקציב 2014 לראש עיריית ראשון לציון, דב צור, המסתכם בכ-300 מיליון שקלים. החברה הכלכלית סקרה בפני ראש העירייה את הפרויקטים הגדולים אותם מובילה החברה כמו פיתוח שכונות קרית הלאום, נחלת יהודה, כלניות, מרום ראשון וניצני ראשון. בניית בית הספר הראשון שנבנה לגובה- הגימנסיה הריאלית, מתחם הספורט והפנאי הגדול במערב העיר, הארנה, בתי ספר, מועדוני נוער, אולמות ספורט, מבנים לשימור במרכז העיר ועוד.

לצד פרויקטים אלו, הציג מנכ"ל החברה, ניצן פלג, את תחום היזמות שהחברה מעוניינת להרחיב ולפתח, כאשר אחד הפרויקטים הבולטים ביותר המניב הכנסה נאה מדי שנה, הוא הגגות הסולאריים בבתי הספר ברחבי העיר. לפני למעלה משלוש שנים, החלה החברה הכלכלית להתקין פאנלים סולאריים על גגות בתי ספר ברחבי העיר בהיקף של כ-18 מיליון שקלים. נכון להיום 26 בתי ספר לוקחים חלק בפרויקט כאשר בכל אחד מהם הותקנו פאנלים על שטח של כ-600 מ"ר ובסך הכל למעלה מ-15 דונם של פאנלים סולאריים בכל בתי הספר יחד. המערכות מייצרות 50 קילו וואט לשעה  כל אחת, כך שהחברה הכלכלית מהווה תחנת כוח קטנה המייצרת כ- 1.5 מגה וואט.

היוזמה התאפשרה הודות להסכם התקשרות למשך 20 שנה עם חברת החשמל, מה שמניב הכנסה של למעלה מארבעה מיליון שקלים מדי שנה, ורווח נקי של למעלה משני מיליון שקלים לאחר החזר הלוואה והוצאות אחזקה. כאמור, בשנים האחרונות, פחת התעריף שקבעה רשות החשמל עבור קילוואט לשעה כך שהכדאיות הכלכלית אינה גבוהה עוד. החברה הכלכלית השכילה להיות אחת מהחברות הכלכליות הראשונות בישראל שקידמה התקנת פנאלים וחתמה על הסכם התקשרות ארוך טווח עם חברת החשמל.

יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית, יוסי שניר, אמר כי "למרות שלחברה פרויקטים בהיקף של מאות מיליונים, אנו רואים בפרויקט הזה פרויקט דגל. יש כאן חשיבות ערכית לאומית, חשיבות חינוכית ורווחיות. אני מקווה שרשות חשמל תגדיל את המכסה, יש לנו עוד הרבה גגות פנויים".

נציין כי הפאנלים הסולאריים מצמצמים באופן משמעותי את השימוש בחשמל המיוצר באמצעים מזהמים וכך תורמים להפחתה בכמות פליטות גזי החממה. מדובר בפרויקט ירוק שמטיב עם הסביבה והאדם, הפקת החשמל באמצעות מערכות סולאריות אינה מזהמת או פוגעת באיכות הסביבה וידידותית לגמרי לאנשים בסביבתה. כמו כן אין מדובר רק בפרויקט לשם יצירת רווח, אלא גם בחינוך לשמירה על הסביבה. בכל בית ספר שעל גגו הוצבה מערכת, הותקן מסך פלאזמה אשר מסביר לתלמידים על המערכת ומציין את כמות החשמל המיוצרת בכל רגע נתון.

 

בתמונות- פאנלים סולאריים על גגות בתי ספר בראשון לציון

באדיבות עיריית ראשון לציון

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו