הסערה שפקדה את האזור הביאה להקמתו של אגם חדש בראשון לציון. במשך כל סוף השבוע הסוער, פעלו במרוץ נגד הזמן ונגד סחף המים, צוותים של תאגיד המים מני"ב כדי להזרים כמויות גדולות של מי גשמים מאגם הסופרלנד שכמעט ועלה על גדותיו, אל חולות מתחם האלף.

אגם הסופרלנד הוא אגם מלאכותי שמנקז את מרבית מי הגשמים של ראשון לציון. המים הנאגרים באגם משמשים להשקיה של גינות ציבוריות ברחבי העיר. בשנים האחרונות הפך האגם לאטרקציה תיירותית. עיריית ראשון לציון מפתחת סביב האגם שורה של מרכזי פנאי ותיירות כמו טיילת, גונדלות, מתקן רחיפה ועוד, לצד בתי הקולנוע, המסעדות, וכמובן הסופרלנד הפעיל במקום מזה שנים.

קיבולת האגם עומדת על 500 אלף קוב וברגע שהוא מתמלא, מופעלות משאבות אשר מזרימות את עודפי המים לאגם הנקיק הנמצא דרומית לאגם הסופרלנד. "המשאבות אמורות למנוע הצפה של השטחים המסחריים סביב האגם" מסבירה סאלי לוי מנכ"לית מני"ב.

 אלא שכמיות הגשם שירדו בסוף השבוע הביאו לזרימה מהירה וגדולה של המים אל האגם וכבר ביום חמישי בערב התעורר החשש כי האגם יעלה על גדותיו ויציף את שטחי המסחר הסמוכים.

מנכ"לית מני"ב סאלי לוי וצוותי התאגיד יצאו מיד אל האגם "הבנו שהמשאבות המעבירות מים מהאגם לאגם הנקיק לא מצליחות לעמוד בקצב הזרימה של המים הנכנסים לאגם"- סיפרה לוי.

 לאחר התייעצות עם מנכ"ל העירייה פרנקו גונן וראש העירייה דב צור הוחלט לקבל את המלצות מהנדסי מני"ב – לחרוץ תעלה שתזרים כמויות גדולות של מים מהאגם אל חולות מתחם האלף הנמצא צפונית ליס פלנט. במשך קרוב ל- 48 שעות פעלו הצוותים בחריצת התעלה שהפכה תוך זמן קצר לנחל מלאכותי זורם וקוצף ובמקביל פעלו לדיפון האגם המלאכותי שנוצר במתחם האלף. "לא ברור לנו כרגע כמה מים זרמו לאגם החדש אבל המים הללו לא הלכו לאיבוד הם יחלחלו למי התהום ויחזרו למשק המים של ישראל"- אומרת סאלי לוי. "העבודה המאומצת של עובדי מני"ב שפעלו סביב השעון במהלך כל סוף השבוע בתנאי מזג אויר מאוד קשים של גשם ברד וקור מנעו את גלישת אגם הסופרלנד"- הוסיפה בסיפוק סאלי לוי.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו