לפני שלוש שנים נפטר נעם לאונר ז"ל, לשעבר ראש עיריית ראשון לציון בשנים 1965-1962, השבוע הוא קיבל את הכבוד הראוי לו ושמו ניתן לרחוב בנחלת יהודה.  לאונר נולד ב-1927 בניו יורק לאב עורך דין ולאם בת הביל"ויים מראשוני המושבה.

בשנת 1934 הגיע יחד עם משפחתו לראשון לציון ולמד בבית הספר "חביב" במושבה ולאחר מכן בגימנסיה הרצליה בתל אביב. את לימודי המשפטים החל ערב קום המדינה בבית הספר לכלכלה ולמשפט בתל-אביב. בעת ובעונה אחת למד בהתכתבות גם באוניברסיטת לונדון, אולם בשל פעילותו ב"הגנה" וגיוסו, נקטעו לימודיו.

ערב מלחמת העצמאות, סיים קורס מפקדי מחלקות האחרון של "ההגנה" וכן קורס קציני קשר. שירת כקצין קשר גדודי וכמפקד פלוגה בגדוד 52 בחטיבת גבעתי בגדוד  54. כיהן כעוזר קצין אג"מ חטיבתי. לאחר שחרורו, סיים לימודי משפטים במחזור הראשון באוניברסיטה העברית בירושלים, ומאז עבד כעורך דין עצמאי, תחילה יחד עם אביו ובהמשך במשרדו משלו. בשנת 1959 נבחר למועצת העיר מטעם המפלגה הליברלית ויותר מאוחר לראשות העירייה.

לזכותו של נועם לאונר פעילויות ציבוריות נוספות: הוא היה חבר בהתנדבות בוועדות עירוניות וציבוריות שונות, חבר הנהלת ידידי המוזיאון, חבר בוועדות של לשכת עורכי הדין, באגודת הכורמים ובמועצת הכורמים ואף כיהן כיו"ר ועדת השמות בעירייה, שיובל אחרי סיום תפקידו- החליטה לקרוא לרחוב על שמו. בשנת 2003 קיבל לאונר את התואר "יקיר ראשון לציון".

אלמנתו של נעם, לאה לאונר, אמרה: "האירוע היה מקסים ומכובד. אני מאוד מעריכה את זה" על בעלה סיפרה: "נועם היה אדם משכיל, עם ידע רב. סבא ובעל נהדר.  הוא נתן לציבור כל כך הרבה."

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף: "העיר הזו חבה חובה גדולה למייסדיה ומקימיה ולבניהם ובנותיהם, שלמרות הקשיים והתלאות, היכו כאן שורש ובחייהם ופועלם בנו את העיר הזו. נעם לאונר היה איש אשכולות, מלח הארץ, ועל פי כל היה איש צנוע ונעים הליכות, שתמיד דאג לאחד את השורות ולחבר בין אנשים על מנת לקדם את ענייני העיר. אין ספק שהוא היה אחד מהאנשים שתרמו לעיצוב דמותה של העיר ראשון לציון ועל כך מצדיעה לו היום העיר."

 

צילום: אריק מור

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו