השבוע נחנך אתר להנצחת חיילי חטיבת הרגלים הרכובה הניו-זילנדית, שנפלו בקרב עיון קרא במלחמת העולם הראשונה. האתר הוקם על ידי העירייה בעקבות פנייתו של מר גד פרופר, קונסול כבוד של ניו זילנד בישראל וממשלת ניו זילנד .קרב עיון קרא היה קרב חשוב במערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה, שהתרחש באזור מעוין שורק ב-14 בנובמבר 1917 בין כוחות החטיבה הניו זילנדית הרכובה מחיל המשלוח המצרי של הצבא הבריטי ובין הארמייה השמינית של צבא האימפריה העות'מאנית.
 
 
הקרב היה אחד משרשרת קרבות קטנים יחסית בהיקפם, שהתרחשו בצפון הנגב, בשפלה ובמישור החוף הדרומי, בעת שהצבא העות'מאני ניסה להדוף ולעכב את כוחות חיל המשלוח המצרי של הצבא הבריטי ובכך למנוע את התקדמותו לקו רמלה - יפו.

יחודו של הקרב היה בכך שנלחמו בו יחידות ניו זילנדיות בפיקוד קצינים ניו זילנדים (ולא קצינים בריטיים כנהוג), ובכך שהתרחש בשטח שבקרבת שלוש המושבות העבריות רחובות, נס ציונה וראשון לציון. שם הקרב נגזר מכינויה הערבי של ראשון לציון בידי החיילים הניו-זילנדיים, כשם המעיין ששמו העכשווי הוא עין הקורא.אתר הזיכרון הוקם במיקום המדויק של הקרב. טכס הסרת הלוט נערך במעמד ראש העירייה דב צור, ובהשתתפות שגריר ניו זילנד בישראל מר טהה מקפירסון, שגרירת אוסטרליה גב'  אנדראה פולקנר, שגריר הונדורס חוזה ברהונה, מפקד הכוח הרב-לאומי בסיני מצבא ניו זילנד גנרל וויטינג, נציגת משרד החוץ, נציג שגרירות טורקיה וכן נציג שגרירות רוסיה.

כן השתתפו בטכס יו"ר אגודת ידידי ניו זילנד וחברים נוספים באגודה. שגריר ניו זילנד בישראל, טהה מקפירסון, הודה בחום על היוזמה להקים את האנדרטה ועל כך שהעיר ראשון לציון מכבדת את זכר הנופלים הניו זילנדיים. עוד ציין השגריר כי ממשלת ניו זילנד מייחסת חשיבות רבה לאירוע ההיסטורי הזה והקמתו של אתר ההנצחה בראשון לציון תוסיף נדבך נוסף ליחסי הידידות הקיימים בין שתי המדינות. כמו כן, ציין כי שלטונות ניו זילנד מתכוונים לעודד ביקור תיירים לאתר זה.  בהמשך נשא דברי ברכה הגנרל ווייטינג בשם צבא ניו זילנד וגם הוא  הביע במילים נרגשות את תודת ניו זילנד וצבאה על המעשה הנאצל שבהקמת האתר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי ראשון לציון חוגגת השנה 130 להיווסדה. כעיר שמקדשת ומשמרת את ההיסטוריה שלה, אנו גאים לכבד ולהנציח כאן בשטחנו את זכרם של הכוחות הניו-זילנדיים, שתרמו לניצחון כוחות הברית במלחמת העולם הראשונה, וסייעו ליישוב היהודי ולמושבה ראשון לציון להשתחרר מעול השלטון העות'ומאני.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו