מתווה משרד הבריאות לחזרה מלאה לשגרה: אפשר כבר לפגוש את הסבא והסבתאהחזרה לשגרה במשק הולכת ומורגשת יותר ויותר בשבועות האחרונים, חלק מההגבלות הוסרו, היום (א') חזרה גם חלק ממערכת החינוך. משרד הבריאות מציד את המתווה שלו לחזרה לשגרה. זו לא חזרה מלאה, אבל ללא ספק מדובר בתוכנית סדורה ומפורטת עם זמנים והגבלות. המתווה המלא בכתבה הבאה

משרד הבריאות הציג היום (א') את התכונית שלו לחזרת המשק לשגרה כמעט מלאה במגבלות הרגילות כמובן. כמו כן, הציגה משרד הבריאות את הפרמטרים שיאפשרו ביצוע כל שלב.

הפרמטרים החדשים, שהעביר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לראש המל"ל מאיר בן שבת, הם אלו: חולים חדשים - 300 ביום, מתוכם 100 בקהילה ו-200 מחו"ל, מוסדות ומוקדי התפרצות; קצב הכפלה - 10 ימים; חולים קשים - עד 300.

בימים האחרונים מספר החולים החדשים היה נמוך מ-150 ביום, מספר החולים הקשים עומד כעת על 103 וקצב הכפלת מספר הנדבקים הוא 28 יום.

משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות כתב בתוכנית: "חשוב לציין כי מדדים אלה משמשים עבורו 'נורות אדומות', אך ייתכן ויהיו נורות אדומות נוספות אליהן לא ניתן בהכרח להיות ערים מראש.

כך לדוגמה, אם ביום אחד או תוך מספר ימים מצומצם יעלה מספר החולים הקשים בשיעור חד, יהיה עלינו לבחון את הנסיבות ולקבל החלטה מושכלת.

בחזרה לשגרה | צילום: שמואל סרדינס, אשדוד נט

באותו האופן, אם נגלה יותר ילדים שיסבלו חלילה מ'תסמונות פוסט קורונה', בדומה לשני הילדים שהיו מאושפזים בבית החולים רמב"ם, ניאלץ לשוב ולתכנן מחדש את היקפי הפעילות במשק".

על פי משרד הבריאות, רק ב-31 במאי יחזרו תלמידי ד' עד י' לבתי הספר, בקבוצות קבועות של עד 15 ילדים.

לגבי ביקורי משפחות ממליץ משרד הבריאות להתחיל בהם כבר עתה. מדובר, כותב בר סימן טוב, ב"קרבה דרגה ראשונה וגם סבתא וסבא, עם הזהירות הנדרשת ויחל נוהל שייקבע". ההמלצה היא שהממשלה תאפשר מעתה התקהלויות של 19 איש (בחוץ).

לגבי מפגשים חברתיים ההמלצה היא להתחיל אותם ב-10 במאי, בעוד שבוע, בכפוף למגבלות (מסכות, מרחק, עד 10 איש). הקניונים ושווקים ייפתחו בעוד שבועיים, ב-17 במאי. גם המלונות ייפתחו באותו יום, וכך גם הספריות, המוזאונים וגני החיות.

ב-17 במאי אמורים להיפתח גם חדרי כושר ובריכות שחייה. כל אלו ייפתחו בכפוף למגבלות (מספר אנשים למ"ר, מסכות, ריחוק חברתי ועוד) - ואם תהיה עמידה במדדי התחלואה. לגבי חתונות ולוויות ההמלצה היא לאפשר שאלו ימנו מ-17 במאי עד 50 איש.

בנוגע למסעדות, שמשרד האוצר ממליץ לפתוח ב-31 במאי, ממליצים במשרד הבריאות לפתוח רק ב-15 ביוני.

מרגע אישור התקנות, יותר לעסק לא רפואי בגוף האדם לפעול, לרבות רפואה אלטרנטיבית. כמו כן תותר הפעלת בריכה לצורך טיפולי לצורך אימון של ספורטאים תחתרותיים או לצורך אימון של אדם שהאימון דרוש לו לשמור על תנאי כשירותו מתוקף תפקידו. ספורטאי תחרותי הוא כזה החבר באיגוד או התאחדות.

עסקים סגורים באשדוד

נקבע כלל של אדם אחד לכל 15 מ"ר משטח עסק. השינוי של המצב הקיים יאפשר ליותר אנשים להיכנס לסופרים וחנויות.

במקביל, משרד האוצר גיבש כאמור תוכנית משלו שכוללת ארבעה שלבים לפתיחת עוד ענפים במשק. לפי השלב הראשון בתוכנית, החל מיום שלישי ניתן יהיה לפתוח קניונים וצימרים (ללא שטחים משותפים לרבות הסעדה).

בנוסף, תותר כניסת עובדים פלסטינים, אוניברסיטאות ומכללות יוכלו לשוב ללימודים לפי מתווה המל"ג ותתאפשר כניסה לשמורות טבע ופארקים לאומיים. ביום ראשון הבא, 10 במאי, יחזרו לפעילות גם מסגרות לילדים בגיל לידה עד גיל שש.

בשלב השני, החל מ-17 במאי, ייפתחו בתי המלון (ללא שטחים משותפים לרבות הסעדה), שווקים, חדרי כושר וסטודיו, בריכות שחייה, ספריות, מוזיאונים ומוסדות תרבות.

ענפי ספורט מקצועי יוכלו לשוב לפעילות ללא קהל ויתאפשר גם לקבל טיפול לא רפואי בגוף האדם. חוגים ומרכזים קהילתיים ללא בריכה יוכלו לפעול. כמו כן, תלמידי כיתות ד'-ו' יחזרו לבתי הספר - וכל זאת בכפוף למגבלת ההתקהלות שתותר.

השלב השלישי של התוכנית, שיחל ב-31 במאי, כולל פתיחת מסעדות, בתי קולנוע, תיאטראות, אולמות אירועים, ברים, השלמת מענה לכיתות ז'-י' וסמינרים והכשרה על תיכונית לא אקדמית - וזאת בכפוף למתווה ההתקהלות שתיקבע: בין 50 ל-100 איש.

לכל ענף יהיה "תו סגול" שיגדיר את ההנחיות. בשלב הרביעי של משרד האוצר תותר כל פעילות אחרת שלא צוינה במפורש כאסורה.

באשר לאוניברסיטאות, הסגל המקצועי של המועצה להשכלה גבוהה גיבש תוכנית לחזרה מתונה של סטודנטים לקמפוסים. התוכנית סוכמה עם משרדי הממשלה הרלוונטיים והמוסדות האקדמיים על מנת לאפשר את סיום סמסטר ב' בהצלחה.

התוכנית צפויה להיכנס לתוקף השבוע לאחר קביעת הנחיות מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה.

לצד המשך הלימודים המקוונים, כולל המתווה פעילויות אקדמיות בקבוצות של עד 15 סטודנטים. במסגרות זו תינתן אפשרות לפתוח מעבדות, לקיים סדנאות והתנסויות מעשיות, לפתוח ספריות ולקיים שיעורים בקבוצות קטנות לצורך תגבור והשלמת פערים.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה