מסתמן: החל מראשון הקלות בסגרבתום דיון שרי הממשלה בנוגע לחזרת המשק לשגרה ממשבר הקורונה, הולך ומסתמן שהחל מיום ראשון תחל פתיחה הדרגתית של ענפי המסחר, הייצור והשירותים. זאת בכפוף לעמידה בכללים כמו חיטוי, מרחק פיזי, בדיקות חום, עטיית מסכה ותקנות נוספות שייקבעו עד יום ראשון. מגבלת התנועה של האזרחים תתרחב ותהיה עד 500 מטר מהבית. כמו כן, ראש הממשלה הנחה לבדוק כיצד ניתן יהיה לקיים תפילות במניין

המשק מתחיל לחזור לעבודה החל מיום ראשון - כך מסתמן בתום דיון השרים שהתקיים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו. עד מוצאי השבת ייקבעו הכללים שבהם יצטרכו לעמוד מקומות שתותר בהם החזרה לשגרה, ביניהם חיטוי, מרחק פיזי, בדיקת חום, עטיית מסיכה וכעוד. אי עמידה בהנחיות, הוחלט, תגרור סנקציות כלפי בעלי העסקים. כמו כן יותר לאזרחים להתרחק מביתם עד 500 מטר (במקום 100 כיום).

בהודעה של ראש הממשלה בתום דיון השרים הערב, הוא כותב:

"החלטתי על תוכנית אחראית זהירה ומדורגת שתכלול פתיחה מוגבלת של עסקים, באופן מבוקר ומדוד.

משרד האוצר יגבש תכנית פיילוט עבור מספר ענפי מסחר אשר יוכלו לפתוח בכפוף להנחיות משרד הבריאות. יוגדר תו סגול שיכלול קריטריונים לפתיחת עסקים בהתאם לסקטורים שיוגדרו.

ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית עד 2 אנשים קבועים עד לטווח 500 מטר מהבית.

יתאפשר חינוך מיוחד יחידני.

במהלך 48 השעות הקרובות יכינו הצוותים המקצועיים הצעת החלטה וימפו ענפים שיוכלו להשתתף בפיילוט ויוכנו נהלים מפורטים לתפעול העסקים והחברות וכן נהלי התנהגות הציבור במרחב הציבורי ובעסקים. ייתכנו שינויים בהמשך לדיונים שיתקיימו במהלך היומיים הקרובים.

ההחלטה תובא לאישור הממשלה במוצאי שבת".

שר החינוך רפי פרץ אמר במהלך הדיון כי חייבים להחזיר את החינוך המיוחד ואת גני הילדים כבר בשבוע הבא. במהלך הדיון עלתה האפשרות להשתמש במבנים של כיתות ד'-ו' כדי לפצל את הכיתות הקטנות שישובו ללימודים.

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הצטרף לפרץ ואמר שיש להחזיר גם את מעונות היום והפעוטונים שנמצאים באחריות משרדו כבר ביום שלישי או רביעי, כדי לתת לצוותים כמה ימי התארגנות. מעונות היום השיקומיים צפויים להיפתח במקביל לחינוך המיוחד.

שר הביטחון נפתלי בנט הציג בדיון המיוחד תוכנית לפתיחת המשק כבר ביום ראשון הקרוב. במסגרת התוכנית ייפתח 100% מהמסחר תוך הגדרת כללים והתניות חריפות כמו חיטוי מעלית פעמיים בשעה, מרחק חברתי, מדידת חום ועוד. מי שיפר את התנאים ייענש בחומרה.

בנוסף, החינוך המיוחד וילדים בכיתות גן-ג' יחזרו ללימודים בצורה מידית, וכך ההורים יוכלו לחזור לעבודה. המורים של כיתות ד'-ו'- ילמדו בכיתות שייפתחו וכך יוכפל מספר המורים. כמו כן, ייאסר על אנשים מעל גיל 65 או בסיכון גבוה לצאת מהבית והם יהיו זכאים לדמי אבטלה. יינתן טיפול ממוקד לתקופת הרמדאן, לבתי האבות ולמוסדות הגריאטריים.

בנט אמר כי צריך למנות בדחיפות פרויקטור לאומי עם סמכויות מלאות להקמת מערך בדיקות, חקירות ומידע. הוא המליץ להטיל זאת על צה"ל. הוא הציג בפני השרים מודל רמזור: אם במשך חמישה ימים אחרי פתיחת המסחר הגידול במספר החולים קטן מ-4% ביום ניתן להמשיך בפתיחה. אם קצב הגידול יעמוד על 4-7% לא ישנו את המצב, ואם הקצב מעל 7% יש להדק ולהחמיר הגבלות.

שר הפנים אריה דרעי ביקש לאפשר, אם כך, גם תפילות במניין בשטח פתוח. ארדן הסכים עימו ואמר כי "חייבים לכבד את הדת וגם לתת אוורור לאזרחים. לא סביר לאפשר הפגנות וספורט, ולא לאפשר תפילות בשטח פתוח. זה לא יחזיק ואנשים לא יקבלו את זה". ראש הממשלה ביקש מהמל"ל לבדוק ולהביא לאישורו תכנית שתאפשר תפילה במניין.

ההחלטות המלאות לגבי החזרת המשק לפעילות עדיין לא נקבעו סופית, אך אלו הדברים שהולכים ומסתמנים כעת. שר שהשתתף בישיבה טען כי "הדיון התפזר ללא החלטות ברורות, עכשיו השאלה מי ילחץ יותר על נתניהו".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה