חוקרים בארה"ב: רסיסי רוק נגועים בקורונה עלולים להגיע לטווח של 8 מטריםחוקרי מכון הטכנולוגיה האמריקני MIT מצאו שרסיסי רוק עלולים להגיע גם עד מרחק של 8 מטרים לאחר עיטוש או שיעול, ולא 2 מטרים כמו שמזהירות ההנחיות האחרונות בכל העולם. פרופ' בורויבה, ממובילי המחקר: "יש דחיפות בשינוי ההנחיות"

CORONA צילום: shutterstock אילוסטרציה

במשך שנים חקרה פרופ' לידיה בורויהה ממכון הטכנולוגיה האמריקני MIT את הדינמיקה של נשיפות בשיעולים והתעטשויות במעבדתה, ומצאה כי ענני רסיסי רוק עלולים לנוע גם עד מרחק של 8.2 מטרים! 

למחקר שלה עשויות להיות השלכות משמעותיות על מגפת הקורונה העולמית, שכן ארגון הבריאות העולמי הצהיר כי נגיף הקורונה מגיע עד מרחק של 1.80 מטרים מקסימום, ועל כן מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם מספיקים כדי למנוע הדבקה.

"יש דחיפות בשינוי ההנחיות שניתנות היום על ידי ארגון הבריאות העולמי לגבי הצרכים בציוד מגן, במיוחד עבור עובדי שירותי הבריאות" - אומרת פרופ' בורויבה, וטוענת כי ייתכן ויהיה צורך במרחק רב יותר בין בני אדם.

לדבריה, ההנחיות הנוכחיות מבוססות על "טיפות גדולות" כשיטת ההעברה של נגיף הקורונה, והרעיון הוא שאותן טיפות גדולות עלולות להגיע רק עד מרחק מסוים. אלא שטיפות זעירות יותר, עשויות להגיע גם עד מרחק של מטרים רבים.

במאמר של כתב העת של ההסתדרות הרפואית האמריקנית JAMA שפורסם בשבוע שעבר, אמרה פרופ' בורויבה כי מהירות הנשיפה בעיטוש או שיעול עלולה להגיע עד 110 קמ"ש ארוכים.

"אין לנו עדיין תשובות רבות לגבי מרחק ההדבקה האפשרי בקורונה, אבל הממצאים מראים כי עיקרון הזהירות אמור להניע את המדיניות בכל העולם".

בינתיים, חזר בו משרד הבריאות מהנחייתו הראשונית שלא להשתמש במסכות פנים, והחל מהשבוע חלה חובה גם בישראל להסתובב במרחב הציבורי בכיסוי פנים.

במשרד הסבירו כי ניתן להשתמש בכל סוגי המסכות, אך לא אלה עם פילטר שעלול לפלוט רסיסי רוק בלחץ גבוה. במשרד התירו להשתמש בשלב זה גם במסכות פנים שהוכנו בבית, לאור המחסור במסכות ברשתות השיווק. (כך תכינו מסכת פנים בבית).


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה