בקרוב - תוצאות בדיקות קורונה תוך דקותתהליך בדיקות הקורונה עשוי בעתיד הקרוב להפוך למהיר וזול יותר בזכות סוג חדש של בדיקות שנקראות "בדיקות אנטיגן".

.

בסוף השבוע אישר ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לראשונה לשימוש בעת חירום בערכת בדיקת אנטיגן ל-Covid-19, שפיתחה חברה Quidel האמריקאית. החברה הבטיחה שבתוך שבועות בודדים תייצר מיליון בדיקות בשבוע.

בדיקות הקורונה הרגילות שנעשות כיום בישראל ובעולם לזיהוי חולי קורונה פעילים, מזהות את החומר הגנטי של וירוס הקורונה. יתרונן הוא דיוק גבוה, אך תהליך הפענוח ממושך יחסית.

בישראל ובעולם שוקדים על שיטות ומכשירים נוספים לביצוע בדיקות קורונה מהירות. Abbot האמריקאית למשל כבר מוכרת מכשירים ייעודיים לבדיקות קורונה מהירות שגם כן נותנות תוצאות מהירות

סוג חדש שזוכה כעת לתשומת לב רבה הוא בדיקות אנטיגן. אוספים כרגיל דגימה מהמטופל באמצעות מטוש, והבדיקה מזהה חלקים מהחלבונים שנמצאים בתוך או על גבי הווירוס. היתרון המרכזי של הבדיקה הזו הוא המהירות: ניתן לקבל תוצאות בתוך דקות ספורות. בנוסף, הן זולות יותר לביצוע והערכות קלות יותר לייצור. אך יש בהן גם חיסרון משמעותי. הן אינן רגישות כמו בדיקות PCR.

המשמעות היא, כפי שמסבירים ב-FDA, שתוצאה חיובית של בדיקת אנטיגן היא אמנם ברמת דיוק גבוהה מאוד. כלומר, תוצאה חיובית היא כמעט ודאית. אך מנגד - יש סיכון גבוה יחסית לתוצאה שלילית שגויה (False Negative, כלומר, אדם נושא את הנגיף מתבשר בטעות שהוא אינו נושא את הנגיף). ב-FDA לפיכך ממליצים לשקול לוודא תוצאות שליליות באמצעות בדיקה נוספת בשיטת PCR רגילה (יש לציין שגם בבדיקות PCR נהוג לקחת בחשבון שיעור מסוים של תוצאות שליליות שגויות, בעיקר בגלל שיטת הדגימה עם המטוש).

שיעור ה-False Negative מהווה סימן שאלה גדול על אמינות הבדיקות. אך למרות החיסרון הזה – נראה שכרגע בארה"ב, שם מתקשים מאוד להגדיל את מספרי הבדיקות, תולים תקווה בבדיקות האנטיגן החדשות.

בהמשך יהיה אפשר להשתמש בהן בבתים באופן עצמאי.

חוקרים וחברות בישראל ובעולם שוקדים על שיטות ומכשירים נוספים לביצוע בדיקות קורונה מהירות. Abbot האמריקאית למשל כבר מוכרת מכשירים ייעודיים לבדיקות קורונה שגם הן נותנות תוצאות מהירות.

בנוסף אישר ה-FDA בשבוע שעבר בדיקה שמתבססת על טכנולוגיית עריכת הדנ"א CRISPR ופותחה על ידי חברת שרלוק ביוסיינסס, שמספקת תשובה בתוך שעה.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה