מבצע עירוני לגילוי מוקדם של עין עצלה בגניםעין עצלה היא הסיבה השכיחה ביותר ללקות ראייה בקרב ילדים * הבשורה הטובה: אבחון מוקדם עד גיל שבע מאפשר טיפול * מועדון ליונס ראשון לציון בשיתוף עיריית ראשון לציון מקיים בדיקות באמצעות סורק מיוחד * הבדיקה מחייבת את אישור ההורים, היא אינה פולשנית וללא תשלום.

מבצע עירוני ומבורך יצא לדרך בגני הילדים בעיר. המבצע ביוזמת מועדון ליינוס ראשון לציון בשיתוף עיריית ראשון לציון, קרן ראשון לציון ואגף הקדם יסודי במינהל חינוך שבעירייה מקיים בדיקות לילדים לצורך גילוי מוקדם של עין עצלה.

עין עצלה היא הסיבה העיקרית ללקות ראייה בקרב ילדים וחוסר טיפול עשוי במקרים מסוימים להוביל אפילו לעיוורון. מועדוני ליינוס שמתמודדים עם נושא העיוורון ב-200 מדינות בעולם, מגיע גם לראשון לציון. כאמור, בסיוע עיריית ראשון לציון וקרן ראשון לציון, מועדון ליינוס רכש סורק ייחודי שמטרתו לאפשר את האבחון בתהליך פשוט ואינו פולשני שאיננו דורש  שיתוף פעולה מילולי עם הילד, ללא צורך בטיפות או כל התערבות ומתאים אפילו לילדים פרה-ורבליים (שעדיין אינם מדברים). מדובר במכשיר היודע לזהות גורמים חשודים לעין עצלה ולהפיק מיד טופס אבחון.

טרם הבדיקה מתבקשים ההורים לחתום על טופס הסכמה לביצוע הבדיקה של עיני הילד/ה. בטופס מתחייבים גם ההורים להמשך הטיפול ובירור החשדות שאובחנו, אם אובחנו, על ידי פניה לקופה הרפואית. חשוב לציין כי הפרויקט מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הבריאות. בבדיקות שנערכו עד כה בגני הילדים, אובחנו שלושה ילדים עם סממנים לעין עצלה והם כבר הועברו להמשך טיפול.

הבדיקה אינה כרוכה בתשלום כלשהו ומבוצעת במסגרת מחויבות ארגון הליונס העולמי למלחמה בעיוורון בשיתוף אגף החינוך הקדם יסודי בעירייה השותפים לדאגה לבריאות ילדינו. הפרויקט פועל בשמונה ערים, שכאמור ראשון לציון אחת מהן. עד סוף השנה צפויים להגיע לכל גני הילדים בעיר, כאשר העדיפות תינתן לגנים שבהם רוב ההורים חתמו על הסכמה. עד כה נבדקו ילדים מעשרה גנים. מ"מ וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, מוטי עג'מי מפציר בתושבי העיר לחתום על הסכמה לבדיקת הילדים "בדיקה פשוטה אחת עלולה לחסוך קשיי ראייה בעתיד".

אבי מלינסקי ממועדון לינוס ראשון לציון מוסיף: "זהו פרויקט הדגל שלנו בלינוס ואנחנו עושים מאמצים להגיע לכל ילדה וילד בראשון לציון. בשונה מהעבר, כיום יש פתרונות טכנולוגיים שמאפשרים בדיקה פשוטה ולא פולשנית". 

צילום: עיריית ראשון לציון


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה