ראשון לציון במקום הראשון באחוז הזכאים לבגרות בערים הגדולותעלייה קבועה ורצופה של עשרות אחוזים בזכאות בתוך שבע שנים * ראשון לציון ניצבת במקום הראשון ברשימת הזכאות לבגרות בקרב הערים הגדולות * ראש העירייה, דב צור: "כיוונו ליעד והגענו אליו"

משרד החינוך פרסם השבוע את "תמונת החינוך" לכל הרשויות בישראל. מדובר במדד חדש שיזם משרד החינוך הכולל שורה של פרמטרים, הנכללים תחת קטגוריות של למידה והישגים, התמדה ונשירה וערכים ואקלים חינוכי. בפרק הלמידה וההישגים,  עולה כי גם השנה, שנה שביעית ברציפות, נרשמה עלייה באחוז הזכאות לבגרות בעיר. מדובר בעלייה רצופה וקבועה של עשרות אחוזים. בשנת הלימודים תשס"ט עמד אחוז הזכאים מקרב התלמידים המתגוררים בעיר על 61.6% ובשנת הלימודים תשע"ה, שנתוניה פורסמו השבוע, עומד אחוז הזכאים על 80% לתלמידים המתגוררים בעיר.

במדד שפרסם משרד החינוך, אשר מודד את אחוז הזכאות בקרב הלומדים בעיר, כלומר, גם תלמידים שאינם מתגוררים בעיר ומגיעים ללמוד בה, עומד אחוז הזכאות על 77%.  נתונים אלה מציבים את ראשון לציון במקום הראשון מבין הערים בהן מתגוררים למעלה מ-200 אלף תושבים. במדד טוהר הבחינות ממוקמת העיר מעל הממוצע הארצי. תלמידי העיר ממוקמים מעל הממוצע הארצי גם באחוז הניגשים לבגרות ב-4 ו-5 יחידות במתמטיקה ואנגלית, אך בעירייה מציינים כי הם עדיין אינם מרוצים מהנתונים ובמסגרת תכנית העבודה לשנת הלימודים הקרובה הנושא יקבל חיזוק משמעותי. נושאים נוספים שיטופלו הם מסוגלות, סקרנות ועניין בלמידה, שבהם דורגה העיר מתחת לממוצע הארצי. בבחינת אחוז הילדים המאובחנים כבעלי לקויות למידה עומד הנתון על 52% והוא גבוה יותר מן הממוצע הארצי. נזכיר, כי העירייה יזמה לפני מספר שנים מהלך שבמסגרתו העירייה מסבסדת אבחונים פסיכו-דידקטיים לאיתור לקויות, במטרה לאתר את אותם ילדים אשר נופלים בין הכיסאות לאורך שנותיהם במערכת החינוך. 

תחת פרק ההתמדה והנשירה, ממוקמת העיר מעל הממוצע הארצי עם 90% התמדה ומתחת לממוצע הארצי בנשירה עם 1.3% של הלומדים בעיר ו—1% של המתגוררים בעיר.

בפרק הערכים והאקלים החינוכי,  יש בשורה חיובית , במדד מעורבות באירועי אלימות ממוקמת העיר מתחת לממוצע הארצי. יחד עם זאת, העיר ממוקמת מתחת לממוצע הארצי בנושא עידוד למעורבות חברתית-אזרחית, קידום סובלנות כלפי האחר והשונה וקרבה בין מורים ותלמידים, בעירייה מציינים כי גם נושא זה נמצא על סדר יומנו ואחת המטרות המרכזיות היא חיזוק הקשר בין מערכת החינוך והקהילה, וזו אחת הסיבות שהוקם בעירייה מינהל קהילה. בושרה חיובית בנושא מעורבות באירועי אלימות, שם ממוקמת העיר מתחת לממוצע הארצי.

בכל הקשור לגיוס לצה"ל, עולה כי 89% מהבוגרים ו-88% מהבוגרות מתגייסים לשירות צבאי ו-2% מהבוגרים ו-6% מהבוגרות מתנדבים לשירות לאומי. ראשון לציון ממוקמת במקום הראשון בערים הגדולות בגיוס בנות לשירות צבאי.

בעיריית ראשון לציון מסבירים את ההישג בראש ובראשונה בהצבת יעד ברור למערכת: העלאת ההישגים, לצד השקעה עירונית ותוספת משאבים דרמטית שנעשתה בשנים האחרונות. במהלך השנים הללו עלתה ההשקעה העירונית בחינוך בעשרות מיליוני שקלים, ההשקעה העירונית בכל תלמיד עלתה בלמעלה מפי שניים - מ-1,600 שקלים בשנת 2007 ל-3,600 שקלים בשנת 2015. בנוסף, נבנו מסגרות לחיזוק תלמידים מתקשים, בין השאר, הופעלה תכנית לימודים מיוחדת לתלמידים שנכשלו בעבר במבחני הבגרות, וכן, ניתנו שעות תגבור מיוחדות לעניין. 

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר: "לפני שמונה שנים, מערכת החינוך בראשון לציון הייתה ממוקמת בעומק הממוצע, וכשאמרתי שנצעיד אותה לצמרת הטבלה היו רבים שפקפקו בכך. הצבנו יעד ברור, הפנינו אליו את כל המשאבים והיום, שבע שנים אחרי, אנחנו ראשונים! מדובר בימים ולילות של עבודה קשה, השקעה רבה והחלטות לא קלות – שהביאו אותנו למקום הזה".

צור הוסיף ואמר: "המדד החדש – התמונה החינוכית – מסייע לנו לשרטט תמונה טובה יותר של המערכת, גם בהשוואה לערים אחרות דומות לנו, באופן שיסייע לנו להשתפר. אנו בהחלט רואים כאן תחומים שמחייבים טיפול והתייחסות, לחלק מהנושאים היינו ערים ובנינו מענים, ובאחרים אנו מתכוונים לעסוק בחודשים הקרובים". 

עוד הוסיף צור: "זה הזמן להודות לשותפים ולשותפות – למחזיקת תיק החינוך, פרופ' תמי רונן, לחברת המועצה, הגב' מיכל קלדרון, מחזיקת תיק חינוך ממלכתי דתי בעיר, למנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, לראש מינהל חינוך, ד"ר שוש נחום, למנהלי האגפים בחינוך, למפקחי משרד החינוך העובדים בשיתופי פעולה יום-יומיים עם מינהל החינוך, ומעל הכל למנהלות והמנהלים המדהימים שלנו ולכל אנשי ההוראה בעיר על הרצף החינוכי יסודי-על יסודי. ההישג הזה הוא לא רק מספרים, מדובר במאות נערות ונערים שתהיה להם בגרות ותהיה להם נקודת פתיחה טובה לחיים".

רשימת הערים הגדולות המובילות בזכאות לבגרות:

עיר

אחוז הזכאים בקרב המתגוררים בעיר

אחוז הזכאים בקרב הלומדים בעיר

ראשון לציון

80%

77%

חיפה

76%

76%

תל אביב

75%

70%

באר שבע

71%

70%

פתח תקווה

73%

67%

אשדוד

65%

67%

ירושלים

44%

47%

עלייה בזכאות לבגרות בשבע השנים האחרונות – בקרב המתגוררים בעיר:

תשע"ה

80%

תשע״ד

76.94%

תשע"ג

76.25%

תשע"ב

71.14%

תשע"א

68.10%

תש"ע

64.79%

תשס"ט

61.63%


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה