מיטת תינוק בת 84 נתרמה למוזיאון ראשון לציוןאחרי שעשרות נכדים, נינים וצאצאים ישנו בה, מיטת תינוק שנרכשה בעיר ב-1935 עדין שמורה היטב וככזאת היא נתרמה למוזיאון ראשון ע"י ניצה וולפנזון, נינתו של אחד ממייסדי המושבה ראשון לציון

במוזאון ראשון לציון  התקבלה מיטת תינוק מיוחדת בת 84 - הפרט היחיד שהסגיר את גילה המכובד הן שכבות צבע רבות שנוספו במהלך השנים.

"המיטה הקטנה" אז והיום, צילומים: באדיבות עיריית ראשון לציון

המיטה היא תרומתה של ניצה וולפנזון, בתם של גרטלה ודוד הורביץ ז"ל, שרכשו אותה ב-1935 מתושב העיר.

לאורך השנים שימשה המיטה עשרות תינוקות, נכדים, נינים, צאצאים ואפילו ילדי שכנים ומכרים. "היינו קוראים לה 'המיטה הקטנה'", נזכרה וולפנזון. "מעת לעת המיטה נצבעה מחדש כך ששכבות הצבע עשויות לספר את ההיסטוריה שלה. בהחלטה משפחתית הוחלט לתרום את המיטה למוזאון ראשון לציון".

וולפנזון היא נינתו של אחד ממייסדי המושבה ראשון לציון זאב אברמוביץ ז"ל, שנולד בקובנה שבליטא. ב-1882 עלה לארץ והצטרף אל "ועד חלוצי יסוד המעלה". הוא חתום על ספר התקנות הראשון ומן הראשונים שבנו לעצמם בית במושבה.

וולפנזון היא יקירת המוזיאון ועומדת עמו בקשר מתמיד. היא מעשירה את הצוות בידע הרחב שלה אודות ההיסטוריה של ראשון לציון, והתרומה היא אחת מיני רבות שלה ושל משפחתה למוזאון במהלך השנים. בין היתר המשפחה תרמה פריטים ומסמכים יקרי ערך לגרשון מן, מנהל הארכיון הראשון של המוזאון.

אמה של ניצה, גרטלה הורוביץ ז"ל, נולדה בראשון בשנת 1896. היא למדה בבית הספר חביב ונישאה לאביה דוד הורביץ בשנת 1922.

תרומות חשובות נוספות שמוצגות בתצוגות הן סוודר שנסרג עבורה כשנולדה ב-1896, וכרית בעלת מונוגרם אותה הכינה גרטלה לפני כ-100 שנה.

בימים אלו המוזאון מעוניין להמשיך להעשיר ולפתח את האוספים בפריטים ובחפצים. הקוראים מוזמנים ליצור קשר עם מנהלת האוספים אפרת הברמן, בטלפון 03-9537021, או באמייל [email protected].


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה