עונת השיפוצים – כמה נשלם עבור שיפוץ הדירה ואיך לנהוג מול השיפוצניקים.

חג הפסח מהווה את נקודת הפתיחה בענף השיפוצים. בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300,000 שיפוצי בתים, כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ מלא של דירה בגודל 100 מ"ר עומד על 300-250 אלף שקל (מחיר ממוצע לשיפוץ כללי של כל הדירה כולל רכישת הכלים הסניטריים, ארונות, חומרי עבודה וכו'). 

לפי התאחדות קבלני השיפוצים, השיפוץ הנפוץ ביותר בתקופת הפסח הוא צביעת הבית, במקום השני שיפוץ אמבטיה ושירותים ובמקום השלישי שיפוץ המטבח.

מבדיקה שנערכה מול מספר קבלני שיפוצים בנוגע לעלויות הממוצעות שהם גובים כיום עבור השיפוצים הפופולריים ביותר, עולה כי מחיר צביעת חדר בודד עומד על כ-1,300 שקל, שיפוץ אמבטיה ושירותים על כ-23 אלף שקל, ושיפוץ מטבח על כ-14-17 אלף שקל.

למחירים אלה, שנמסרו על ידי קבלני שיפוצים שונים, יש להוסיף את עלות הכלים הסניטריים, ארונות מטבח ושיש.

עלותם של אלה משתנה בהתאם לסוג ולאיכות שנבחרו, ויכולים להיות פערים של מאות אחוזים בין מוצרים ברמה סטנדרטית לבין מוצרי יוקרה.

השיפוץ

עלות

הערות

צביעת חדר -

כ-1,300 שקל לחדר

ירידה לעומת שנים קודמות, שבהן התחיל המחיר ב-1,500 שקל לחדר

שיפוץ אמבטיה ושירותים

כ-23 אלף שקל

לא כולל חומר לבן (כלים סניטריים, ריצוף, ברזים ארונות וכו')

שיפוץ מטבח -

14-17 אלף שקל

לא כולל ארונות מטבח ושיש, כולל ריצוף וחיפוי ברמה סטנדרטית והזזת נקודות חשמל ואינסטלציה

ריצוף

180-200 שקל למ"ר

לא כולל אריחים

החלפת נקודת אינסטלציה

1,100-1,300 שקל

 

החלפת נקודת חשמל -

250-300 שקל

כולל אביזרים

איטום וזיפות הגג -

בין 70-120 למ"ר

הנחת יריעות זפת

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, אומר כי בהתאחדות מזהים בשנים האחרונות ירידה בכמות השיפוצים.
הדבר נבע ממגוון סיבות ובראשן מחיר למשתכן והתחדשות עירונית.

על פי התאחדות קבלני השיפוצים, הירידה בכמות השיפוצים הקטינה את השוק בשנים האחרונות במאות מיליוני שקלים: לפני שלוש שנים נערכו סביב תקופת פסח עבודות שיפוצים בכ-64,000 משקי בית בהיקף כולל של כ-3.4 מיליארד שקל, ואילו לפני שנתיים הסתכם היקף העבודות בכ-61,000 משקי בית בסכום כולל של כ-3.2 מיליארד שקל. שנה שעברה נרשמה ירידה נוספת לכ־58,000 משקי בית אשר ערכו שיפוצים בסכום כולל של 2.5 מיליארד שקל. 

ענף השיפוצים מגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקל בשנה, מתוכם כ-6 מיליארד שקל על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית, והיתר על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות, חברות ומשרדים ממשלתיים. כ-15,000 קבלנים פועלים בענף.

חמשת כללי הזהב לבחירת קבלן שיפוצים

  1. בחרו קבלן שיפוצים רשום– שימו לב כי כל קבלן שמבצע עבודת שיפוץ מעל 44 אלף שקלים צריך להיות רשום בפנקס הקבלנים ולעבוד עם רישיון מטעם משרד הבינוי והשיכון. בחירה בקבלן רשום ומורשה תבטיח עבודה מול גורם מקצועי ומפוקח, תסנן חאפרים מהתהליך ותספק לכם שקט נפשי.
  2. המלצות- אל תוותרו על שיחות עומק עם הלקוחות הקודמים ובדיקה של שביעות רצונם מהעבודה ומהתוצאה. רצוי גם לעשות בדיקה אינטרנטית מקיפה של הקבלן ולבדוק האם יש תלונות לגביו ברשת, האם נתבע בעבר ובאיזה מקרים. 
  3. ערכו חוזה – החוזה צריך לכלול את מירב הפרטים כגון תאריך סיום, תנאי תשלום, עלויות של תוספות ושינויים שיצוצו במהלך הדרך ותיאור מפורט של כל העבודות שנסגרו לביצוע. דרשו מהקבלן כתב כמויות מפורט, חשבונית, אחריות וביטוח. אין לשלם סכומים גדולים לפני תחילת העבודה, אלא מקדמה מינימלית ולאחר מכן תשלום לפי שלבי התקדמות העבודה.
  4. איך תזהו חאפרים– מחיר זול מדי הנמוך ב-20%-40% מהצעות אחרות, דרישת כסף מראש, התחמקות מהצגת תעודת זהות, הימנעות ממיקוח כלשהו שמעלה חשש כי הקבלן לא מתכוון להשלים את העבודה.
  5. גם אחרי שיצאתם לדרך, היו ערים לסימנים מחשידים – קבלן שמחליף את עובדיו באופן תכוף, משאיר אחריו לכלוך, לא מתחשב בדיירים אחרים בבניין, מאחר, מבריז ומשקר – מעלה את החשש שגם התוצאה הסופית תהיה מאכזבת.

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה