תלמידי הגימנסיה הריאלית הלומדים במגמת "נחשון" – תוכנית לימודים לפיתוח וטיפוח נוער מוכשר וערכי בעל יכולות מנהיגות, קוראים לכם להגיע בשבת הקרובה (11.3.17), בעשר וחצי בבוקר, לסיור והדרכה בגבעת האירוסים השוכנת בין ראשון לציון לבין נס ציונה. שמורת הטבע המוכרת עמדה בשנה האחרונה בצל סכנה לקיומה לאחר שבעלי הקרקע ביקשו לבצע במקום עבודות עפר.

זו אינה הפעם הראשונה שתלמידי ראשון לציון מתגייסים להצלתו של אירוס הארגמן שגדל במישור החוף המרכזי בישראל ואשר נמצא בסכנת הכחדה. גם תלמידי בית הספר היסודי נווה דקלים התגייסו לנושא ובחבירה לאוניברסיטת בר אילן, לקחו על עצמם לגדל ולטפח את הפרח בשטח בית הספר, לעקוב אחר נתוני הצמיחה ולשלוח את הנתונים לאוניברסיטה. במהלך החיפוש אחר בית גידול מתאים, הוחלט לשתול אותם ב"התל האשורי" הסמוך שאותו מאמץ בית הספר באישור עיריית ראשון לציון, וזאת על מנת שימשיך להיות להוות אחד מהצמחים המזוהים עם העיר.

מדי שנה מקיימת עיריית ראשון לציון את הצעדה הקרויה על שמו של אירוס הארגמן, אלפי משתתפים מהעיר ומחוצה לה צועדים במסלול יפיפייה בגבעת האירוסים כאשר מטרת האירוע היא להעלות את מודעות הציבור לשמירה על ערכי הטבע ולציון פריחתו של אירוס הארגמן.