תלמידים נגד השיימינגסיירת תלמידים תעבור הכשרה ותילחם בתכנים אלימים ופוגעניים ברחבי הרשת. 18 תלמידי קריית החינוך "רביבים" יעברו הדרכה על-ידי מדריכים מעמותת "הכפתור האדום" * התלמידים יהפכו "לשגרירי הסברה" ויעבירו שעורים בנושא לעמיתיהם, למורים ולהורים, כחלק מהניסיון להפוך את תרבות השיח לראויה יותר.

מפגש ראשון של סיירת תלמידי "הכפתור האדום" התקיים בשבוע שעבר בקריית החינוך השש שנתית "רביבים" מקיף ז'. מדריכה מטעם עמותת "הכפתור האדום" הגיעה לבית הספר למפגש עם התלמידים בו שוחחו על האלימות הגואה ברשת ועל תופעות של חרם ושיימינג.

מטרת המפגש, כמו גם סדרת המפגשים הבאים, היא להכשיר את התלמידים לאיתור, סינון והסרת המידע הפוגעני מרחבי האינטרנט, בדגש על הרשתות החברתיות פייסבוק, יוטיוב, אינסטגרם, וכן מפורומים ומצ'אטים ברחבי הרשת.

"הכפתור האדום" היא עמותה ללא מטרות רווח שחרתה על דגלה את המאבק באלימות ברשת. באמצעות הוספת הכפתור האדום לדפדפן או הורדת אפליקציה למכשירים הניידים יכול כל גולש לדווח באופן אנונימי על ביטויי אלימות ברשת בהם הוא נתקל.

המרכיבים הטכנולוגיים בכפתור האדום כוללים תוסף חינמי לדפדפן האינטרנט ואפליקציה לאנדרואיד המאפשרים לכל גולש לדווח באופן מיידי ואנונימי לחלוטין על אלימות וסכנה ברשת, ברגע שהוא חווה אותה כקורבן או כעד להתרחשות.

לחיצה על הכפתור האדום מצלמת את אירוע האלימות והמסוכנות ומתקשרת אותו למרכז הבקרה של המיזם. שם נבחן האירוע על ידי מתנדבים, שפועלים להסרת התוכן הפוגעני, לדיווח לגורמים המתאימים ולהגשת סיוע במקרי מצוקה וחירום.

הרשות העירונית למניעת אלימות, סמים ואלכוהול מרכזת את התכנית בבית הספר, בהובלתם של מנהל הרשות דוד בן שושן ורכז תכנית "עיר ללא אלימות" עמי לוין, ובשיתוף מנהלת קריית החינוך השש שנתית מיכל טימן, מנהלת חט"ב מיכה רייסר אנה פוליאק ויועצת ביה"ס נועה ארז.

בהמשך הפעילות יהפכו התלמידים ל"שגרירי הסברה", יעבירו שיעורים לתלמידים אחרים, למורים ולהורים ויחלקו מחוויותיהם כשותפים למניעת אלימות ברשת.

עמי לוין רכז תכנית עיר ללא אלימות ברשות למניעת אלימות סמים ואלכוהול: "חשוב שבני הנוער יוכשרו לאיתור וסינון תכנים אלימים ופוגעניים מרחבי הרשת באופן עצמאי, יהיו מודעים לסכנות וישולבו במערך ההסברה יחד עם עמותת הכפתור האדום, יעבירו שיעורים לתלמידים, מורים והורים ויחלקו מחוויותיהם כשותפים לפעילות."

דוד בן שושן מנהל הרשות העירונית למניעת אלימות סמים ואלכוהול: אני מוצא חשיבות רבה לפעילות של בני הנוער, שיהוו מנהיגות חברתית לצמצום התנהגויות סיכון ברשת. אני שמח על השותפות עם תלמידי קריית החינוך רביבים בהובלת הצוות הניהולי."

מיכל טימן מנהלת קריית החינוך: "אנו גאים להיות פורצי הדרך בטיפוח מנהיגות בית ספרית שתוביל את אחד הנושאים המשמעותיים ביותר להתנהלות תקינה בחייהם של בני הנוער. תופעת הבריונות ברשת ובעיקר ההתמודדות עמה מעסיקה את כולנו - מבוגרים ובני נוער כאחד. מתן כלים להתמודדות לבני הנוער במסגרת המפגשים הללו יאפשרו לנו להוביל את בני הנוער ליצירת חברה טובה, אנושית ובריאה יותר. שיתוף ההורים באחד המפגשים יתרום למודעות ההורית בתפקידם כ"שומרי הסף" בתחום זה. 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה