העירייה החלה להפעיל קו ייעוץ והכוונה לבני נוער באמצעות המינהל לשילוב חברתי והרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול. מדובר במרכז עירוני הנקרא "הקו הראשוני" שתפקידו להעניק מענה ראשוני לבני נוער, צעירים והורים בכל הקשור בשימוש אלכוהול וסמים.

ברשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול יודעים לספר כי ברוב המקרים מדובר בנוער תועה שהתנסה באופן חד פעמי בסמים וצרך אלכוהול וישנם גם מקרים של בני נוער הצורכים סמים על בסיס קבוע וזקוקים לעצה מקצועית והכוונה, ולעיתים זקוקים לטיפול או גמילה.

ברשות מוסיפים כי הטיפול והייעוץ לא מסתכם בבני הנוער כי אם גם להוריהם "שמנו לב כי ברוב המקרים ההורים לא יודעים מה מתחולל בחייהם של ילדיהם" מספר מנהל הרשות, דוד בן שושן "והם זקוקים להכוונה שתעזור להם לזהות את הסימנים הראשונים שהילד במצוקה או לחילופין בהתנהגות סיכונית."בן שושן מוסיף כי גם כאשר ההורים מזהים התנהגות חשודה או אפילו מגלים שילדיהם צורכים אלכוהול או סמים, לא תמיד הם יודעים להתמודד עם המצב החדש בחייהם "עקב התהום התרבותית בינם לבין ילדיהם ועקב חוסר הידע בנושא. גם הם זקוקים לכתובת שתייעץ ותכווין אותם".

הפעילות במרכז תנוהל על ידי חמוטל קורן, עובדת סוציאלית בעלת הסמכה ייחודית לייעוץ לבני נוער וצעירים ובליווי מנהלת אגף תמיכה במינהל לשילוב חברתי אילנה כהן שתיארה את הפיתויים העומדים בפני בני הנוער "האלכוהול הפך להיות משקה חברתי והנגישות לסוגי הסם השונים קלה. הם מוצאים שחומרים אלה מסייעים להם במצבי חרדה וחוסר ביטחון.

לעיתים יכולות שיחות עם איש המקצוע הנכון לסייע בידם להבין שאלכוהול וסמים אינם פותרים בעיה אלא יוצרים בעיה ואף חמורה יותר. לכן אנחנו מזמינים את בני הנוער, את חבריהם, הוריהם ובני משפחתם להתקשר אלינו לקבלת מענה הדרכה ועצה.

"הקו הראשוני בטלפון: 03-6444300 יפעל בימים ראשון וחמישי בין השעות 8:00-13:00 וביום שני בין השעות 16:00-19:00. בשעות הלא מאוישות יופעל בו תא קולי בו ניתן להשאיר פרטים לחזרה. למענה בשעת חירום, ניתן לפנות לקו החם המופעל על ידי הרשות הלאומית למלחמה בסמים בטלפון 1-700-500-508.