הראשונים שהחלו להשתמש בטבק היו השבטים האינדיאניים שחיו במרכז אמריקה - האצטקים ובני המאיה - ובמאה ה-19 ההרגל התפשט גם באירופה, וזאת לאחר שהספרדים, שכבשו שטחים רבים ביבשת אמריקה, ייבאו את הטבק ואת המנהג לעטוף אותו בנייר ולהבעיר את העלים כדי לשאוף את העשן. במאה ה-20 הסיגריות הפכו למוצר נפוץ במיוחד, אבל במאה ה-21 כבר ישנו חיפוש רחב היקף אחרי אלטרנטיבות. אביזר עישון פופולרי במיוחד שמוצע כיום הוא מכשיר אידוי - גאדג'ט חכם שנקרא גם וופורייזר או סיגריה אלקטרונית. הביקוש הרב למוצר זה הוביל לפיתוח שלל דגמים וביניהם מתבלט הג'ול.

היתרונות של מכשירי האידוי

מכשירי האידוי מספקים מענה אפקטיבי מאוד לחיסרון בולט של הסיגריות של פעם - העשן. העשן שפולט המעשן תוך כדי עישון מהווה מטרד של ממש, גם בגלל הריח שנוצר ושנתפש כמטרד (ושנדבק לשיער, לבגדים וכו'), וגם בגלל שכל מי שנמצא בסביבת המעשן נאלץ לנשום גם הוא את העשן עם כל החומרים והכימיקלים שמשתחררים מהסיגריה. הפגיעה בסביבה הובילה לשורה ארוכה של תקנות וחוקים שמגבילים מאוד את העישון במרחב הציבורי, וגם בתוך הבתים ישנה במקרים רבים לא מעט תרעומת על ההרגל והמעשנים מתבקשים, לפעמים בנימוס ולפעמים בתקיפות, לצאת החוצה כדי להצית סיגריה.

מכשירי האידוי לעומת זאת כשמם כן הם, מבצעים פעולה של אידוי. בהתאם עישון באמצעות וופורייזר - ולמעשה המילה "עישון" אינה מדויקת כי הוופורייזרים כלל לא פולטים עשן - אפשרי בכל מקום. האנשים שסביב בעלי אותם מכשירים שלמשל במקרה של juul נראים כמו דיסק און קי מעוצב לא כועסים על המעשן, לפעולה שלו לא נלווה ריח מקומם, ובמידה מסוימת יש בה אפילו חן וטרנדיות.

מה מאדים הוופורייזרים?

חוויית העישון של המשתמשים במכשירי האידוי נקבעת בהתאם לנוזלים שמוכנסים אל הוופורייזר ומאודים על-ידו. האידוי מתבצע באמצעות גוף חימום שמופעל על-ידי סוללה נטענת, והוא חייב להיות מדויק לחלוטין כדי שמצד אחד הנוזלים יהפכו לאדים (שאותם שואף האדם שמבקש ליהנות מחוויית העישון החדשנית) ומצד שני הם לא יישרפו וייצרו טעם לא רצוי.

בחירת נוזלים לסיגריה אלקטרונית מבוססת על שני פרמטרים עיקריים: אחוז הניקוטין בנוזל והטעם. בשני הפרמטרים יש לנו מנעד בחירה רחב מאוד: מבחינת טעמים אפשריים לאידוי ישנם תפוח ומנגו ואבטיח ו-וניל וקפה ומנטה וקרם ברולה ופודינג אורז וטבק קלאסי ושרי קולה ועוד ועוד, וגם מבחינת החוזק כל אחד וכל אחת יכולים להתאים לעצמם את המידה הרצויה - ישנם נוזלים עם 5% ניקוטין, 1.8% ניקוטין, 0.6% ניקוטין, ללא ניקוטין בכלל למי שלא זקוק לחומר זה, והאפשרויות עוד רבות.

עד כמה דומה החוויה כשעוברים למכשיר אידוי?

למכשירי אידוי דוגמת juul ואחרים יש כאמור יתרונות משמעותיים מאוד על פני הסיגריות של פעם. מצד שני המעשנים - כולל אלה שחשים מוגבלים מאוד בגלל התגובה של הסביבה לעשן ולריח, ואלה שמבינים שהגיע הזמן להתקדם למוצרים חדשניים יותר - מבקשים גם לשמר את ההרגל הישן, על כל התחושות שהוא מייצר.

בהתאם מושקעים משאבים רבים בפיתוח ומחקר בתחום הוופורייזרים, ובפרט ישנה השאיפה ליצור מכשיר אידוי שיספק חוויה זהה לזו של עישון סיגריה רגילה גם אם לא מעורבת בפעולה שריפה של טבק. מי שהצליחו לעשות זאת היו המפתחים של juul - בזכות הוספת חומצה בנזואית למלחי הניקוטין שבנוזלים המאודים, מתקבלת תחושה דומה להפליא לזו שנוצרת כשמעשנים סיגריה רגילה, וזו עוד סיבה לפופולריות של הג'ול. למעשה מכשיר אידוי זה כבש למעלה ממחצית מהשוק בארה"ב ואף הוביל ליצירתה של מילה חדשה, ג'ולינג, שפירושה שימוש בסיגריה האלקטרונית המהנה.