בעיות בוויסות החושי יכולות להשפיע רבות על מי שסובל מהן וגם על סביבתו. מה זה בכלל אומר ומהן ההשפעות? את כל התשובות תמצאו בהמשך!

מהו ויסות חושי?

ויסות חושי הוא היכולת של אדם לווסת את המסרים המתקבלים אצלו במוח באמצעות החושים שלו. כלומר, אם רובנו רגילים לשמוע קולות שונים בעוצמות שונות, מי שיש לו קושי בוויסות החושי עלול להתקשות להתמודד עם קולות שונים או עם עוצמות שונות או גם וגם. כך גם לגבי סוגים שונים של מגע, טעמים, ריחות וכך הלאה.

התחושות של הילד

ילדים הסובלים מקשיים בוויסות החושי חווים את העולם באופן שונה משל מי שאינו סובל מקושי זה. בשביל ילדים אלו, העולם מלא בגירויים אינסופיים מצד אחד ואין בו מספיק גירויים מן הצד השני. לדוגמה, ילד אחד יכול להיות מאוד בררן באוכל מפני שקשה לו עם מרקמים מסוימים ולעומת זאת, להרגיש צורך בלעיסת מזון רב בכל פעם כדי לחוש בטעמים. דוגמה נוספת היא, של ילדים שלבישת בגדים מסוימים תציק להם, אבל מאוד יאהבו מגע עמוק ואפילו מגע של מרקמים קשים ולא נעימים לאנשים אחרים.

מבטן ומלידה

פעמים רבות ניתן לזהות ויסות חושי בעייתי כבר בגיל הינקות. לדוגמה, כאשר תינוקות בוכים אם בבגדים שלהם יש פתקית או אם התפרים מופנים כלפי העור שלהם ולעומת זאת, כאשר הופכים את בגדיהם, הם נעשים רגועים יותר בין רגע. דוגמה נוספת היא, שתינוקות מגיבים בעוצמה רבה לרעשים שונים או ריחות. חשוב כמובן לזכור, שאצל תינוקות רכים מערכות רבות בגוף עדיין אינן בשלות ולכן אין צורך להסיק מסקנות פזיזות.

זיהוי אצל ילדים

גם אצל ילדים גדולים יותר ניתן בהחלט לזהות קושי בוויסות החושי. מלבד העובדה, שהילדים כבר מסוגלים להגיד איזה מגע נעים להם ואיזה לא ולהצביע על הקושי שלהם עם התפר של הגרביים או של הבגד וכך הלאה, ניתן לראות זאת גם כאשר הם מעדיפים להימנע ממסיבות מרובות רעשים ומשתתפים, בוררים טעמים מסוימים ומראים רגישות יתרה לריחות וכדומה.

אז מה אפשר לעשות?

אמנם מדובר על תופעה מאוד נפוצה, אבל עוד לא הוגדר בשבילה טיפול מסוים, אלא בעיקר שילוב של טיפולים שונים והקושי האמיתי הוא בעיקר באיתור הבעיה ולכן על ההורים להיות מודעים וקשובים ולראות את הילד בכל המצבים. במידה והוא אכן סובל מקושי בוויסות החושי, חשוב לתמוך בילד ולעזור לו למצוא את מה שמרגיע אותו.

דבר נוסף שניתן לעשות כדי לעזור לילד עם קשיי ויסות חושי הוא להגיע אל סדנה בויסות חושי, שם תוכלו לקבל הדרכה ממוקדת בנושא וכך תוכלו לעזור לילד שלכם ולחסוך ממנו הרבה מאוד תסכולים מיותרים לאורך השנים.