תמ"א 38 - יתרונות וחסרונותכמו בכל תחום, גם לתמ"א 38 יש יתרונות ומאידך חסרונות הטמונים בתהליך.

רק נסביר שתמ"א 38 היא אחת התוכניות הפופולריות והמדוברות ביות בעשור האחרון ותפקידן לחזק מבנים שנבנו או תוכננו טרם שנת 1980 מפני רעידת אדמה. מעבר לעניין חיזוק המבנה, דיירי הבניין זוכים למגוון הטבות, כך שהם יוכלו לשפר את איכות חייהם כגון – הוספת חדרי ממ"ד, הוספת מעלית בבניין, שיפוץ חזיתי, שיפוץ הלובי והמדרגות, הוספת מרפסות שמש ועוד מגוון הטבות  שונות שיסוכמו מראש עם הקבלן המבצע. מנגד, הקבלן מקבל זכויות לבנות יחידות דיור נוספות במבנה ולכן כל הצדדים יוצאים נשכרים.

יחד עם ההטבות הרבות להם זוכים הדיירים והקבלנים במהלך תכניות תמ"א 38, ישנן בעיות רבות שעלולות לצוץ בתהליך, כגון דיירים סרבנים, קשיים מצד הרשויות ועוד כהנה וכהנה. בכדי לעשות לכם סדר ולאפשר לכם הדיירים לקבל החלטה נכונה, הבאנו בפניכם את היתרונות והחסרונות של הליך תמ"א 38 כדי שתוכלו לדעת עד כמה שווה לכם התכנית ולחשב בצורה נבונה את התהליך.

יתרונות ביצוע תכניות תמ"א 38:

נושא בטיחות הבניין – ידוע כי בתהליך זה מבצעים חיזוק בפני רעידות אדמה, ולכן בסוף התהליך עם תזכו להתגורר במבנה העומד בתקן רעידות אדמה. נציין כי בעבר (טרם שנת 1980) לא היה קיים חוק המסדיר את עמידות הבנייה לרעידת אדמה, ולכן אף פעם לא מאוחר לחזק את הבניין.  

בניית ממ"ד – במסגרת ההטבות לדיירים נבנה חדר ממ"ד העומד בתקני פיקוד העורף וכולל מסנן אוויר. דבר זה מאפשר לדיירים לחוש בטוחים יותר בביתם.

שיפור איכות החיים – במסגרת התכנית הדיירים יקבלו דירה גדולה יותר, כמו כן השטחים המקיפים את הבניין אף הם יזכו לטיפוח וחידוש. כמו כן, ישנה תוספת של המעלית לנוחות, חידוש כל התשתיות הציבוריות וכו'.  

עליה של ערך הנכס -  תמ"א 38 תגרום לעליית ערך הנכס באופן משמעותי, בממוצע של 30% לפחות.

חסרונות בביצוע תכניות תמ"א 38:

נוחות הדיירים - בתקופת  השיפוץ של הבניין ישנה אי נוחות המאופיינת ברעש ואבק, אך מדובר בעניין זמני.

הקטנת שטחים – פעמים רבות במסגרת התכנית מבצעים הקטנה של השטחים ציבורים לטובת הגדלת שטחים בנויים בדירות.

השכרת הדירות – בתהליך תמ"א 38 די קשה למצוא שוכרים, או ששוכרים את הדירות בעלות נמוכה יותר.

עלויות גבוהות בתום התכנית -  בתום ביצוע פרויקט תמ"א 38, עלות התחזוקה החודשית של הבניין תהיינה גבוהות יותר.   


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה