התמכרות לאלכוהול – למה אנחנו מתמכרים?

$(function(){setImageBanner('e2ad637d-20a1-4d48-b6d0-0ac254beb6f8','/dyncontent/2024/5/2/8beb9882-e503-4622-a0b8-5e6da7df53d9.gif',17838,'סמי שמעון אייטם כתבה ',525,78,false,42759,'Image','');})

תחילה חשוב לומר שלא כל אחד מתמכר לאלכוהול, ומרבית האנשים יודעים למעשה לשתות אלכוהול למטרות חברתיות, מבלי לצלול אל עולמות ההתמכרות.

שנית, חשוב להבין שהתמכרות הוא מצב שכולנו סובלים ממנו במידה כזו או אחרת ובתחומים כאלה ואחרים בחיינו. ההתמכרות יכולה לנבוע מחסכים בגיל הילדות, מחוסר שביעות רצון או שעמום בחיינו, מלחץ נפשי שבו אנו נתונים, מהשפעות חברתיות ואפילו מגנטיקה שמעודדת אותנו להתמכר ביתר קלות לעומת אחרים. השאלה היא מה מקור ההתמכרות? מדוע בכלל אנו מתמכרים?

טשטוש הכאב באמצעות אלכוהול

ובכן, אחד הדברים שמשפיעים עלינו כבני אדם בצורה הרבה ביותר הוא כאב. האדם הטיפוסי יהיה מוכן לעשות כמעט הכל על מנת להימנע מכאב. כאב בהיבט זה יכול לבוא לידי ביטוי ככאב פיזי בעקבות פציעה או מחלה, והוא יכול לבוא לידי ביטוי ככאב נפשי שאנחנו נושאים איתנו באופן קבוע או באופן זמני. אדם הנתון בכאב שהוא אינו יכול לסבול, ימצא את הדרכים שבהם הכאב נעלם ומאבד מכוחו, ואחת הדרכים הללו היא התמכרות לאלכוהול. האלכוהול הוא חומר בעל יכולת השפעה על מוח האדם, השפעה שבאה לידי ביטוי בטשטוש חושים. טשטוש חושים זה מאפשר לנו להתנתק מעט מהמציאות, להיכנס אל תוך העולם הפנימי שלנו, לעיתים לחוות הזיות וסיטואציות דמיוניות, ובעיקר לטשטש את החושים פשוטו כמשמעו, לטשטש את הכאב.

תהליך הדרגתי אבל בטוח

תהליך ההתמכרות הוא תהליך הדרגתי. בתחילה אנו שותים אלכוהול בסיטואציות חברתיות ובהיקפים סבירים בהחלט. מסיבות של לחץ חברתי או לאחר שחווינו את הפחתת עוצמת הכאב שאנו חווים בכל פעם שאנו שותים אלכוהול, אנו עשויים לנקוט בפעולות שיעניקו לאלכוהול מקום מרכזי יותר בחיינו, החל מרכישת בירות, יין ומשקאות חריפים לבית וכלה ביציאות תדירות לשתיית אלכוהול בברים ופאבים. ככל שאנו עושים זאת יותר, כך הפעולה נראית לנו טבעית יותר והופכת להיות חלק מחיינו.

הרס אורחות חיים ואף מחלות

מבלי לשים לב, הופך האלכוהול למרכיב מרכזי בחיינו, סף הרגישות שלנו להשפעותיו הולך ועולה, ואנו נדרשים לשתות כמויות גדולות יותר של אלכוהול על מנת להשיג את אותו אפקט של טשטוש הכאב. זהו בדיוק התהליך של התמכרות לאלכוהול, ופרט להרס שהוא יכול לגרום לאורחות חיינו, התמכרות זו יכולה להוביל גם להיווצרות מחלות קשות, בעיקר מחלות כבד, שיכולות לסכן את חיינו. ישנן דרכים לטפל בהתמכרות לאלכוהול, וישנן גם דרכים לעודד את האדם המכור לקבל את הטיפול. על כל הדרכים הללו תוכלו ללמוד אצל אנשי המקצוע המתאימים ברטורנו.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה