ישנם שני סוגי הליכים משפטיים – הליך אזרחי והליך פלילי.

הליכים אזרחיים הם אלה שבהם אדם פרטי תובע אדם אחר, ואילו הליכים פליליים הם כאלה שבהם נתבע אדם ע"י המדינה עקב מעבר על אחד החוקים שלה. באופן טבעי הליכים פליליים מקיפים קשת רחבה מאוד של נושאים, מעבירות צווארון לבן דרך עבירות אלימות ועבירות סמים וכלה בעבירות הטרדה מינית או אלימות במשפחה. בכל מקרה שבו מוגשת נגד אדם מסוים תביעה פלילית, מומלץ לו בחום לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי, כלומר עורך דין המתמחה בסוג זה של תביעות.

עו"ד פלילי מנוסה ומיומן עשוי להוביל לביטול כתב אישום כך שלא תצטרכו כלל לעמוד למשפט, ואם התיק כן מגיע לבית המשפט סיכוייו של מי שמגיע ללא עורך דין פלילי מיומן להימלט מעונש נמוכים ואפילו אפסיים, ולמעשה מחקרים רבים אף הוכיחו שבמקרים אלה ישנה סבירות גבוהה לענישה חמורה ואפילו יתר על המידה.

באילו מקרים חשוב במיוחד לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי?

עו"ד פלילי מטפל כאמור במגוון רחב מאוד של תיקים. ישנם נושאים רגישים במיוחד, שבהם החוק אינו חד-משמעי, ובהתאם לעורך הדין ישנה השפעה רבה מאוד הן על הפרקליטות והן על בית המשפט.

תחום אחד שכזה הוא הטרדות מיניות, שכן מצד אחד לא קל לקבוע היכן עובר הגבול בין חיזור לבין הטרדה ומצד שני בימינו ישנה מודעות גבוהה להבטחת זכותן של נשים למרחב בטוח עבורן בכל מקום שבו הן נמצאות. עוד תחום שבו עורך דין מיומן הוא נכס חיוני הוא עבירות מרמה וצווארון לבן, שכן גם בתחום זה ישנו קו דק שמפריד בין התנהגות נורמטיבית לבין עבירה על החוק. עוד כדאי לקחת בחשבון בהקשר של עבירות מסוג זה, הוא שבחלק גדול מהמקרים לנאשמים אין עבר פלילי ואין ניסיון בהתנהלות מול המשטרה והפרקליטות, ולמעשה אף סביר להניח שכתוצאה מההסתבכות עם החוק הם בלחץ רב, שעלול להיות בעוכריהם, ועל כן החשיבות הרבה של עורך דין פלילי מנוסה שירגיע אותם, ימנע מהם להזיק לעצמם ויבטיח את זכויותיהם גם מול מערכת החוק.

באילו מקרים נוספים מטפל עו"ד פלילי?

מעבר לטיפול בתיקים משפטיים במגוון תחומים, עוסק עו"ד פלילי גם בנושאים בעלי אופי מנהלתי יותר, אם כי גם להם כמובן השפעה רבה על חייו של האדם ששוכר את שירותיו.

דוגמה אחת היא עתירות אסירים – גם למי שהורשע עפ"י חוק ונידון למאסר ישנן זכויות, ועל-מנת להבטיח שהן יכובדו נדרשת לעתים עזרה משפטית. בין השאר מוגשות עתירות כדי לאפשר חופשות לאסירים, לשלב אותם בתוכניות שיקום, לשפר את תנאי הכליאה ועוד.

עוד נושא שבו מטפל עורך דין פלילי הוא מחיקת רישום פלילי – בדרך זו מסייעים עורכי הדין הפליליים למי שהורשעו ושילמו את חובם לחברה להשתקם ולצאת לדרך חדשה בלי שהעבר שלהם ישמש כנגדם.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה