ראשון לציון בדרך להיות העיר השלישית בגודלהשטחי המסחר והתעסוקה של ראשון לציון יצמחו ביותר מ-140 אחוזים * העירייה מוכנה לקחת על עצמה לנהל ולהשיג מימון להקמת הרכבת הקלה בעיר ושדירה עירונית אחת תחבר את המזרח, המרכז והמערב * ראשון לציון של שנת 2030 תמנה כ-340 אלף תושבים.

תוכנית המתאר החדשה של ראשון לציון אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ותהפוך את העיר למרכז התעסוקה המטרופוליני השני בגודלו בישראל. ל-3.5 מיליון מ"ר תעסוקה ומסחר יצטרפו לא פחות מחמישה מיליון מ"ר נוספים בארבעה מתחמי עסקים, התרחבות אדירה של כ-140%. לצד זה ייבנו בעשורים הקרובים כ-30 אלף יחידות דיור שיציבו את העיר כשלישית בגודלה במדינה, לפני חיפה. בסך הכל תמנה העיר כ-340 אלף תושבים על פי תוכנית המתאר המשרטטת את העיר ב-2030.בעירייה מבינים כי קיים צורך מהותי לשיפור תשתיות התחבורה כדי לעמוד בגידול המואץ וכבר שוקדים על מערכות מתקדמות להסעת המונים, שדרוג ושיפור מערך הכבישים, בניית גשרים, מחלפים ויש גם הצהרת כוונות לגבי הרכבת הקלה. בימים אלו מועברות טיוטות בין עיריית ראשון לציון למשרדי האוצר והתחבורה לגיבוש החלטת ממשלה אשר תאפשר לעיריית ראשון לציון להקים את הקו החום בשטחה. הקו החום של הרכבת הקלה מתוכנן לשרת בעיקר את העיר ראשון לציון, ולחצות אותה לכל רוחבה, ממערב למזרח, דרך באר יעקב, ועד לרמלה ולוד.

לסיפורים הכי מעניינים בראשון לציון – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוכנית החדשה יש ארבע בשורות משמעותיות, הראשונה היא יצירת עיר אחת ממזרח למערב. כיום העיר שסועה בשלושה חלקים. התוכנית מחברת את חלקי העיר ויוצרת רצף עירוני באמצעות שדירה מרכזית עם שימושים מעורבים, דיור, מסחר, תעסוקה. הבשורה השנייה היא הקמת מרכז תעסוקה משמעותי ראשי בעיר שבו תושבי העיר והאזור יוכלו למצוא תעסוקה איכותית. הבשורה השלישית- פריצת הנגישות וחיבור העיר לים, והבשורה הרביעית ,עם אישור התכנית נוכל לממש את הסמכת הועדה המקומית לפעול לאישור תוכניות תואמות תכנית מתאר במקום הועדה המחוזית.


התכנית כוללת מתחמי מגורים חדשים: מתחם האלף במערב העיר – 5,500 יח"ד, נחלת יהודה (נחלת עלית -3,500, נחלת מערב – 736), 7,500 יח"ד בצריפין בשכונות חדשות (נרקיסים – 4,000 יח"ד ונוריות – 3,500 יח"ד), שחלקן כבר שווקו, משולש נים בדרום מזרח העיר – 1,200 יח"ד, שכונות במזרח העיר – רקפות – 1400 +250 דיור מוגן, חצבים -900 יח"ד, האירוס- 1,200 יח"ד, וכן בינוי פינוי בינוי של שכונת רמת אליהו במרכז העיר שכבר אושר בוועדה המקומית. כאמור, סך הכל, כ-30 אלף יחידות דיור במרכז הארץ, מתוכם כרבע דירות קטנות לדיור בר השגה.
ראש העירייה, דב צור, בירך על אישור התוכנית ואמר:"מטרת העל של תכנית המתאר היא לשרטט תכנית תכנונית מקיפה וארוכת טווח לפיתוח העיר על מנת לממש את חזון הפיתוח והצמיחה שלנו.

התכנית מכפילה פי ארבע את שטחי התעסוקה בעיר ותאפשר את הצעדת העיר קדימה והפיכתה למוקד עסקים מרכזי. מתחמי התעסוקה הללו היו תנאי מבחינתי לתוספת יחידות הדיור הצפויה על מנת להבטיח איכות החיים של תושבי העיר בהווה ובעתיד. בהיבטי תחבורה, התכנית מדברת על שיפור האיכות והזמינות של אמצעי תחבורה חלופיים לרכב פרטי. סלילת שבילי אופניים ועוד.
יש לציין שגם השימור זוכה להתייחסות משמעותית, כידוע, העיר בת 135 שנה ויש לה חלקים היסטוריים המיועדים לשימור. השאיפה היא ליצור מרכז עיר אינטנסיבי, צבעוני, מלא התרחשויות, מושך קהל שיוצר ומבטא את זהו העיר, ומעורר תחושת גאווה מקומית".
את תכנית המתאר הכינו משרד התכנון "קשת" בראשותו של האדריכל משה כהן, האדריכלים אמיר ועופר קולקר, ומהנדס העיר תל אביב לשעבר ברוך יוסקוביץ, בהובלת מהנדס העיר.

בינוי-פינוי-בינוי רמת אליהו

מדובר בתוכנית מורכבת מאוד במסגרתה כ-2600 יחידות דיור יפונו ויהרסו, 4900 יחידות דיור יבנו בשכונה ויחידות דיור נוספות ייבנו בשכונות נחלת יהודה מערב, נחלת יהודה עילית, שכונות נרקיסים ונוריות על שטח מחנה צריפין המתפנה, וכן במתחם ה-1,000 במערב העיר. כ-500 יחידות דיור נוספות בשכונה יעברו חיזוק והתחדשות במסגרת עיבוי-בינוי. התכנית כוללת גם מערך תנועה חדש לשכונה, אשר מטרתו לשפר את המערכת התנועתית בשכונה ולקשור אותה לכבישים העירוניים והבינעירוניים. בנוסף, כוללת התכנית התחדשות של המרחב הציבורי, תוספת של פארקים, הקמת קמפוס מבני ציבור בשדרה מרכזית ועוד.

בשכונה כבר היום פועלת מנהלת, אשר משמשת כתובת לתושבים לשאלות ותשובות, קבלת מידע וסיוע בכל הנוגע לתכנית. למעלה מ-400 מתושבי השכונה כבר חתמו על הסכמי פינוי לשכונות שונות, ביניהן, נחלת מערב שתהיה השכונה הראשונה שתיבנה. בעלי הדירות בפיילוט (2 בניינים ראשונים שחתמו במלואם לעבור לנחלת יהודה מערב ) יקבלו מפתח לדירתם החדשה ב"נחלת מערב" בעוד כשלוש שנים (מכרז פורסם השבוע!!) ורק אחר כך יפנו את דירתם ברמת אליהו.
במקביל, מתחילות עבודות התשתית בשכונות החדשות בצריפין- השכונות "נרקיסים" ו"נוריות" שייבנו על שטח הבסיסים הצבאיים שפונו מהמקום. בשכונות אלה מתוכננת הקצאה של 150 דירות לטובת תושבי רמת אליהו. עדיפות תינתן לבניינים שבהם תושג הסכמה של בעלי הדירות לעבור לשכונות אלו בשיטת "כל הקודם זוכה". הצפי למעבר לדירות החדשות הוא כ-3.5 שנים מיום חתימת כל בעלי הדירות בבניין על הסכמתם לפרויקט. בשכונת "נחלת יהודה עילית", אשר נמצאת בשלבי אישור, ייבנו כ-3,500 יחידות דיור, מתוכן 714 דירות עבור תושבי רמת אליהו.


מתחם ה-1,000

התוכנית שאושרה השנה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה כוללת 1.7 מיליון מ"ר תעסוקה ו-5,500 יחידות דיור. מתחם ה-1,000 הינו שטח של אלף דונם (דיונות חול) במערב העיר ממערב לנתיבי איילון, דרומית לשדרות רחבעם זאבי (המשך שדרות משה דיין). כמחצית מהשטח בבעלות העירייה ולכן העירייה משווקת שטחים בבעלותה וכבר יש דיירת גדולה מאוד- לאחרונה זכתה קבוצת דיסקונט במכרז לרכישת מגרש בן 21 דונם שבה תקום קריה פיננסית שתשמש את קבוצת דיסקונט, הכוללת את בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל וחברת Cal. במתחם האלף צפויים להיקלט אלפי עובדים.המתחם מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין על קו תל אביב אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו – 431 המגיע ישירות למתחם), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון – שדרות משה דיין / רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים.
לאחרונה בוחנת העירייה שימוש בקרונות בשיטת מעלית אופקית לשינוע נוסעים במתחם העסקים החדש במערב. עלות הקמת קילומטר אחד מוערכת בכ-20 מיליון דולר.

פארק תעסוקה ראשון איילון

תוכנית ראשון איילון היא הצפונית ביותר מבין שלוש תוכניות למתחמי תעסוקה ומסחר במערב העיר. התכנית קובעת שימושים לתעשייה עתירת ידע, משרדים, תעשיה קלה, מלאכה ומסחר, וכן תוספת זכויות בנייה בתחומה, שכמעט מכפילות את הקיים היום, כלומר 360,000 מ"ר נוספים ל- 400 אלף מ"ר המאושרים היום. במתחם בנויים ופועלים כיום משרדים, מבני מלאכה ותעשייה, לרבות מפעל המזגנים של חברת אלקטרה שצפויה לבנות כ- 180,000 מ"ר ברוטו (עילי), מתוכם כ- 160,000 מ"ר לתעסוקה ו- 20,000 מ"ר למסחר, וכ- 80,000 מ"ר תת קרקעי."מתחם איילון" ממוקם בצמוד לנתיבי איילון ממערב, מצפון לרחוב משה דיין המרכזי, ובסמוך לתחנת רכבת "משה דיין", אשר בה צפויים לעבור בעתיד שלושה קווי רכבת קלה. מדרום למתחם איילון ממוקם "מתחם האלף", מתחם עסקים חדש שמקימה עיריית ראשון לציון בימים אלו, ורק לאחרונה רכשה בו קבוצת דיסקונט קרקע להקמת הקרייה הפיננסית שלה, שתכלול את בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל וחברת cal.

ב-2014 נחתמה עסקה מול מרכז רפואי אסותא שישתרע על פני 14 דונם ולאחרונה מועצת העיר ראשון לציון אישרה הסכם מכירה עם חברת אלקטרה על שטח של 51 דונם המצוי ברחוב ספיר במתחם איילון, במערב ראשון לציון, בתמורה לסך כולל של 185 מיליון ₪.

חברת צרפתי רכשה כ-11 דונם במתחם בקצת יותר מ-33 מיליון ₪. מדובר במגרש ביעוד לתעשייה עתירת ידע או משרדים עבור שימושים פיננסים, ביטוח, ביוטק וביומד, מחקר ופיתוח, תקשורת/ מדיה/ פרסום ושירותי רפואה מתקדמים. הבניה במקום תותר בגובה של שש קומות והשטח העיקרי יעמוד על למעלה מ-18 אלף מ"ר כאשר כ-20% ישמש למסחר.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה