תרופות כשמן כן הן, חייבות לרפא ולא לגרות לנזק נוסף. אקנה יכול להתפתח לממדים מאוד גדולים בגלל הזיהום, וההשפעה שלו על המראה החיצוני משפיעה גם על הביטחון העצמי כך שלא מדובר רק בהתפנקות בגלל פצעון אחד או שניים. שלא לדבר על תוצאות בלתי הפיכות.

מהו אקנה והטיפול בו?

אקנה הוא למעשה שם של החיידק שמחולל את התופעה – P-Akne. כשסיבות שונות גורמות נקבוביות החלב של תאי העור להיסתם, מצטבר עודף החלב – סבום. הסיבות הן הורמונליות או גנטיות ואפילו נפשיות ותזונתיות. כל שינוי שעובר עליכם ויכול לקרות לא רק בגיל ההתבגרות אלא גם בגיל מבוגר ובהריון. כשהזקיק נסתם החלב המצטבר הוא בית הגידול והמחיה האידיאלי לחיידק זה שמשגשג שם. ההתפתחות לנקודות מוגלה צהובות גדלה עם הלחץ מבפנים וכל ניסיון לפתוח אותן ולשחרר את המוגלה יגרום לזיהום סביבתי עם החיידק הזה וחוזר חלילה. טיפול באקנה חייב להיות יסודי ומקצועי, על ידי ניקוי יסודי של העור ושמירה על ההיגיינה שלו, וחומרים שהוכחו יעילים כמו חומצה סליצילית, חומצה אזלאית, אבץ, מכשירים כמו קרן אור ולייזר ועוד. רק הם יכולים להילחם בחיידק ובזיהום ולמנוע התפשטות שלו על פני שטח נרחב יותר של העור.

למה לא תרופות סבתא?

ראשית, יש להבין שתרופת סבתא אינה תמימה כפי שהיא נראית. בכל חומר "טבעי" יש חומרים פעילים יותר או פחות שנמצאים שם מבלי שמדדו את הכמות שלהם או בודדו אותם בצורה היגיינית. מכיוון שחשיבות ההיגיינה של העור קריטית לניקויו וחיסול סביבת המחיה של החיידק, אינכם יכולים להרשות לעצמכם זיהום נוסף שייגרם כתוצאה מחומרים שונים שימרחו לכם על הפנים ויזהמו אותו. טיפול באקנה חייב להיות בחומרים שיודעים בדיוק מהו החומר הפעיל בהם ומהי הכמות שלו. הטיפול באקנה בחומרים שמגיעים מהגינה הביתית גם לא יעילים במיוחד בגלל הריכוז הנמוך שלהם, אפילו אם מדובר באלוורה ישר מהגינה. כך שכל השפעה שלהם במקרה הטוב תהיה זמנית בלבד. השילוב הנכון של החומרים הטבעיים יכול להיות רק בתנאי מעבדה, ורק מתקנים ומכשור רפואי ומקצועי יוכל להחדיר אותם לעומק העור, שם הטיפול באקנה חייב להיעשות באמת.