מצילים את שדרת הדקלים המיתולוגיתבשבוע הבא יחל תהליך עקירת השורשים שנותרו באדמה ונטיעת עצי הדקל החדשים בשדרה שנותרה עירומה חלקית לאחר שחרק חדקונית הדקל גרם למות העצים בני 126 שנים * ראש העירייה: "גן המושבה הוא אחד מסמלי העיר ואנו מחויבים לשמור עליו למען הדורות הבאים"

בחצי השנה האחרונה היה גן המושבה בראשון לציון ללא סימן ההיכר המפורסם ביותר שלו- שדרת הדקלים המיתולוגית שנטעה לפני 126 שנים על ידי גנני הברון רוטשילד. במשך שנתיים נאבקו אנשי אגף הגינון, אגרונומים ואנשי מקצוע בחרק חדקונית הדקל שהגיע מהמזרח הרחוק ופשט על עצי הגן. החרק הטיל את ביציו בתוך עצי התמר, וזחליו אכלו אותם מבפנים עד שהעצים הנגועים היו כה חלשים ומתפרקים שהיוו סכנה למבקרים במקום, אז התקבלה ההחלטה שאין מנוס מלכרות אותם.

בתחילת השנה החל כריתת העצים בתהליך מורכב וארוך ובשבוע הקרוב יחל אגף לפיתוח נופי את השלב השני של עקירת הגזעים שנותרו במקום ושתילת עצים חדשים. היקף ההשקעה של הפרויקט נאמד ביותר ממיליון וחצי שקלים.

חדקונית הדקל הוא חרק שהגיע מהמזרח הרחוק ומאיים על עצי התמר בערים רבות בישראל. בעקבות תקיפת החרק בגן המושבה, הוחלט בשעתו באגף אחזקת הגינון לבצע טיפולים ביולוגיים ולגזום את ראשם של העצים, אבל הטיפולים לא הצליחו להציל עשרות עצים.שדרות הדקלים הקנריים שבגן המושבה ניטעו לפני 126 שנים והן אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים ביותר בראשון-לציון. השדרות ניטעו בשנת 1890 על ידי שני הגננים העבריים הראשונים במושבה, מיכל פוחצ'בסקי וגרשון הורביץ. לילות כימים טיפחו הגננים את שתילי הדקלים הרכים שאותם גידלו מן הזרעים שהביא הברון רוטשילד ודאגו לחממם בחורף מחשש כי לא ייקלטו באדמת הארץ.

הדקלים גילו כושר הסתגלות יוצא דופן, התחזקו וצמחו לתפארת כל רואיהם והיו לאתר מפתח בלב פרדס המושבה שהפך לימים לגן המושבה. בשנות חייהם הארוכות הצלו הדקלים על שיירות העגלות שהובילו ענבים אל היקב, בצל כפותיהם נערכו קבלות פנים לאישים חשובים ובתוכם, הרצל, רוטשילד, צ'רצ'יל, בלפור ועוד גדולי עם ועולם אשר הגיעו לבקר במושבה ולחזות בפלא הציוני המתגשם לנגד עיניהם.

בחיי היום יום של המושבה היו השדרות מפלט לזוגות אוהבים לאור הירח, מקום משחק לילדים שהשתעשעו בצלן ומקום מנוחה לזקנים שישבו בצל העצים.

ראש העירייה, דב צור: "שדרת הדקלים היא חלק מתמונות הילדות שלי ובמידה רבה היא הייתה חלק מגן המשחקים היחיד בסביבת מגוריי. נאבקנו כמה שיכולנו על מנת למנוע את כריתת העצים, כשזה לא צלח, קיבלנו החלטה לשחזר את השדרה ולנטוע עצים חדשים. גן המושבה הוא אחד מסמלי העיר וככזה אנו מחויבים לשמור עליו למען הדורות הבאים".
 
צילום אבי קקון

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה