בעלי עסקים בקניון הזהב: לא רוצים לפתוח בשבתהנהלת "קניון הזהב" בראשון לציון החליטה לפתוח את מרכז הקניות בשבת, ופנתה לבעלי העסקים: "ככל שיהיו יותר חנויות פתוחות, כך המהלך יצליח יותר".

מלחמות השבת: בעלי ומנהלי עסקים הפועלים ב"קניון הזהב" בראשון לציון טוענים כי ההנהלה דוחקת בהם לפתוח את חנויותיהם בשבת, תוך שהיא רומסת את אחד הערכים החשובים ביהדות ואת זכויותיהם הסוציאליות של מאות עובדים. 
 
בעקבות פתיחת אגף חדש בקניון, החליטה ההנהלה להפעיל את מרכז הקניות כולו במשך שבעה ימים בשבוע, והיא חותרת למצב שבו כל החנויות יישרו קו בעניין. במכתב ששלח מנכ"ל הקניון, דני טורקניץ', לבעלי החנויות הוא מסביר את החשיבות שיש למהלך מבחינתו, ומבקש: "אנא אשרו במייל חוזר את פתיחת חנותכם החל משבת ה-10.12.11".
 
במכתב, שפורסם הבוקר בתכנית "התעוררות" ברדיו קול חי, טוען טורקניץ' כי לקוחות רבים "צמאים לקניות" ביום הקדוש ומחפשים מקום בילוי לילדיהם בימי החורף הקרים, וכי מתחם המשחקים שהוקם באחרונה, לקראת הפתיחה בשבת, מושך אליו קהל גדול.
 
"אנו מוצאים לנכון להפעיל גם את חנויות הקניון בשבת בבוקר", ציין. "אנו בטוחים שמהלך זה הינו אסטרטגי עבור הקניון בכלל וחנויותיכם בפרט, ולכן פונים אליכם כשבועיים מראש כדי שתוכלו להתארגן... חשוב לזכור שככל שיהיו יותר חנויות פתוחות, כך המהלך יצליח יותר ובגדול!".
 
בסיום המכתב נדרש כל מנהל לאשר כי בכוונתו לפתוח בשבת את החנות שבאחריותו, ואם לא - לציין את הסיבה לכך.
 
"מנצלים את היהדות"

יעקב הלפרין, מנכ"ל רשת "אופטיקה הלפרין" המפעילה סניף בקניון הזהב, תקף בשיחה עם ynet את היוזמה: "לא יעלה על הדעת שמנהל הקניון כמעט יאנוס אותי לפתוח חנות בשבת, וגם ידאג לרמוז באותו מכתב שאני גורם לאי-הצלחת הקניון. הוא נותן לי הרגשה שאני חייב לעשות את זה, למרות שלא מדובר במצב חירום אלא רק ב'צימאון של לקוחות' לקנות דווקא בשבת, כמו שהוא מכנה את זה".
 
הלפרין מזכיר את אביו המנוח - מייסד הרשת, הרב רפאל הלפרין - ומציין כי הוא היה אחד הלוחמים הגדולים למען קדושת השבת, אך יחד עם זאת מדגיש הבן כי המאבק אינו רק דתי אלא גם כלכלי וסוציאלי. לדבריו, כאשר פתח את החנות, קניון הזהב לא פעל בשבת, ושינוי המצב מאפשר למתחריו יתרון עליו. כעת הוא מתכוון לדרוש הנחה בדמי השכירות והניהול בשיעור יחסי - ואף למעלה מכך.
 
"אני לא מכיר את מנכ"ל הקניון, אבל הוא גורם לכך שעובדי החנויות בקניון יאנסו לעבוד בשבת, כי ידעו שאם לא – הם יפוטרו", הוסיף הלפרין, "כואב לי וחורה לי שהוא מנצל את היהדות, שאוסרת עבודה בשבת, כדי למשוך אליו אנשים שלא עובדים - שיעשו קניות, וגורם לאחרים לעבוד יותר בעל כורחם". לדבריו, בכל העולם המערבי מקפידים על שבתון לעובדים ביום שנקבע, אף שאין מדובר במדינות דתיות.
 
גורם דתי בעיריית ראשון לציון תקף גם הוא את פתיחת הקניון בשבת וטען ששינוי הסטטוס-קוו בנושא זה הוא מדרון חלקלק שעלול לפגוע במרקם היחסים העדין שבין דתיים לחילוניים. הוא קרא לנציגים הדתיים במועצת העיר להיאבק בנושא, ואמר כי בגלל שתיקתם נוכח מהלכים דומים בעבר, כיום "מוכרים חזיר ברחובות ראשל"צ בשבת, מתכננים הטבלה לנצרות במקומות ציבור ומנקים את העיר בימי חג".
 
תגובת קניון הזהב: "כל המתחם המסחרי שבאזור קניון הזהב פתוח בשבתות; מתחמי בילוי, מסעדות, קניות והיתה פניה מצד בעלי העסקים בקניון הזהב לאפשר גם להם לפתוח את עסקיהם בשבת, כדי להשתוות מבחינה מסחרית לעסקים אחרים באזור".

קרדיט: קובי נחשוני Ynet


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה