איך לשרוד את יום הטסט?מסתבר שניתן לחסוך זמן וכסף יקר ביום הטסט ואפילו להימנע מלעבור אותו בעצמכם. כל מה שרציתם לדעת על היום הכי מעצבן בשנה.

מסתבר שניתן לחסוך זמן וכסף יקר ביום הטסט ואפילו להימנע מלעבור אותו בעצמכם. המוסך המרכזי לבטיחות הרכב ברחובות, נותן את כל  העצות שיסייעו לכם לעבור את יום הטסט בשלום.
 
יום מבחן הרישוי לרכב יכול להיות סיוט לכל נהג - החום, העצבים, ההמתנה ומחירם הגבוה של התיקונים. לצורך העניין: תשלום אגרת הטסט עולה 62 ₪ ו 24 ₪ נוספים לרכבים משנתון 95 ומעלה (לטובת בדיקת זיהום אוויר מתקדמת). אבל אלה רק העלויות הבסיסיות. טסט חוזר יעלה לנו 19 ₪ נוספים ועלויות התיקונים נעות בין 40 ₪ על סט מגבים יבש שהוחלט כי יש להחליפו ועד אלפי שקלים לתיקון מערכות מורכבות יותר כגון מערכת הבלמים, מערכת הפליטה ועוד.
 
מסתבר שניתן למזער את הנזק. אפשר להתכונן מראש, לבצע מספר בדיקות מבעוד מועד, לתקן דברים מסוימים באופן עצמאי ולהימנע מהפתעות לא נעימות. הכנה נכונה ליום הטסט חשובה למי שהזמן יקר לו וכך גם בריאותו הנפשית ומי שאי פעם ביקר במכוני הרישוי יודע שההמתנה הארוכה והחזרה למקצה שיפורים במקרה בו הרכב נכשל במקצה הראשון, יכולה להיות מאוד מתסכלת. גיא טויטו מנכ"ל מוסך המרכז לבטיחות הרכב ברחובות, נותן עצות שימושיות להתמודדות קלה יותר ביום הטסט.
 
טופסולוגיה
מומלץ לשלם את אגרת הרישוי לפני הטסט. אגרת הרישוי הוא הטופס שמשרד התחבורה שולח לנהגים, בו הוא מידע על מועד המבחן השנתי. ביום הטסט חובה להגיע עם אגרת רישוי ששולמה מראש.
 
ביום הטסט יש להצטייד במסמכים הבאים: ביטוח חובה בתוקף, אגרת רישוי ששולמה (בבנק או בדואר), תעודת זהות של בעל הרכב הרשום ברישיון הרכב, במידה ומי שמגיע לטסט אינו בעל הרכב, עליו להצטייד בתעודת זהות של בעל הרכב ויפויי כוח בכתב.
 
אביזרים נלווים
וודאו כי ביום הטסט נמצאים ברכב הפרטים הבאים: אפוד זוהר, משולש אזהרה, מגבה (ג'ק), צמיג רזרבי, פח אשפה קטן. במידה והפרטים חסרים או חלקם ניתן לרכוש אותם בחניות לאביזרי רכב. 
 
 
מערכות לבדיקה עצמית
הבדיקות השנתיות במכון הרישוי כוללות מערכות תאורה, צמיגים, הגה מערכת צירים, בלמים, מערכת פליטה ועוד. ישנן מספר בדיקות מקדימות פשוטות שעשויות לסייע לנו ביום הטסט ולחסוך מאיתנו את חותמת ה"נכשל" המרגיזה. להלן המערכות שניתנות לבדיקה עצמית מקדימה:
 
תאורה: בדקו תקינות כל הנורות – פנסים, אורות גבוהים, איתותים, אורות רוורס ותאורת לוחית הרישוי. נורה שרופה, היא סיבה לכישלון בטסט. כדי לבדוק שאין בעיה בנושא תאורה היעזרו בבדיקה פשוטה: היכנסו לרכב ובקשו מאדם נוסף לאשר שאכן כל האורות והפנסים דולקים ותקינים. במידה ומצאתם נורה שרופה, ניתן להחליפה אצל חשמלאי מורשה לפני יום הטסט. בנוגע לכיוון אורות – לא ניתן לבצע באופן עצמאי, לשם כך יש לפנות למוסך או מכון מורשה.
 
צמיגים: בדקו את דפנות הצמיגים וודאו, כי אין חתכים או סדקים בדופן החיצוני. בנוסף בדקו  שסוליית הצמיג אינה שחוקה ובעלת חריצים עמוקים. במקרה של צמיגים שחוקים, מומלץ להחליפם, גם בלי קשר לטסט מכיוון שמדובר בפריט בטיחותי משמעותי .     
 
 מגבים: בדקו את להבי המגבים וודאו, כי הם אינם סדוקים או יבשים. וודאו כי בעת פעולתם הם אינם משאירים סימנים ו/או חלקים שלא נוקו בצורה יסודית. ניתן להחליף ולרכוש  מגבים בחנויות  כלי רכב, תחנות דלק וגם באופן עצמאי.
 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה