אחזקת מבנים – האם להימנע מחברה חיצונית זו טעות?אחזקת מבנים היא תיאור כללי לפעולות האחזקה אשר מחויבות בחוק לכל החלקים השונים המרכיבים בניין מגורים. בבניין מתפקד כמו שצריך ישנם מעליות תקינות, מערכות חשמל, מערכות כיבוי אש ומערכות חירום אחרות. על כולן להיות תקינות ומתוחזקות על פי חוק.

freepik

בעבר לתחזק בניין מגורים היה עניין פשוט אך בימים אלה כאשר מדינת ישראל נמצאת בתנופת בנייה הבניינים הולכים והפוכים גדולים יותר. ואיתם כך גדלה המורכבות של המערכות. משאבת מים הינה מערכת מורכבת מאוד. גנרטור חירום. ושאר מערכות הבניין. מצריכות ידע של מקצוען בתחום הזה בצורה בלעדית.

בכדי להבין למה ועד בית אינו מסוגל להתמודד בצורה עצמאית עם טיפול בכלל המערכות הנה רשימה של מרבית המרכיבים בבניין מגורים חדש וקצת קוים מנחים לטיפול ותחזוקה בהם.

להלן סקירת המערכות אשר מחויבות בבדיקה וטיפול שוטף על פי החוק:

חשמל

מערכות חשמל בבניין מגורים מחייבות הסמכה ורישיון בתוקף על ידי משרד העבודה על מנת לגשת ולטפל בתקלות אצלנו בבניין. מערכות החשמל בבניין חיוניות ביום יום שכן אי אפשר להתקיים בימינו ללא חשמל. ובמיוחד במקרי חירום בהם אספקת החשמל נקטעת מסיבה כזו או אחרת ואז הגנרטור נכנס לפעולה וכל מערכת החירום אשר במידה ואינה מתוחזקת כראוי לא תתפקד ככל.

מעליות

כולנו יודעים לדעת מתי היה הטיפול האחרון במעלית. קשה לפספס את המדבקה עם התאריך. עובדה זו מעולה ומעלית היא מערכת שאנחנו עוברים בה באופן יום יומי. לכן כל לעקוב אחרי מעקב הטיפולים שלה. מיותר לציין שללא מעלית חיינו קשים בהרבה ואף בלתי אפשריים לאנשים מסויימים שאינם מסוגלים לרדת עשרות קומות במדרגות

מערכות מים

בכל בניין מערכת של משאבות מים אשר אחראיות לספק מים בצורה סדירה לקומות הגבוהות והנמוכות כאחת. בניגוד למעלית משאבת המים אינה בולטת לעין ומעקב אחרי הטיפולים שלה הינו עניין מעט יותר מסובך. גם משאבות המים מחייבות אדם אשר הוסמך לכך על ידי משרד העבודה ובמידה ואדם ללא הסמכה יטפל במערכת זו ייתכן ויגרום נזק רב.

מאגר

במגדלי מגורים חייב להיות מאגר מים. הוא מספק מים במקרי חירום. לדוגמא, במקרה של שריפה המאגר מחובר למערכת הכיבוי בבניין. דוגמא נוספת, במקרה והעירייה לא תוכל מסיבות אלו ואחרות לספק מים לאזורים מסוימים בעיר נאלץ להשתמש במי המאגר. תפקיד המים במאגר חשוב מאין כמותו ולכן ישנם קריטריונים נוקשים בחוק כיצד יש לתחזק מאגר מים. בין היתר, על הפתחים צריכים להיות רשתות ואטמים תקינים. המאגר צריך להיות מחוטא פעם בשנה. תחזוקת מאגר מים תתבצע על ידי אדם אשר מוסמך לכך על פי חוק בלבד.

מערכות חירום

תפקידן של מערכות החירום בבניין הינו לשמור על חיי אדם. בנוסף הן עוזרות לנו לנהל אורך חיים תקין במידה וישנן תקלות. דוגמאות למערכות החירום בבניין הן מאגר המים, גנרטור חשמל. ועוד.

תפקידן של מערכות החירום משמעותי ולכן על פי חוק ישנה התייחסות רבה לכך שתפעולן יבוצע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים בלבד אשר מועסקים על ידי חברות האחזקה.

ישנן לעיתים מערכות נוספות אשר מצריכות תשומת לב ותחזוקה ורשימה זו הינה לרוב חלקית בלבד.

לסיכום, פעמים רבות אנו מנסים להקל קצת על העלויות של תפעול הבניין מגורים. אבל חשוב לזכור שבבנייני מגורים חדשים ישנן מערכות רגישות אשר החיסכון עשוי להיות מסוכן.

בבנייני מגורים חדשים הגישה שבה אדם אחד יכול לנהל את כל תחזוקת הבניין הינה גישה שגוייה, אשר עשויה לסכן חיי אדם. במידה ואתם מתגוררים בבניין מגורים גבוה אנו ממליצים ליצור קשר עם חברת אחזקת מבנים ולקבל הצעת לתפעול תחזוקת הבניין, עוד היום.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה