שגשוג ורווחה לטבע ולאדם: החודש העולמי לשמירה על בתי הגידול המימייםרשות הטבע והגנים תציין את החודש העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים במטרה להעלות מודעות לחשיבותם הרבה בעיצוב הרכב החי והצומח בתוכם ובסביבתם


depositphotos

כבכל שנה החל מה-2 בפברואר מציינים ברחבי העולם ובארץ את החודש העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים: האגמים, הנחלים, הביצות ובריכות החורף. חודש בתי הגידול המימיים שמתקיים בעונת החורף מספק הזדמנות להנות מטבע ישראלי מרהיב במיוחד.

 

ה-2 בפברואר הוא היום בו נחתמה בשנת 1971 אמנת רמסר (Ramsar) בעיר רמסר שבאירן. גם השנה ולמרות המצב רשות הטבע והגנים תציין את יום זה בסימן "האדם ובתי הגידול המימיים כשזורים זה בזה" וזאת במטרה להעלות את המודעות לחשיבות הרבה של בתי הגידול המימיים בעיצוב הרכב החי והצומח בתוכם ובסביבתם, ולהשפעה הישירה שלהם על האדם וקיומו בעולם.

 

במסגרת ציון החודש העולמי תתקיימנה בשמורות הטבע והגנים הלאומיים של רשות הטבע והגנים פעילויות מעשירות לכל המשפחה, החל מיום שישי ה-2 בפברואר ולאורך כל חודש פברואר. בנוסף יתקיימו במהלך החודש מגוון פעילויות המתאימות  לחורף הישראלי, עליהם ניתן להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים.

 

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "אנו מזמינים את אזרחי ישראל לקחת חלק בשימור בתי הגידול המימיים במגוון אירועים של רשות הטבע והגנים. בתי הגידול הללו הם פיסות טבע מרהיבות והם גם מסייעים בהגנה מפני שיטפונות ושמירה על מיני בעלי חיים וצמחים".

 

דנה מילשטיין, אקולוגית בתי גידול מימיים ברשות הטבע והגנים: "בתי הגידול המימיים הם בין המערכות האקולוגית העשירות ביותר בארץ. המערכות מסייעות לאדם במיגור שיטפונות, שיפור איכות המים ועוד. למרות כל אלו לא השכיל האדם לשמור עליהם ובתי הגידול המימיים הם בין המערכות האקולוגיות המאוימות ביותר על פני כדור הארץ. רשות הטבע והגנים פועלת רבות לצמצום הנזק והשמירה עליהם. במהלך חודש פברואר נציין את יום המודעות במטרה לעורר את המודעות של כולנו למערכות האקולוגיות הרגישות וחשיבות השמירה עליהם".

 

מזי מגנאז'י מוסקוביץ, מנהלת ההסברה ברשות הטבע והגנים: " 'אלפים חיים ללא אהבה, אף לא אחד יחיה ללא מים', כתב המשורר האנגלי ויסטן יו אודן. ואכן, אין זה סוד כי קיומנו על פני כדור הארץ תלוי באופן מכריע במים מתוקים, זהו התנאי הראשון להישרדות האדם, החי והצומח. תפקידם של בתי הגידול המימיים בחיינו הוא חיוני. ללא ניהול נכון של מערכות רגישות אלה, העולם שאנו מכירים עלול לשנות את פניו באופן דרמטי. ההשפעות של אובדן בתי גידול מימיים הן עצומות, ואת חלקן אף אי-אפשר לחזות. בין השאר, קובעים החוקרים כי ההשפעות כוללות שינויי אקלים, הכחדתן של מערכות אקולוגיות ייחודיות, היעלמותם של מיני בעלי חיים וצמחים רבים, פגיעה במקורות מזון ופגיעות דרסטיות בנוף. ביום בתי הגידול המימיים העולמי עוסקים בנושא אנשים מכל העולם וגם לרשות הטבע והגנים חשוב להעלות את המודעות לנושא בקרב הציבור בישראל. אנו מזמינים את הציבור להיחשף לנושא מקרוב ולהיות חלק בהבנה, בתמיכה ואף בעשייה בצורך לשמר ולשקם בתי גידול מיוחדים אלה".

 

להלן מידע על הפעילות שתקיים רשות הטבע והגנים החל מה-2 בפברואר ולאורך כל חודש פברואר, בסמוך ליום העולמי לבתי הגידול המימיים.

למעוניינים, מומלץ להירשם לביקור באתרים מראש באמצעות מערכת ההזמנות באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים על מנת להבטיח בוודאות כניסה לאתר במקרה של עומס ולקבל הודעות ועדכונים חשובים על פעילות האתר הקשורים לתנאי מזג אוויר ובכלל. פרטים נוספים והרשמה באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים - https://www.parks.org.il/ramser/

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה