עונת הנחשים בפתח: כך תשמרו מפני הסכנההחום מעורר את הנחשים מתרדמת החורף והמפגש עמם עלול להפוך למסוכן. כל מה שאתם צריכים לעשות כדי להישמר מזוחלי הקיץ

נחש. קרדיט: Foto-Rabe from Pixabay

הקיץ מבשר על פתיחת עונת ההכשות. מזג האוויר החם מעורר את הנחשים מתרדמת החורף, והם יוצאים ממחבואם לחפש אוכל וזיווג. בישראל קיימים 41 מיני נחשים, תשעה מהם ארסיים כשהנפוץ ביותר הוא הצפע.

מרבית הנחשים פעילים במיוחד מרדת החשכה ועד לשעות הקטנות של הלילה. למרות שהם לא מתכוונים לתקוף, המפגש הלא מתוכנן בין האדם לבין שקיקי הארס עלול להיות מסוכן ואף קטלני.

חמישה כללי זהב כיצד להימנע ממפגש עם נחש:

1. לא להרים אבנים

2. לשמור את הידיים במקום שאפשר לראות אותן ולא להכניסן למקומות אפלים או סבוכים.

3. אל תלכו ואל תאפשרו לילדים ללכת יחפים במקומות כגון דשא גבוהה.

4. במהלך טיול - הקפידו לנכש את העשבים.

5. להימנע מהליכה עם סנדלים בתוך סבך הן ביום והן בלילה. בלילה יש להצטייד בפנס ומקל על מנת להאיר את הדרך ולנער את השיחים שלפניכם.

נתקלתם בנחש? אל תעשו תנועות פתאומיות. יש לאפשר לנחש למצוא לעצמו דרך מילוט ולבצע נסיגה איטית לכוון ההפוך.

במקרה של הכשה יש לנקוט את הצעדים הבאים:

בבני אדם: להישאר בקרבת מקום מוצל ורגוע עד כמה שניתן (עליה בדופק ובלחץ דם מזרזת את התפשטות הארס), להימנע מפעילות ולנסות לקבע את הרגל או היד המוכשת. להזעיק מד"א ולא לנסות לתפוס את הנחש. תמונה שלו תספיק על מנת לזהות את סוג הנחש לטובת הטיפול העתידי. כמו-כן, יש לשתות מים למניעת התייבשות. 

בבעלי חיים: אם בעל החיים שלכם הוכש על ידי נחש, ובמיוחד אם אזור ההכשה הינו הראש ובקרבת כלי דם מרכזיים יש לפנות אותו לטיפול רפואי וטרינרי מיידי. במידה ולא ראינו את ההכשה עצמה, ניתן להבחין בה על פי התנהגות החיה אשר תשדר חוסר מנוחה, תיילל מכאב ותקיא. מאוחר יותר ניתן יהיה להבחין בנפיחות משמעותית וכואבת באזור ההכשה.

שימו לב! יש חשיבות למהירות שבה ניתן הטיפול בהכשה. חוסר טיפול מיידי עלול להוביל למותה של חיית המחמד, לעיתים בשל חנק עקב התפתחות של בצקות באזור ההכשה (צוואר ופה).

עד קבלת הטיפול הרפואי המתאים אסור:

- לנסות לשאוב את הארס לחתוך או לקשור את האיבר הפגוע.

- לחסום את כלי הדם. אין לשים חוסם עורקים או ורידים.

- לחטא את המקום ההמוכש באלכוהול.

- לשים קרח על מקום ההכשה. ניתן לקרר את המקום רק במים.

- אין לשתות אלכוהול.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה