מועצת הדבש מזמינה לחגוג את חג האילנות במכוורותלקראת חג האילנות, מזמינה מועצת הדבש את הקהל הרחב לביקור במכוורות ברחבי הארץ, לטעום דבש, ללמוד על תרומתה של דבורת הדבש לתהליך ההאבקה של העצים ולטעת עצים צוּפָנִיִים (שיש בפרחיהם צוף), למען שמירה על חיי הדבורים.

מכוורות דבורת התבור

נטיעות צוּפָנִיִות חשובות בהצלת ענף הדבורים, הנמצא בסכנת הכחדה, דבר היוצר חשש בעולם, מאחר ודבורת הדבש הינה המאביקה המרכזית בטבע, האחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם, כשהסיבה הראשונה והעיקרית לתופעה זו הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר- צוף, עקב התרחבות שטחי הערים והנדל"ן וצמצום שטחי החקלאות ואזורי הבר. על כן לקראת ט"ו בשבט יתקיים פרויקט משותף של מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל, לתגבור נטיעות עצים ושיחים צוּפָנִיִים למען שמירה על ענף הדבורים, במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בכל חלקי הארץ.

 

במהלך החג ייערכו פעילויות לכל המשפחה במכוורות ברחבי הארץ, יתקיימו נטיעות של שתילים צוּפָנִיִים, הסברים על הקשר בין הדבורים לעצים וחשיבות קיומן של הדבורים לטבע, כמו גם מדוע נושא היעלמותן של הדבורים מעסיק כל כך הרבה מדענים ומה כל אחד יכול לעשות על מנת לסייע.

 

אופי רייך מנכ"ל מועצת הדבש: "אנו מזמינים את הקהל הרחב לבקר במכוורות, לעודד נטיעות צופניות, לקחת חלק בנטיעות עצמן וליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה".

 

המלצות לביקור בט"ו בשבט במכוורות ברחבי הארץ

 

מכוורת דבורת התבור- מושב שדמות דבורה- תקיים פעילות הכוללת סיור והסבר על חשיבותן ותרומתן הקריטית של דבורי הדבש להאבקה של עצים וצמחים בחקלאות ובטבע, ביקור במכון רדיית הדבש ובמצפה הדבורים בו יחזו המבקרים באלפי דבורים החוזרות מהאבקת מטעי העצים, סיור באולם גידול המשי ופעילויות יצירה לילדים. בפינת החי האכלת יד של עיזים ננסיות וגדיים קטנים שזה עתה נולדו. להזמנות: 04-6769598, 050-5637645.

 

מכוורת "הכל דבש" ביסוד המעלה- בחג האילנות מזמין הדבוראי עמית יוסף לפעילות במכוורת- טעימות דבש מפרחי הגליל, סרט על עולם הדבורה והדבש, וסיור בין מחלקות מפעל הדבש כולל הסבר על חשיבות נטיעות צופניות. להזמנות: 050-9518181

 

מכוורת איילת השחר- הדבוראים אהוד הלוי ותלם גלילי, דור שלישי למגדלי דבורים, מייצרים במכוורת דבש גלילי איכותי, במכוורת שהיא כבר בת מעל 100 שנים, ומזמינים לטעימות דבש, הסבר על הקשר בין צוף לדבורים, סיור מודרך ועוד. בחנות הבוטיק מגוון דבש זני במכירה ישירה. להזמנות- 052-410-7443

 

משק "אופיר" באלון הגליל- ממוקם בלב חורשה נעימה, בו מכוורת, יקב בוטיק וכרם, יקיים טעימות ממגוון הדבש הזני, יין וגבינות לצד מפגש עם דבוראי והסבר על חשיבות הנטיעות הצופניות למען דבורת הדבש. להזמנות: 04-9861466.

 

מכוורת "דבש מכמנים"- הדבוראים רוני ורוקי רק, מזמינים לסיור מודרך במכון הרדייה, סדנאות וטעימות דבש. להזמנות: 052-2476768.

 

מכוורת "יערת הדבש" באלוני אבא- מכירת דבש וסיורים מודרכים במכוורת, פעילות לילדים, לבישת חליפת דבוראי ועוד. להזמנות: 054-4437402.

 

מכוורת "הבוסתן" בפקיעין- הדבוראי ג'מאל חיר, משלב בין אירוח דרוזי ופעילויות להכרת עולם הדבורים.  להזמנות: 052-2477897.

 

מכוורת משק לין בכפר ביל"ו- מזמינים משפחות וילדים למפגש עם דבוראי, הסבר על נטיעות צופניות, ללבוש בגדי הדבוראי, לטעום דבש, פעילויות יצירה, צפייה בסרטון על חיי הדבורה, ועוד. להזמנות: 054-2207965

 

'הכוורת בית חורון'- מזמינה למפגש עם דבוראי, סיור במכוורת, סדנאות יצירה, הסבר על תהליך הרדייה ועל חשיבות נטיעות צופניות לטובת המשך קיומה של דבורת הדבש ופעילותה בהאבקה. להזמנות: 02-5458856.

 

אוטובוס הדבש BEEBAR במכוורת מרדכי גולן במושב גילת בנגב- יתקיים סיור עם דבוראי במכוורת שיסביר על הקשר בין נטיעות צופניות לשמירה על חיי הדבורה, וקנייה ישירה של מגוון סוגי דבש מפרחי הנגב הצפוני והמערבי. להזמנות: 052-7772291.

 

מכוורת פורת- מושב עין יהב בערבה התיכונה- מכניסה את קהל המבקרים אל עולמה המופלא של דבורת הדבש- כולל הסברים על חשיבות נטיעות צופניות בערבה ובארץ בכלל. הסיור עובר במכון הרדייה, סרט על עולם הדבורים, וטעימות דבש. להזמנות: 058-5666032

 

מנתוני 'מועצת הדבש': צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ-6,200 טון בשנה. בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות.

 

הגעה למכוורות בתיאום מראש.

 

באתר מועצת הדבש - www.honey.org.il - פרטים על מכוורות בהן ניתן לבקר ומידע מה כדאי לטעת? רשימת הצמחים הצופניים מופיעה בלשונית- הדבורים > צמחי צוף והאבקה

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה