מאה גני ילדים ברחבי העיר עבר בשנה האחרונה מחצרות עם חול לחצרות עם דשא סינטטי ואבנים משתלבות. מינהל שפ"ע בעיריית ראשון לציון, בראשות ראובן הרשקוביץ, ריכז משאבים במשימה שלה הוקצה תקציב של כ-15 מיליון ₪ והצליח להקדים את לוח הזמנים. בקצב הזה, ניכר כי ברוב גני הילדים בעיר יוחלף החול עוד השנה. חשוב לציין כי הכוונה לחול בחצרות הגן ולא ארגז החול המיתולוגי שתרומתו להתפתחות הילד אינה ניתנת לוויכוח. ארגז החול ימשיך להיות נוכח בחיי ילדי הגנים. אחת הסיבות המרכזיות שהובילו את העירייה להוציא את החול מהחצרות הייתה נושא הבריאות וליתר דיוק- רגישויות ואלרגיות בקרב ילדים מסוימים.

חבר המועצה, אבי חיים, המחזיק בתיק שפ"ע וקידם את היוזמה, אמר: "מיזם החלפת החול חשוב לי באופן אישי כאב וכנבחר ציבור ואני סמוך ובטוח שהורי ראשון לציון יצאו נשכרים. ברצוני להודות לראש העירייה דה צור ששם את בריאות ילדינו בראש סדר העדיפויות, קידם את הנושא ואף אישר להאיץ את החלפת החול בגני הילדים משלוש שנים לשנתיים, אין לי ספק שתושבי ראשון לציון יהיו מרוצים מהמראה החדש".

יש לציין שבמקביל להוצאת החול מגני הילדים, נעשית גם פעילות תוכן בגני הילדים בהיבט איכות הסביבה. אגף קיימות וסביבה בעיריית ראשון לציון מקדם את מיזם "הצצה ירוקה" שבו מאות מגננות העיר לומדות ליישם את עקרונות איכות הסביבה בפעילות הגן. המיזם נעשה בשיתוף פעולה עם אגף חינוך קדם יסודי של משרד החינוך ומפקחות על גני ילדים ממשרד החינוך. נציין כי לא פחות מ-74 גני ילדים בעיר הוסמכו כגנים ירוקים על ידי המשרד להגנת הסביבה. אגף קיימות וסביבה בעיריית ראשון לציון ניצל את ההזדמנות שחלק ניכר מהגנים מקיים פעילות סביבתית כחלק מהפעילות היומית, והגה את הרעיון של 'גנים מארחים' בתחום הקיימות. בסיוען של המפקחות על גני הילדים, אותרו 17 גנים ירוקים המנהלים אורח חיים מקיים הדואגים לשימוש חוזר, לגינון ולצמצום צריכה וחיסכון במשאבים. כל גן הנבחר להשתתף במיזם אירח קבוצה של גננות והגננת המארחת של אותו גן סיפרה על ה"אני מאמין" שלה ונתנה את עצותיה על הדרכים ליישום עקרונות הקיימות בגן.

צילום: עידן גרוס