17 בני אדם נעצרו הבוקר (ראשון) במסגרת חקירת משטרה בחשד לקשרים בין גורמים פליליים לבעלי תפקידים בעיריית ראשון לציון. בין העצורים שורת בכירים בעירייה, אנשי עסקים וקבלנים. חקירת המשטרה הזכתה לכינוי "תיק 1803" מתנהלת זה יותר משנה באגף החקירות והמודיעין (אח"מ), בחשד לקידום עסקים של קבלנים. חוקרי המשטרה פשטו על משרדי העירייה ואספו מסמכים רבים, וממשיכים בחיפושים גם בשעה זו.

במסגרת החקירה הגיע יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לחקירה במשרדי יחידת להב 433. שמו של ביטן נקשר בפרשה בשל העובדה כי היא עוסקת באירועים מהתקופה שבה כיהן כיו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בעירייה. כמה ממקורביו של ביטן הם בין העצורים ובהמשך יובאו כלל החשודים לדיון בהארכת מעצרם. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עודכן בשעות הבוקר לקראת חקירתו של ביטן.

גל המעצרים בעירייה נחשב לאחת מהפרשות החמורות ביותר שנחשפו בשלטון המקומי והארצי בשנים האחרונות. בין העצורים גורם בכיר בעולם הפשע, קבלנים, מסעדן בכיר ואנשי עסקים שחברו על פי החשד לבעלי תפקידים בכירים ביותר בעירייה וכן בשלטון הארצי.

החקירה עוסקת בשורה של פרשות שונות שחלקן נחשפו על ידי מבקר המדינה ונחקרו אך לא עלו בדוחות המבקר ועברו ישירות למשטרה. על פי ההערכות, במרכז הפרשה עומד יו"ר הקואליציה ביטן שכיהן, בנוסף לתפקידו בוועדת התכנון והבנייה, גם כסגן יו"ר העירייה בשנים 2005 עד 2015, וכיו"ר קבוצת הכדורגל הפועל ראשון לציון בשנים 2001 עד 2008.

אחת מהפרשות הנחקרות עוסקת במכירת שטח הסמוך ל"מתחם האלף" שמפתחת העירייה בתקופה האחרונה ואמור להיות מרכז נדל"ן מרכזי בגוש דן בשנים הקרובות. על פי החשד, קרקעות בשטח נמכרו במחירים מופחתים מערכם בשוק.

פרשה נוספת עוסקת בחשד להלבנת כספים שקשורים לקבוצת הכדורגל בעת שביטן ניהל אותה. פרשות נוספות עוסקות בפעילות רישוי העסקים בראשון לציון ובמתן הקלות לגורמים עבריינים.

בחודש אוקטובר פורסמה בעיתון "הארץ" כתבה על אודות בדיקת חשדות לפלילים נגד ביטן בתקופתו כסגן ראש העירייה. בתגובה לפרסום אמר אז ביטן כי מדובר בעיתוי שאינו מקרי וכי ישנו "ניסיון לרפות את ידיו". הוא הוסיף כי "במשך 28 שנה כיהנתי כחבר מועצת עיר וקיבלתי אלפי החלטות, זה חלק מהעשייה הציבורית. הניסיון להלך עליי אימים לא יצלח. ידיי נקיות".

קרדיט כתבה ל"וואלה ניוזדניאל דולב, ויקי אדמקר