בשבוע שעבר נעצרו בנמל התעופה בן גוריון שלושה אזרחי בוליביה, כשברשותם שבעה קילוגרמים של חומר החשוד כסם מסוג קוקאין. ביום חמישי האחרון נעצר בנתב"ג כימאי אזרח בוליביה, אשר על פי החשד הגיע לישראל כדי להפוך את החומר לאבקה, ונעצר. מאוחר יותר באותו יום נעצר ישראלי שמתגורר בבוליביה, בחשד שהוא זה שעומד בראש הרשת. מעצרם של החמישה הוארך בבית משפט השלום בתל אביב עד מחר.

נתיב הקוקאין מדרום אמריקה לישראל אינו תופעה חדשה, ועל פי ההערכות לפחות פעם בשבוע נכנס בלדר את שערי נתב"ג, כשבכליו הסחורה היקרה. במשטרה עובדים בשיתוף פעולה עם מספר ממשלות באזור בניסיון להילחם בתופעה. לכן הביעו ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב, אשר חוקרת את הפרשה, סיפוק בעקבות המעצרים. מעצר הבלדרים ביום חמישי שעבר התאפשר בעקבות מידע מודיעיני, ובלשי יחידת 747 של נתב"ג המתינו להם.

אצל אחד מהעצורים נתפס חצי קילו, אחת מהם נשאה בכליה 4.5 קילו וחשודה נוספת החזיקה שני קילו חומר החשוד כקוקאין. השלושה נלקחו לחקירה במשרדי הימ"ר, אותה מנהל פקד אבי גולדשטיין. במהלך החקירה התקבל מידע לפיו בימים הקרובים צפוי להגיע מבוליביה כימאי, אשר תפקידו להפוך את החומר, אשר הגיע מוסלק במזוודות בצורה מוצקה, לאבקה. כמו כן עלה שמו של תושב ראשון לציון לשעבר בן 60, אשר מתגורר בבוליביה ועל פי החשד הוא זה שמפעיל את הרשת.

"תוך כמה ימים הם יודו, הראיות שבידינו חזקות"

"איתרנו את השניים בבוליביה", מספר רב פקד רונן חכמון, ראש מחלק סמים בימ"ר. "חיכינו להם וביום חמישי הגיע לארץ הכימאי. תשע שעות לאחר מכן נחת החשוד הישראלי. ידענו מה היעד שלנו ועצרנו אותם באזור תל אביב". השניים נלקחו לחקירה, בה הכחישו את החשדות המיוחסים להם. אך לדברי רב פקד חכמון, "תוך כמה ימים הם יודו. הראיות שבידינו חזקות". מעצרם של שני החשודים הוארך בבית משפט השלום בתל אביב עד מחר, וכך גם מעצרם של החשודים בבלדרות.

ביחידה המרכזית במחוז תל אביב הביעו כאמור סיפוק מהמעצר ומתפיסת החומר, אשר שוויו בשוק הישראלי כ-11 מיליון שקלים. "מדובר בחומר טהור ביותר", ציין רב פקד חכמון. "את הכמות הזאת מערבבים בארץ באופן שמגדיל את כמותו פי ארבע. קילו של קוקאין נמכר בישראל בכ-400 אלף שקלים. מדובר בכמות יפה, אך זה רק חלק קטן מהתופעה, ואנחנו ממשיכים להילחם בייבוא הסמים מרום אמריקה".

סנגורו של החשוד הישראלי, עורך הדין ולד בוסיס מהסנגוריה הציבורית, אמר כי "החשוד מכחיש את החשדות. לטענתו אין לו כל קשר למיוחס לו, ואנחנו מקווים שהחקירה תסתיים במהרה".

 

קרדיט: מור שמעוני, מערכת וואלה! חדשות
צילום באדיבות משטרת ישראל