הקלה במיסוי לתאגידי המים ברשויותדב צור: "מדובר בהישג משמעותי, המוכיח כי כאשר יש הידברות בין העיריות לממשלה אפשר להגיע להסכמות".

בלשכת שר האוצר יובל שטייניץ נחתמו ההסכמות עם השלטון המקומי בנושא הפעלת תאגידי המים ברשויות  מפרטי ההסכם: עיריות שטרם עשו זאת יקימו תאגיד מים תוך שנה וחצי, תאגידים שינוהלו באופן אחראי יקבלו פטורים ממס והרווחים יופנו להשקעה בתשתיות
 
בלשכת שר האוצר יובל שטייניץ, נחתמו (יום ד', 27.7.11) ההסכמות המשותפות בנושא הפעלת תאגידי המים ברשויות המקומיות, בין משרד האוצר למרכז השלטון המקומי, במטרה להסדיר את יחסי השלטון המקומי ותאגידי המים והביוב ולייעל את פעילותם. ההסכמות נחתמו על-ידי הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אודי ניסן, ונציגי השלטון המקומי: ראש עיריית קריית אונו יוסי נשרי, ראש עיריית ראשון לציון דב צור וראש עיריית מודיעין חיים ביבס. בהמשך יועברו ההסכמות לחתימתו של מנכ"ל משרד הפנים, עמרם קלעג'י.

הצוות בראשות ניסן המליץ כי רשויות מקומיות שטרם הצטרפו או הקימו תאגידי מים וביוב יידרשו להצטרף לתאגיד מים וביוב קיים תוך חצי שנה. במקרים בהם הוכיחה הרשות המקומית כי משק המים נוהל בצורה יעילה ומיטבית עבור ציבור התושבים, תתאפשר הקמה של תאגיד מים וביוב עצמאי.

רשויות מקומיות שמשק המים בתחומן נוהל על-ידי התאגיד באופן יעיל ואחראי, כך שנוצרו רווחים לתאגיד, יקבלו פטור ממס על משיכת דיבידנד. בנוסף, יינתן פטור ממס על חברות ומס על ריבית על הלוואות בעלים. הטבות מס אלו יינתנו במסגרת הוראת שעה למשך חמש שנים, רטרואקטיבית החל מינואר 2011. הכספים שיושגו ממיסוי זה ישמשו לפיתוח השירות לאזרח על-ידי הרשויות המקומיות.

בנוסף, על-מנת לאפשר ניהול יעיל של תאגידי המים ולהקל על הביורוקרטיה הוסדרו מספר ממשקים של הרשויות המקומיות עם תאגידי המים והביוב, בהם מתן אפשרות לבעלי תפקידים ברשות המקומית, בינהם, ראש הרשות לכהן כדירקטורים בתאגיד המים והביוב.

משרד האוצר הדגיש כי הוא רואה חשיבות רבה בגיבוש ההמלצות וביישומן המהיר, כך שכל משק המים והביוב העירוני ינוהל בידי תאגידי מים וביוב יעילים, בהובלת ראשי הרשויות המקומיות.

עמדת רשות המים אינה עומדת בקנה אחד עם ההסכמות שהושגו. ההשגות המרכזיות נוגעות להגמשת הממשקים בין השלטון המקומי והתאגידים. באוצר ציינו כי רשות המים עתידה להגיש עמדת מיעוט בנושא.

שטייניץ מסר בתגובה כי "עוד לפני למעלה משנה עמדנו על הבעיות אשר נבעו מהמבנה הבעייתי של תאגידי המים כפי שהיה עד היום ועל כן ביקשתי מנציגי משרדי לפעול, בתיאום עם השלטון המקומי, לצורך פתרון בעיות אלו, אשר מקורן בחלק מסעיפי הרפורמה שהונהגה בתאגידי המים לפני מספר שנים. עם גיבושן של ההסכמות כולי תקווה כי תיועל פעילותם של התאגידים לצורך שיפור השירות אותו הם נותנים לאזרח, ובמקביל שיפור הסינרגיה שבפעולתם עם הרשויות המקומיות. אני מודה לנציגי השלטון המקומי על הדיאלוג הפורה והבונה עימם. כולי תקווה כי נוכל למנף הסכמות אלה לצורך שיפור היחסים בין השלטון המרכזי והמקומי וזאת לצורך סיוע בפתרון בעיות שונות עימם מתמודד השלטון המקומי חדשות לבקרים."

"נמשיך לפעול מול ראש הממשלה להורדת מחירי המים"

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר כי "הסכם זה מהווה את סיומה של תקופה ארוכה בת כ-10 שנים, בהן נאבק השלטון המקומי למען הציבור נגד הקמת התאגידים משום שחזה את הפגיעה הקשה בציבור. בחודש דצמבר האחרון יצאנו למאבק במטרה לשנות את מבנה תאגידי המים שפגעו קשות בציבור, ולעצור את ההשתוללות של מחירי המים. כעת עם מימוש ההסכם במסגרת ועדת ניסן, השירות לציבור ישתפר פלאים והשפעת ראשי הערים תגדל. שינוי מבנה תאגידי המים יוביל להחזרת רווחיהם לציבור, על-ידי כך שהרשויות המקומיות יוכלו להשקיע בחינוך, בתרבות וברווחה, מה שלא ניתן עד היום. השגנו הפחתה של 10% ממחיר המים, אך אין בזה די. אנו נמשיך לפעול מול ראש הממשלה להורדת מחירי המים ומאמינים שכפי שהובלנו להישג חשוב זה, נוביל בקרוב גם להורדה נוספת של מחירי המים".

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, נציג פורום ה-15 בוועדת ניסן, אמר כי "מדובר בהישג משמעותי, המוכיח כי כאשר יש הידברות בין העיריות לממשלה אפשר להגיע להסכמות, שמהן ייהנה כל בית בישראל. בזכות השינוי, מאות מיליוני שקלים יוחזרו מהתאגידים לקופת העיריות וישמשו לתקציבי החינוך, הרווחה, התשתיות ועוד, בצד שיפור תשתיות המים והביוב. עברנו ממצב של משק מים עם עודף רגולציה למצב של משק מים יעיל ובריא, שמעניק שירות טוב יותר לאזרח, ומבטיח שההנאה מתוצאותיו תגיע לאזרח".

ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, אמר כי "איחוד מוקדי השירות והמנגנונים יביא בהכרח לשיפור השירות וחיסכון כספי ברשויות, שיוחזרו להשקעה בחינוך, רווחה ותחומים נוספים עבור האזרחים".

קרדיט:

עופר וולפסון News1.co.il

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה