בנימין נתניהו

מנדלבליט הודיע אחר הצהריים (יום ב') כי נעתר לבקשתם של פרקליטי ראש הממשלה ויפרסם את חומרי החקירה רק לאחר הבחירות.

במקביל לבשורה הטובה מבחינתו, ראש הממשלה עתר היום (שני) לבג"ץ נגד דחיית בקשתו למימון הגנה משפטית מאילי ההון נתן מיליקובסקי וספנסר פרטרידג' והודיע כי ייקח מהשניים "הלוואה מסחרית". לפי נתניהו, הוא החל לנקוט ב"צעדים מידיים לשם נטילת הלוואה מסחרית בתנאי השוק וכנגד ביטחונות, וזאת כמימון ביניים דחוף". נתניהו הסביר בעתירתו כי סנגוריו התנו את המשך הטיפול בהליך השימוע בהסדרת שכר הטרחה שלהם.

בחודש שעבר דחתה בשנית ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה את בקשת נתניהו למימון הגנתו המשפטית. הוועדה קבעה שעל נתניהו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל מבן דודו מיליקובסקי ללא היתר.

בנימוקי עתירת נתניהו לבג"ץ הוא טוען כי לוועדת ההיתרים לא הייתה סמכות לדחות את בקשתו וכי החלטת הוועדה שלא לאפשר לו לקבל סיוע כספי למימון הגנתו בהיקף של שני מיליון דולר, היא בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל.

הטענות של חברי הוועדה שדחו את בקשתו:

"מהצהרות ההון שהגיש נתניהו עולה שהוא אדם אמיד והוא נדרש להוכיח כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות". לפי דירוג "פורבס" שפורסם בפברואר, הונו של נתניהו נאמד ב–50 מיליון שקלים. בנוגע להתחייבות של ראש הממשלה להשתתף בעצמו במימון הוצאותיו המשפטיות, כתבו חברי הוועדה: "אין אנו יכולים לקבל מודל של 'תרומות תחילה' ואחר כך השתתפות הנוגע בדבר עצמו במימון. הוועדה קבעה בעבר עיקרון הפוך". עוד הם ציינו כי מדובר בהחלטה שנייה, על אף שלא קיימת זכות ערעור על החלטתם הראשונה.

מבקשת נתניהו לוועדת ההיתרים עלה כי התרומות מבעלי ההון מיועדות גם לכיסוי חובות של מאות אלפי שקלים לסנגוריו. "ראש הממשלה התחייב לשלם לפרקליטיו הקודמים את שכר טרחתם, כאשר בשלב זה מונחים על שולחנו של ראש הממשלה חשבונות שטרם שולמו על ידו. ראש הממשלה טרם שילם שכר טרחה והחזר הוצאות לצוות ההגנה הנוכחי שלו.