צה״ל חושף את מנהרת הטרור הגדולה ביותר שנחשפה בצפון רצועת עזה (וידאו)לוחמי יחידת יהל״ם, כוחות חי״ר, יחידות מיוחדות וכוחות ההנדסה של אוגדת עזה, פעלו בשבועות האחרונים במסגרת מבצע אותו הובילה החטיבה הצפונית באוגדת עזה, תוך שימוש באמצעים מודיעיניים וטכנולוגיים מתקדמים, לחשיפתו, סריקתו וזיכויו של תוואי מנהור אסטרטגי של ארגון הטרור חמאס אשר לא חצה לשטח ישראל. התמרון הקרקעי, באמצעות מבצעים מודיעיניים בשטח, סיפק מידע רב אודות פרוייקט מנהרות הטרור של חמאס, וסייע להעמיק את הידע והמיפוי אודותיו. מתחילת המלחמה וכן בימים אלו צה"ל פועל לאיתור והשמדת עשרות תוואי מנהור התקפיים, כחלק מהפירוק השיטתי של תשתיות חמאס

צילום: דובר צה"ל

צה״ל ביצע פעולות חקר במנהרה וחשף עד כה מעל 4 ק״מ של תוואי המנהרה, המגיע לעומק מירבי של כ-50 מטרים. הפיר הקרוב ביותר של המנהרה ממוקם במרחק של כ-400 מטרים ממעבר ׳ארז׳ אשר שימש למעבר פועלים, סוחרים, וחולים לקבלת טיפול רפואי בישראל בשנים האחרונות.

לתוואי מספר סניפים ופיצולים אשר מהווים רשת מנהרות רחבה ומסועפת. בתוואי תשתיות ביוב, חשמל, קשר וטלפוניה, כמו גם דלתות הדף אשר נועדו למנוע את כניסת כוחות צה״ל. המנהרה מאפשרת תנועת כלי רכב בתוכה ונמצאו בה אמצעי לחימה רבים של ארגון הטרור חמאס.
צילום: דובר צה"ל
פרוייקט בניית המנהרה כלל צוות של עשרות מחבלים שהגיעו במיוחד לשם בנייתה מחאן יונס לצפון הרצועה. בבניית המנהרה נעשה שימוש בחומרים שלא נראו עד כה במנהרות טקטיות של ארגון הטרור חמאס, כמו גם שימוש במכונות חפירה מיוחדות שהוברחו לרצועה. על פי הערכות, חמאס השקיע במתווה התת קרקע ברחבי הרצועה מיליוני דולרים.

מהמנהרה יצאו פעולות התקפיות לעבר כוחותינו במהלך הלחימה בשטח רצועת עזה. לפני מספר ימים אף זוהו מחבלים במנהרה, אשר חוסלו על ידי כוחות צה״לֹ.

אינפוגרפיקה מונפשת של המנהרה:

מצורף תיעוד מעבודת הכוחות לחישוף וחקר המנהרה:

תיעוד שצולם על-ידי רחפן:

 תיעוד מבניית המנהרה ממצלמות ארגון הטרור חמאס:

סינק של מח״ט צפונית, אל״מ חיים כהן מתוך המנהרה:

תמונות מחשיפת המנהרה הענקית:

צילום: דובר צה"ל

צילום: דובר צה"ל

צילום: דובר צה"ל

צילום: דובר צה"ל

צילום: דובר צה"ל


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה