מכת אלימות בבתי הספר - משרד החינוך מפרסם את התוכנית למיגור החרמות, אלימות מינית ובדידות בבתי הספרמאז תחילת הלימודים חלה התדרדרות בנושא אלימות וחרמות קשות בבתי הספר ,לאחר דיון שנערך השבוע בוועדה בכנסת שרת החינוך, יזמה תוכנית שתעניק מענה לטיפול בנושא האלימות. התוכנית כוללת גיוס של מומחים שילוו את משרד החינוך במתן מענה לבתי הספר התוכנית תוטמע בכל שלבי הגיל לנוכח העלייה החדה באירועי האלימות, ההקצנה והתכיפות שלהם.

ההחלטה על התוכנית המקיפה מגיעה לאחר שבתקופה האחרונה חלה עלייה משמעותית במקרי האלימות במוסדות החינוך, כפי שנחשף במסגרת הליכי היוועצות עם המחוז והמטה. כך אירעו בחודשים ספטמבר-אוקטובר 1,738 אירועי פגיעה מינית במוסדות החינוך, לעומת כ-4,600 מקרים במהלך כל השנה שעברה.

התכנית כוללת שורה רחבה של פעולות שתצאנה לדרך באופן מידי, כאשר חלקן האחר יוטמע לאורך שנת הלימודים הנוכחית. פעולות התכנית עולות בקנה אחד עם מדיניות המשרד עליה הוא הכריז עם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, ועל כן הן כוללות מתן מענים רבים להיבטים הרגשיים והחברתיים. בעניין זה אומרים במשרד, כי המצוקות שחווים התלמידים לאורך הקורונה קיבלו ביטוי מובהק בנתונים המדאיגים שהצטברו במשרד ובתופעות האלימות הרבות והמוקצנות המתרחשות בבתי הספר. 
depositphotos אלימות בבתי הספר
בתוך כך, הודיעה שרת החינוך, כי ביום חמישי הקרוב, ה - 11.11.2021 מערכת החינוך תעצור את כל הפעילויות הלימודיות והחינוכיות לטובת עיסוק בנושאי האלימות והשלכותיה ההרסניות על חיי החברה, לצד העיסוק בהעמקה של ערכי הערבות ההדדית, השותפות ויצירת דרכים לשינוי וקידום הסביבה האישית, הקהילה והחברה. 
להלן פירוט הפעולות המרכזיות של התכנית:
תלמיד: 
1. פתיחת מוקד מיוחד לחרמות שייתן מענה לתלמיד שחווה חרם. המוקד ייתן מענה מידי וגם מענה מתמשך. 
2. בכל בית ספר ימונו תלמידים לנאמני אלימות פיזית ואלימות ברשת.
עובדי ההוראה
1. מתן כלים למורים לזיהוי ולטיפול בבעיות של אלימות, בין היתר, באמצעות מומחים חיצוניים. 
2. ליווי ותמיכה למנהלים ולמורים בהיבט הרגשי (מנטלי) בתוך חדרי המורים ומחוצה להם.
3. פתיחת מוקד לעובדי הוראה אשר חווים מצוקה. 
בתי הספר
1 שיבוץ איש טיפול בתוך בית הספר למתן מענה לבעיות אלימות המתרחשות בתוך שטח בית הספר. 
2 איתור בעיות בדידות אצל תלמידים באמצעות שיחות ושאלונים ייעודיים.
3. איתור תלמידים שחווים חרם בתוך בתי הספר. 
4.בתי הספר יקיימו פעמיים בשבוע שיח בנושא האלימות .
5.משרד החינוך יקצה תקציבים לטובת בתי הספר לצורך הרחבת הפעילות החווייתית של התלמידים, בהם: סל תרבות, טיולים, יציאה למרחבים פתוחים.
6. שילוב של פעילויות ספורט וחברה לצורך חיזוק קשרי החברות, הערבות ההדדית והשותפות.
7. שילב חניכי שנת שירות בתוך בתי הספר.
קהילת ההורים
1. שילוב הורים בקבוצות שיח של בית הספר בנושאי אלימות.
2 השתתפות בהרצאות עם מומחים. 
3. מתן כלים לשמירת רצף המענים החינוכיים של בית הספר גם בבית. 
נהלים נוספים: 
 עדכון נהלי חוזר מנכל אלימות והתאמתו למציאות. 
אחת לשבוע יתקיימו הרצאות בנושא האלימות ברשויות המקומיות. 
. משרד החינוך יגייס מומחים מבחוץ שילוו אותו במתן מענים לבתי הספר.
שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון ציינה כי: "עם החזרה של התלמידים ללימודים רציפים, אנחנו רואים את העלייה החדה והמוקצנת של אירועי האלימות במערכת החינוך. החלטנו למקד מאמצים גדולים בנושא, בראש ובראשונה, בבית הספר שהוא המוקד החשוב ביותר לצמצום הפערים שצברו התלמידים בתחום הרגשי והחברתי. אנחנו רואים בהורים, בתלמידים, ברשויות המקומיות, בחינוך הבלתי פורמלי ובכל השותפים שלנו גורמים חשובים ומשמעותיים בהצלחת התכנית, ולכן אף הם יהוו חלק בלתי נפרד מהתכנית".
מנכ״ל משרד החינוך תא״ל יגאל סלוביק: ״התכנית כוללת שורה של מענים לאלימות הפיזית, המילולית, בריונות ברשת, חרמות, ונדליזם ועוד. לצד זה, אנחנו ניתן למנהלים ולמורים כלים לאיתור בעיות אלימות ולהתמודדות עמן, בין היתר, באמצעות מומחים חיצונים״.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה