מהי לעזאזל המוטציה שצצה לנו פתאום?העולם החל לחייך - הנה החיסונים בדרך והסיוט נגמר... ואז הגיעו דיווחים באנגליה על מוטציה חדשה והבהלה חזרה

ארכיון קורונה - משרד הבריאות

בהלה נרשמת בימים אלו ברחבי העולם , שערי המדינות נסגרים והבורסות מתרסקות.

ביום שני האחרון הודיע שר הבריאות של בריטניה  על מוטציה חדשה של הנגיף קורונה שהתגלתה לפני כחודשיים. הווריאנט.

מוטציה המשפיעה על חלק ממבנה חלבון ה"ספייק" הייחודי לנגיף.

השר הזהיר שהנגיף ככל הנראה "מדבק יותר", אך אין סימנים שהמחלה שהוא יוצר חמורה יותר.

שבוע לאחר מכן, שר הבריאות הנקוק הצהיר כי מצב התחלואה של המוטציה החדשה "יצא משליטה".

ראש ממשלת בריטניה נאלץ להודיע לחלק גדול מהממלכה על שורת הגבלות חמורות וחדשות.

מה אומרים המדענים וכיצד תשפיע המוטציה על החיסונים?

לא הרבה יודעים כי אין מספיק נתונים. מהמעט שאומרים הוא שמוקדם מדי לקשור באופן ודאי בין המוטציה החדשה לבין יכולות הדבקה חדשות של הנגיף.

המדענים מצביעים על העובדה שנכון לעכשיו יש רק ממצא אחד - שיעור הדבקה גבוה בדרום-אנגליה, שבחלק גדול מהמקרים מתברר כמוטציה החדשה.

פרופ' אלן מקנלי בראיון ל"ביביסי" אמר - "אנחנו יודעים שיש מוטציה, אבל אנחנו לא יודעים כלום על המשמעות הביולוגית שלה. מוקדם מדי להסיק משהו לגבי החשיבות של ההתפתחות הזו בנוגע להדבקה".

פרופ' כריסטיאן דרוסטן מהמרכז הרפואי "שאריטה" שבגרמניה אמר בציוץ בטוויטר - "העלייה במספר המקרים יכולה להיות גם צירוף מקרים".

ובשאלת יעילות החיסונים למוטציה החדשה - המומחים שהתראיינו לתקשורת אמרו כי אין סיבה לחשוב שהחיסונים לא יהיו יעילים נגד מוטציה זו, אם תתפשט.

פרופ' מורן גלעד מעביר מסר מרגיע – "חשוב לי להדגיש כי עטיית מסכה, ריחוק פיזי והיגיינה מנצחים כל מוטציה של הנגיף.

כמה מעבדות בעולם עובדות כעת כדי להבין את השפעת המוטציה החדשה מבריטניה על פעילות הנגיף בתנאי מעבדה, אבל אני יכול להעריך בזהירות, שבחישוב סיכונים - הסיכוי שהמוטציה תיפגע ביעילות החיסון נמוך".

לפי ה"BBC", המוטציה שהתגלתה אכן משנה חלק ממבנה ה"ספייק" שעל מעטה נגיף הקורונה, שבעזרתו הווירוס משתלט על תאי גוף בריאים. אך לדבריהם, החיסונים שפותחו מייצרים בסופו של דבר נוגדנים שפועלים נגד הנגיף על סמך חלקים נוספים מה"ספייק", ולא רק זה שהשתנה.

 מבודדים את אנגליה:

אל מול האזהרות הפומביות מנהיגי בריטניה, מדינות אירופה החלו לבודד את ההתפרצות מאנגליה ולמנוע את התפשטות הווריאנט גם לשטחן.

הולנד הייתה הראשונה שהודיעה על סגירת הגבולות, אחריה בלגיה (ל-24 שעות בלבד בשלב הנוכחי), אחרי זה איטליה ומכאן כבר כדור השלג התגלגל

אירלנד אסרה כניסת מעבורות וטיסות.

אוסטריה, צרפת וגרמניה הודיעו כי הן שוקלות את המדיניות שלהן.

בישראל, קבינט הקורונה החליט על צעדים מיידים להגבלת הכניסה מרחבי העולם לישראל.

מהי מוטציה?

זהו תהליך התפשטותו של הנגיף המשכפל את עצמו. בעת השכפול הוא יכול לעבור שינויים גנטיים קלים, אלו נקראים מוטציות. וירוס שעבר כמה שינויים קלים כאלו הוא למעשה סוג חדש של נגיף קורונה.

נשמע מפחיד, אך זה תהליך טבעי לגמרי שפעמים רבות אינו מזיק. ברחבי העולם התגלו כבר יותר מ-4,000 רצפים שונים של נגיף קורונה. מוטציות מתגלות בתהליך המכונה ריצוף גנטי ובמהלכו ממפים את הקוד הגנטי של וירוס בגופו של נדבק מאומת.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה