למרות התנגדות השרה להגנת הסביבה - בוטל המס על הכלים החד פעמייםהממשלה אישרה את ביטול המס על הכלים החד פעמיים, זאת על אף התנגדות השרה להגנת הסביבה עידית סילמן. עמדת השרה וגורמי המקצוע של המשרד הייתה שיש להביא חלופה ראויה לביטול המס ולמצוא פתרון הולם (כמו סבסוד מדיחי כלים). לטענת משרדה, המיסוי הביא להפחתה משמעותית בצריכת כלים חד פעמיים במדינת ישראל

כלים חד פעמיים

הממשלה אישרה את ביטול המס על כלים חד-פעמיים שהוחל בנובמבר 2021. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' קרא לאזרחים לוודא מול הקמעונאים ובעלי המכולת את הורדת המחירים, ואמר כי "המאבק ביוקר המחייה זה מאבק של כולנו". 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, התנגדה לביטול מיסוי כלים חד פעמיים בישיבת הממשלה. לדבריה ולדברי גורמי המקצוע במשרדה, יש להביא חלופה ראויה לביטול המס ולמצוא פתרון הולם לכלל האוכלוסיות בישראל (כמו סבסוד מדיחי כלים בצורה נרחבת כפי שנעשה בגני ילדים).

עוד הם נטען כי המיסוי על החד פעמי הביא להפחתה משמעותית בצריכת כלים חד פעמיים במדינת ישראל.

"מלכתחילה מדינת ישראל הייתה צריכה להוביל מהלך הדרגתי ונכון של שינוי היוצר תהליכים ולא להנחית החלטה שמעוררת אנטגוניזם כלפי ציבור מסוים" – אמרה השרה.

לדבריה, "מאחר והמס הוכיח את עצמו והביא להפחתה משמעותית בצריכה ולצמצום הנזקים הסביבתיים והבריאותיים שנגרמים מהשימוש בכלים חד פעמיים ומתוך מחויבות לסביבה ולבריאות הציבור אין לבטל מיסוי זה ללא חלופה ראויה".

עוד הוסיפה השרה סילמן ואמרה בישיבת הממשלה: "אני ערה להסכמים הקואליציוניים ולמחויבות של חברי הממשלה לקיומו. בשבועות האחרונים ירדתי לעומקם של דברים ונחשפתי ביתר שאת לנזקים העצומים של הכלים החד-פעמיים בכלל הרבדים הסביבתיים והבריאותיים".

מבחינת המשרד להגנת הסביבה שימוש בכלים כלכליים בכלל ובכלי מיסוי בפרט, מבטא את עקרון "המזהם משלם" ומעודד את הפחתת הפגיעה הסביבתית. 

כלים חד-פעמיים הם קצרי חיים מטבעם והופכים במהירות ממוצר שימושי לפסולת הגורמת לנזק סביבתי משמעותי. פסולת זו תופסת מקום הולך וגדל במטמנות, מביאה להגדלת עלויות הניקוי ופינוי אשפה, ולזיהום הים, השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי.

בנוסף, פלסטיק חד-פעמי שלא ניתן למחזור תורם לפליטת יותר זיהום אוויר ויותר גזי חממה הפוגעים בבריאות, בין אם בייצורו, באיסוף ובטיפול בפסולת ובין אם בהטמנה או שריפה.

לנוכח ההשפעות החיצוניות השליליות והנזקים הסביבתיים הכרוכים בייצורם, בצריכתם ובסילוקם של כלים העשויים מפלסטיק או המכילים פלסטיק, קידמו המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר מיסוי על כלים אלו, במטרה לצמצם את צריכתם ומתוך כך את הנזקים לסביבה ולבריאות הציבור.

המס, שנכנס לתוקפו בחודש נובמבר 2021, גרם לירידה בצריכה בהתאם לתחזית של עבודת המטה שאפיינה את גמישות הביקוש למוצרים עליהם חל המס. על פי נתונים של חברת סטורנקסט, חלה ירידה חדה ברכישת כלים חד- פעמיים:

  • בחודש נובמבר 2021 נרשמה ירידה של כ-65% במכירות מחודש קודם.
  • בהשוואה בין ספטמבר 2021 לספטמבר 2022 חלה ירידה של 36.2% במכירות.
  • בהשוואה בין יולי 2021 (החודש שבו פורסמה כוונת הממשלה להטיל את המס) ליולי 2022 חלה ירידה של 37.5% במכירות.
  • בהשוואה בין נובמבר 2021 לדצמבר 2022, הירידה היא בשיעור של 39% במכירות.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה