התכנית של הממשלה להקלה בהתייקרויות במשק - בשורה?ראש הממשלה ושר האוצר הציגו שורת צעדים לטיפול בהתייקרויות במשק, שעשויים להביא לחיסכון של כמה מאות בשנה למשפחה. בין הצעדים, הפחתת המס על הבלו ב-10 אג' עד סוף השנה, הקדמת מענק חימום למשפחות וקשישים (על חשבון השנה הבאה), הפחתה של 15% בהתייקרות המתוכננת של החשמל והמים והקפאת העלייה בתעריף הארנונה למשך שנה, וגם השינוי במדרגות המס - שבכלל השתנו בגלל האינפלציה וללא קשר לשום תכנית ממשלתית

צילום ממסיבת העיתונאים - באדיבות לשכת העיתונות הממשלתיתראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ', הציגו הערב (רביעי) את התכנית הממשלתית לטיפול בגל ההתייקרויות. אם מישהו חיפש בשורה גדולה, קשה היה למצוא אותה בתכנית שהוצגה. לגבי נקודות הזיכוי שניתנו בשנה שעברה, בינתיים אין כל התייחסות ולא ברור אם ההטבה תתחדש.

עיקרי התכנית לטיפול בהתייקרויות במשק

הפחתת ההתייקרות במחירי החשמל:
מס הבלו על הפחם יפחת ובהתאם רשות החשמל תוכל להפחית את עליית תעריף החשמל בכ-60 שקל בשנה למשק בית (הפחתה של כ-15% מעליית המחיר). בשבועות הקרובים יוצגו בפני הממשלה עוד צעדים להפחתה נוספת בתעריף. סך הצעדים צפויים להביא להפחתה של כ-240 שקל למשק בית וביחד עם כלי הסיוע לאוכלוסיות החלשות לצמצם את סך העלייה במחיר החשמל לממוצע של כ-70% למשק בית. לעסקים קטנים ובינוניים הצעדים המתוכננים יביאו לביטול מוחלט של העלייה בתעריף החשמל.

הפחתת ההתייקרות במחירי המים:
העלייה בתעריף המים תצומצם בשיעור דומה להפחתת תעריף החשמל. כתוצאה מהמהלך תיחסך למשקי הבית עלייה של עשרות שקלים בשנה. המהלך נעשה הודות להפחתת תעריף החשמל וכן הודות לוויתור על דיבידנד מחברת מקורות, כך שהסכומים ישמשו במקום זאת להפחתת תעריף המים.

סיוע להתמודדות עם יוקר המחיה לאוכלוסיות חלשות:
מענק החימום יוקדם באופן חלקי כך שהזכאים למענק יקבלו כבר כעת, במקום בחודש אוקטובר (על חשבון השנה הבאה), תשלום בסך של כ-200 שקל, על מנת לסייע להם להתמודד עם יוקר המחיה בתקופה זו של השנה. מענק החימום הוא מענק בסך של 608 שקל המשולם בכל חודש אוקטובר על ידי המוסד לביטוח לאומי לכ-300 אלף קשישים הזכאים להשלמת הכנסה או לקשישים הזכאים לקצבת נכות.

הקפאת ההתייקרות במחירי הדלק:
מס הבלו על הדלק יופחת ב-10 אג' עד לסוף שנת 2023 (ליברמן כשר אוצר הוריד את המס בחצי שקל). הצעד יאפשר לבטל את ההתייקרות במחיר הדלק (הבנזין) שחלה ב-1 בינואר 2023 בסך של 9 אג' ויסייע להפחתת המחיר בהמשך השנה.

הקפאת ההתייקרות בתעריפי הארנונה:
העלייה בתעריפי הארנונה למגורים בגובה 1.37%, שנכנסה לתוקף בחודש ינואר 2023, תוקפא. הצעד צפוי לחסוך כ-70 שקל בשנה בממוצע למשק בית. עדיין לא ברור כיצד המהלך יתבצע, שכן ההתייקרות כבר נכנסה לתוקף.

עליית קצבאות הביטוח הלאומי:
קצבאות הביטוח הלאומי עלו בחודש ינואר 2023 על פי עדכוני המדדים (וללא קשר לממשלה). מרבית הקצבאות עודכנו בשיעור של 5.3%, לפי עדכון מדד המחירים לצרכן, וקצבאות הנכות התעדכנו בשיעור של 9.8%.

הפחתת ההפרשות לדמי ביטוח לאומי ומס בריאות:
מדרגות הגבייה של הביטוח הלאומי ומס הבריאות עודכנו בחודש ינואר 2023 בשיעור של 12.5% בהתאם לשיעור עליית השכר הממוצע (ללא קשר לממשלה). כלל העובדים ששכרם החודשי גבוה מ-6,331 שקל יהנו מהפחתה בשיעור ההפרשה לדמי ביטוח לאומי ומס בריאות של עד 67 שקל בחודש.

.

הפחתת מסים:
מדרגות מס הכנסה עודכנו בחודש ינואר 2023 בהתאם לעדכון במדד המחירים לצרכן (בהתאם להתפתחות האינפלציה וללא קשר לממשלה). בנוסף התעדכן שווי נקודות זיכוי, ושווי הנקודה עלה מ-223 שקל ל-235 שקל.

.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה