"בעתיד לא נדע מי יהודי": קרוב ל-100 אלף זוגות מעורבים בישראלנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד הפנים שמתפרסמים לראשונה ב"ישראל היום", מצביעים על גודל תופעת נישואי התערובת בין יהודים ללא-יהודים, עם קרוב ל-100 אלף זוגות מעורבים בישראל: "בעוד עשור או שניים כבר לא יהיה ברור מיהו יהודי"

צילום: דוברות בתי המשפט

קרוב ל-100 אלף זוגות בישראל הינם זוגות מעורבים, שבהם בן או בת הזוג היהודי/ה נשוי ללא יהודי/ה - כך עולה מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושל משרד הפנים, שהתפרסמו לראשונה אתמול ב"ישראל היום".

מדובר בפעם הראשונה זה שנים שבה מתפרסמים נתונים רשמיים על מספר הזוגות המעורבים, שמלמדים על היקף ההתבוללות במדינת ישראל.

בשנים האחרונות התריעו בכירים בתחום הגיור בישראל כי ישנה תופעה הולכת וגדלה של נישואים מעורבים במדינת ישראל, ושבתי הדין לגיור מתנהלים בעצלתיים ככל שמדובר בגיור קטינים.

הטענה של החרדים היא שאם יהיו בתי דין מקילים, הם יצטרכו לנהל אילנות יוחסין כדי להגדיר מי לשיטתם יהודי, אך מנגד אומרים המקילים כי לאור העובדה שישנם כבר כיום נישואי תערובת בקרב ישראלים, בעוד עשור או שניים כבר לא יהיה ברור מיהו יהודי ממילא.

מנתונים שסופקו על ידי הלמ"ס לבקשת ד"ר נתנאל פישר, ראש החוג לממשל במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, עולה כי בישראל ישנם בסך הכל 1.3 מיליון זוגות שבהם לפחות אחד מבני הזוג הוא יהודי, מתוכם מיליון ו-260 אלף זוגות שבהם שני בני הזוג יהודים, ו-85 אלף זוגות הינם מעורבים - שבהם בן או בת הזוג אינם יהודים.

בפילוח למגדר, במרבית הזוגות המעורבים דווקא האישה היא לא יהודייה, מה שאומר שעל פי ההלכה הילדים לא יהיו יהודים. ישנם 52 אלף גברים יהודים שנשואים ללא יהודיות, לעומת 32 אלף נשים יהודיות שנשואות לגברים לא יהודים, זאת בניגוד לטענה הרווחת שיש שוויון בין נשים וגברים בתחום זה.

למעשה, הנתונים של הלמ"ס הינם מקילים לעומת נתונים עדכניים של משרד הפנים, שלפיהם ישנם 111 אלף זוגות מעורבים במדינת ישראל, כלומר יהודים שנשואים לישראלים שאינם יהודים. אך יש לציין כי נתונים אלו נחשבים לפחות מדויקים, ולכן קשה יותר להסתמך עליהם.

מנתוני הלמ"ס עולה כי הרוב המוחלט של הנשים והגברים היהודים, שנשואים ללא יהודיים, 87% מתחתנים עם חסרי דת - רובם ככל הנראה יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר.

בניגוד לקמפיין של להבה וארגונים נוספים, הלמ"ס חושפים כי התופעה של נשים יהודיות שנישאות לערבים היא שולית לחלוטין. יחד עם זאת, יש יותר נשים יהודיות שנישאות לערבים מאשר גברים שנשואים לערביות.

"התופעה של נישואים מעורבים היא לא רק בעיה של יהדות חוץ לארץ, אלא של היהדות בישראל", אומר ד"ר פישר.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה