אמיר גרוס כבירי מישראל  נבחר לאיש השנה בעסקים בבוסניה הרצגובינהבארץ מוכר אמיר גרוס כבירי כאספן אומנות, בבוסניה הוא השקיע במפעל כושל - "אלומיניג' תעשיות והפך אותו למפעל יצוא משגשג. בנוסף השקיע כבירי בקבוצת כדורגל מקומית שלקחה את אליפות המדינה וכמובן העשיר את המדינה בתערוכות אומנות יוקרתיות. תוך זמן קצר הוא הפך לאחד האנשים המוערכים בבוסניה הרצגובינה

אמיר כבירי

אמיר כבירי נחשב לאיש עסקים ששומר על פרופיל נמוך (למעט תקופה בה הוא השקיע בקבוצת הכדורגל הפועל תל אביב).
עד אז, בישראל שמעו עליו בעיקר חובבי האומנות.

בשנים האחרונות הוא החליט להשקיע אסטרטגית בבוסניה, מדינה באזור חבל הבלקן שבדרום אירופה, בת למעלה מ3 מיליון תושבים.

זה התחיל ברכישת מפעל אלומניום כושל אך חשוב בבוסניה - "אלומיניג תעשיות" אותו הוא רכש באמצעות קבוצת העסקים שלו (קבוצת M.T ABRAHAM") ושילש את תפוקתו של המפעל.

החברה שבבעלותו נבחרה פעמים ברצף ליצואן והיבואן הגדול ביותר בבוסניה הרצגובינה.

כדי לקדם את העיר מוסטאר בה המפעל שוכן, כבירי השקיע בקבוצת הכדורגל המקומית, 'זרינסקי', אותה הוא הביא לאליפות המדינה.

הוא אף הקים בימים אלו בעיר - מרכז האומנויות אליו הביא יצירות של האמנים מהמפורסמים ביותר בעולם.

כבירי גם נבחר גם לנשיא הקהילה היהודית של העיר מוסטר. וכך תוך זמן קצר הפך לשם דבר בבוסניה.

ההשקעה במפעל האלומיניום לא הייתה כלאחר יד, כבירי סיפר בזמנו – "בילינו במשך חודשים בעיר מוסטר כדי ללמוד על התרבות, הכלכלה, המדינה ואנשיה ורק לאחר שהתחברנו לאנשים והערכנו את הפוטנציאל של המקום, רכשנו את המפעל עצמו כתפיסה אסטרטגית והשקענו במפעל לא רק כספים, אלא גם הרבה מחשבה ואהבה כדי להפכו למפעל מצטיין. 

למעשה ההשקעה שלנו אינה רק במפעל עצמו אלא בכלל הקהילה.

השבוע קיבל כבירי גם את ההכרה על ההצלחה כשנבחר לאיש השנה בעסקים של המדינה- עם קבלת הפרס הודה כבירי על הכבוד הגדול המוענק לו ואמר כי:   "לבוסניה הרצגובינה יש פוטנציאל אדיר להיות מנוע כלכלי מוביל באזור הבלקן". עוד הוסיף כי בכוונתו להמשיך להשקיע במדינה במטרה לפתח ולהתפתח איתה.

"אני מעודד את הדור העולה בבוסניה שלא יחשוש מלקחת יוזמות שכן בזכות היצירתיות והחכמה שלהם הם יובילו את המדינה להיות למעצמה כלכלית ועצמאית".

אמיר כבירי רקע:

מאחר וכבירי מעדיף לנהל את עסקיו ואת הפעילות שלו מתחת לרדאר, לא הרבה ידוע על פעילותו השוטפת (למעט הבלחות שעולות לכותרות כמו הפעם כשנבחר לאיש העסקים של השנה בבוסניה).

בתפקידיו הציבוריים/קהילתיים- כבירי מכהן כנשיא קרן מ.ת. אברהם שהוקמה על שם סבו שהיה אספן אמנות ידוע.
כנשיא קרן נאמני מוזיאון ארמיטאז' בישראל וכמי ושמהל פרויקט שעוסק במכירה של יצירות אומנות ממוזיאונים ומוסדות תרבותיים לאחר המהפכה הבולשביקית ברוסיה, במשותף עם נטליה סמיונובה וניקולס אילג'ין.

שמו עלה לכותרות בישראל ב-2015 כאשר רכש את השליטה באהבת נעוריו - קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב, בה השקיע למעלה מ-50 מיליון ₪, אך הרומן התנפץ והפועל הפכה עבורו לאהבה נכזבת.

ביוני 2019 התפרסם בתקשורת הרוסית כי הוא תרם מאוסף האמנות שלו למוזיאון ארמיטאז' שברוסיה. תרומה הכוללת ציורים של האמן הרוסי ולדימיר סטרליגוב, שהיה תלמידו של קזימיר מלביץ', ופסלי חימר של האמן האימפרסיוניסטי הצרפתי, אדגר דגה.

 לאחרונה, כבירי רכש את הזכויות למהדורה ישראלית של עיתון האומנות The Art Newspaper  והיום הוא יוצא לאור במהדורה דיגיטלית בשפה העברית ומעשיר מאוד את חובבי האומנות בישראל בכל מה שקורה בעולם האומנות.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה